تجلیل از «پدر صنعت بخش خصوصی»، مهندس محسن خلیلی عراقی

مراسم نکوداشت مهندس محسن خلیلی عراقی رییس هیات مدیره انجمن مدیران صنایع به پاس بیش از ۶۵ سال فعالیت صنعتی و کارآفرینی، با حضور فعالان بخش خصوصی و دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول و دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

در این مراسم محسن خلیلی با تاکید بر این که یکی از مهم ترین اصولی که باید در زندگی به آن ارج نهیم «آزادی» است، ادامه داد: شخص آزاد می تواند اراده خود را بر جان و مالش اعمال کند و استعدادهایش را پرورش دهد. نباید فراموش کرد که «آزادی مبادله و مالکیت خصوصی» دو رکن اساسی آزادی هستند و بدون این دو، رشد و توسعه و خلق ثروت در جوامع رقم نخواهد خورد.

به باور او عشق به آزادی، رفاه مردم و خیر عمومی از مسیر توسعه صنعتی و تشکل گرایی محقق می شود که مهم ترین اصول پیاده سازی آن ها هم آزادی است.

در این مراسم سخنرانان مختلفی اعم از دولتی و بخش خصوصی و همرزمان مهندس خلیلی بخشی از ویژگی های برجسته و اثرگذار وی را برشمردند:

 

جناب آقای اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهور

نقش آقای مهندس خلیلی در توسعه ایران ماندگار خواهد بود زیرا همواره دغدغه خدمت به میهن داشتند و با همراهانشان در برابر ناملایمات و سختی ها ایستادگی کردند و چراغ صنعت را روشن نگاه داشتند.

 

جناب آقای محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور

انسان اقتصادی علاوه بر سود و نفع شخصی، منافع جمعی را دنبال می کند و این هر دو در وجود آقای مهندس خلیلی وجود دارد.

سپس ۸ خصیصه شاخص مهندس خلیلی را چنین توصیف نمود:

  •  نگاه مهندسی و توجه ویژه به عدد و رقم
  •  اداره خوب بنگاه اقتصادی و نگاه به آینده
  • توجه به مفاهیم کلان اقتصادی
  •  نگاه تشکلی
  •  نگاه اجماع ساز
  •  نگاه امیدوار و با پشتکار
  •  حمایت از اندیشه های نو
  • نگاه اخلاقی

 

جناب آقای غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران

آرمان گرایی، عزت نفس، مسوولیت پذیری، بردباری و اشاعه عشق از برجسته ترین و یژگی های مهندس محسن خلیلی است.

 

جناب آقای علاء میرمحمدصادقی پیشکسوت و عضو هیات رییسه اتاق تهران

این که امروز سرمایه گذار و بخش خصوصی برخلاف گذشته مورد توجه قرار گرفته است به دلیل رفتار و ایده های افرادی چون مهندس محسن خلیلی است.

صفات مهندس خلیلی عبارتند از: مهربان، آرام، معتدل، عمیق، باهوش، اخلاق مدار، آینده نگر، متواضع و از همه مهم تر تعامل است.

 

جناب آقای مسعود خوانساری رییس اتاق تهران

محسن خلیلی، نامدار میدان اقتصاد و مرد خستگی ناپذیر است که روش او مداراجویی است.

در ادامه برگزاری مراسم تجلیل از آقای مهندس خلیلی، آقای محمدمهدی بهکیش اقتصاددان و اولین مشاور اقتصادی اتاق ایران، سرکار خانم شهین دخت خوارزمی اقتصاددان و کارشناس قدیمی انجمن مدیران صنایع، محمدرضا جابرانصاری نایب رییس انجمن مدیران صنایع و همرزم مهندس خلیلی سخنانی از این شخصیت سازنده و پدر صنعت بخش خصوصی ایراد کردند.

در طول جلسه از تمبر یادگاری که به نام مهندس محسن خلیلی عراقی چاپ شده بود توسط آقای جهانگیری رونمایی شد و در ادامه از تندیس ایشان پرده برداری گردید تا این تندیس در کتابخانه اتاق ایران که به نام «مهندس محسن خلیلی عراقی» نامگذاری شده است قرار گیرد. در پایان هدایای مختلفی از قبیل لوح یادبود، نقاشی پرتره و… تقدیم ایشان شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 1 =