کمتر از ۱۰ درصد صادرکنندگان، تعهدات ارزی خود را ایفا کردند

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: حدود ۹.۵ درصد از صادرکنندگان در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به طور کامل تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند که به موجب آن ۱۳ میلیارد یورو به کشور بازگشته است.

«حمید زادبوم» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل تسویه تعهدات سال ۹۷ و ۹۸ و مقررات بازگرداندن ارز سال ۹۹ در ۲۴ تیرماه، تصریح کرد: کارگروه پایش رفتار تجاری، اختیاراتی برای اجرای قوانین واردات و صادرات نسبت به سوء رفتار صادرکنندگان دارد.

وی افزود: طبق دستورالعمل این کمیته که با حضور نمایندگان از سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی برگزار می شود،  در خصوص تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی افرادی که ارز حاصل از صادرات خود را بازنگردانده‌اند تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به اینکه افراد دارای کارت بازرگانی به دو گروه تولیدی و غیرتولیدی تقسیم می شوند، اظهار داشت: صادرکنندگانی که در دسته واحدهای تولیدی قرار دارند تا ۳۱ شهریورماه مهلت دارند نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند که در غیر اینصورت کارت بازرگانی آنها تعلیق خواهد شد که البته این زمان تعیین شده، مهلتی برای ایفای تعهدات ارزی نیست بلکه برای تعامل با بانک مرکزی برای جلوگیری از تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی صادرکنندگان تعیین شده است.

وی در خصوص تعهدات ارزی آن دسته از صادرکنندگان که در گروه غیرتولیدی قرار دارند، تصریح کرد: بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، کارت بازرگانی صادرکنندگانی که اقدامی برای ایفای تعهدات ارزی خود انجام نداده اند در پایان مردادماه تعلیق شده است و افرادی که یک تا ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانده اند تا ۱۵ شهریور فرصت تعامل با این نهاد را خواهند داشت.

وی افزود: صادرکنندگانی که به میزان ۳۱ تا ۶۹ درصد از تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند نیز ۳۱ شهریورماه اقدام به تعلیق کارت بازرگانی آنها خواهد شد که البته به طور روزانه مکاتباتی با بانک مرکزی داریم و شرکت هایی که تعهد خود را ایفا می کنند می توانند به فعالیت تجاری ادامه دهند.

زادبوم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص استفاده صادرکنندگان از منابع و لزوم بازگرداندن آن به چرخه اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: بر همین اساس طی جلساتی در یک ماه گذشته با ۳۰۰ شرکتی که هیچ درصدی از تعهدات ارزی خود را ایفا نکرده اند،  به تفاهمی دست پیدا کردیم و بر همین اساس حدود ۶۰۰ میلیون دلار تعهدات آنها رفع شده است.

وی با اشاره به ثبت ۲۱ هزار و ۱۸۴ صادرکننده طی سال های ۹۷ و ۹۸ با کارت های مختلف بازرگانی تصریح کرد: حدود دو هزار شرکت به طور کامل تعهدات ارزی خود را ایفا کردند و ۱۳ میلیارد یورو ارز را به کشور برگرداندند که باید تدابیری برای تشویق آنها داشته باشیم؛ حدود ۱۴ هزار و ۹۰۰ نفر نیز هیچ میزان از ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده‌اند که بیش از ۱۲ هزار نفر از آنها تعهدی زیر ۱۰۰ هزار یورو دارند که جمع آن رقم بزرگی نمی شود.

به گفته وی، بقیه صادرکنندگان یک تا ۹۹ درصد ایفای تعهد ارزی داشتند که باید نسبت به تکمیل آن اقدام کنند.

زادبوم با بیان اینکه درخصوص تعلیق کارت بازرگانی، هر چهار عضو کارگروه پایش رفتار تجاری تصمیم گیری می‌کنند، خاطرنشان کرد: تاکنون اقدام به ابطال کارت های بازرگانی نکرده ایم اما بعد از پایان مهلت اعلام شده ارزیابی های صورت خواهد گرفت تا برخی از این کارت ها را باطل اعلام کنیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =