رضا رحمانی در جلسه تدوین سیاست‌های صنعتی بر مبنای رویکرد پیچیدگی اقتصادی و فضای محصول که با حضور اعضای اتاق بازرگانی، فعالان صنعتی و معدنی و تعدادی از مدیران این وزارتخانه برگزار شد، گفت: رونق تولید از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت است. کشور در سالی که رونق اقتصادی نام‌گذاری شده است مشکلاتی دارد، اما در این میان فرصت‌هایی هم وجود دارد و ما وظیفه داریم رونق تولید را در اولویت امور قرار دهیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: استراتژی صنعت کشور یا استراتژی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال تدوین است، باید در این بحث به یک‌ نقطه مشترک برسیم و آن را نهایی کنیم. رحمانی افزود: بند الف ماده ۴۶ قانون برنامه تکلیف کرده است، وزارت صنعت، معدن و تجارت اولویت‌ها را مشخص و به تصویب دولت برساند، بنابراین در این‌ خصوص ما تکلیف قانونی داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص پیشنهاد یکی از فعالان اقتصادی مبنی بر حمایت از رشته‌های تخصصی خاص عنوان کرد: در گذشته حمایت از رشته‌های منتخب را داشتیم که منجر به احداث پایگاه‌های ساخت قطعات شد، ولی فراموش نکنیم که شرایط تحریم قبلی باعث به هم ریختن آن برنامه‌ها شد. رحمانی جدی‌ترین راه در سال ۹۸ را نقشه راه معدن دانست و تصریح کرد: اولویت‌بندی در امور به این معنا نیست که نمی‌توانیم به اقدامات دیگر بپردازیم؛ بلکه می‌توانیم متناسب با امکانات و شرایط روز موارد دیگر را در کنار اولویت‌ها بررسی کنیم. وی ادامه داد: امسال به یکی از موارد اولویت‌دار یا هر مورد دیگری که می‌دانید در آن به موفقیت می‌رسید بپردازید و آن را به نتیجه برسانید. اطمینان داشته باشید کشور از این ناحیه آثار مثبت را می‌بیند. وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص تفاوت رویکردها و اولویت‌ها گفت: بعضی‌ها اولویت را در پتروشیمی و برخی در صنایع نساجی، پوشاک، ریل، واگن و… می‌دانند. ایرادی ندارد چند اولویت داشته باشیم و به دیگر موارد هم بپردازیم. وی تصریح کرد: در کنار برنامه‌های سال ۹۸ باید برنامه‌های بلند مدتی که در دو سال آینده به نتیجه می‌رسند را بررسی کنیم.

سرمایه‌گذاری‌های مناسب

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: با اینکه در فولاد و آلومینیوم سرمایه‌گذاری خوبی در سال‌های گذشته انجام شده است، اما باز هم وابستگی وارداتی داریم. البته این وابستگی‌ها فقط منحصر به صنعت نیست و حوزه‌های دیگر وزارتخانه‌ها هم با این مساله درگیر هستند.‌ در حوزه خودمان تلاش می‌کنیم موارد مهم را پیگیری کنیم. رحمانی با بیان اینکه در شرایط کنونی مشکل فولاد را رفع کردیم، گفت: باید با برنامه‌ریزی‌های بلند مدت این آسیب‌ها را کمتر کنیم تا در شرایط کنونی قرار نگیریم. اگر هم تحریم نباشیم، قدرت اقتصادی کشور افزایش پیدا می‌کند. وی با تاکید بر اینکه تمام این موارد باید در برنامه‌های سال ۹۸ در نظر گرفته شود، افزود: در حوزه سیاست‌های صنعتی، تجاری، پولی، بانکی، صادراتی، وارداتی و گمرک باید با اتاق و بخش خصوصی به یک اتفاق نظر برسیم. بیشترین مشکلات ما را عدم این توافقات رقم می‌زند. چند ماه در صادرات مشکل داشتیم تا توانستیم دیگران را متقاعد کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه منابع و نقدینگی در کشور کم نیست، عنوان کرد: در فروش فوق‌العاده سایپا، در ۱۰ دقیقه ۲۶۰ هزار متقاضی خرید وجود داشت و این نشانه ازدیاد نقدینگی در کشور است. وی با پیشنهاد ایجاد صندوق‌های توسعه‌ای عنوان کرد: این صندوق‌ها می‌توانند براساس رشته‌ها شکل بگیرند. اوراق آنها را به مردم بفروشیم و در قبال آن به مردم سود بدهیم. در این میان دولت به آنها تضمین و مابه‌التفاوت مشارکت را پرداخت می‌کند. این کار به مرور زمان به فرهنگ تبدیل می‌شود.