کاهش تقاضا، سکه و طلا را ارزان کرد

احسان شمشیری

بررسی تازه‌ترین تحولات بازار ارز و طلا نشانگر این نکته است که ثبات نسبی در بازار ارز و سکه حاکم شده و از افزایش و ریزش‌های ناگهانی و هیجانی در بازار کاسته شده است . در بازار طلا نیز با وجود افزایش نرخ اونس به ۱۲۲۷ دلار، به دلیل ثبات نرخ دلار، و کاهش تقاضا در روز چهارشنبه قیمت طلا در بازار کاهش یافته است. وسکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد.

به گزارش «تعادل»، کارشناسان دلیل عمده کاهش قیمت طلا و سکه را نزدیک شدن به اربعین و قرار گرفتن در ماه صفر، و در نتیجه کاهش تقاضا برای خرید طلا ارزیابی کرده‌اند. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۶۷۶ هزار تومان فروخته می‌شود. هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۱۶ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۲۲۷ دلار معامله می‌شد که نسبت به روز سه شنبه کاهش یافته است .

در بازار ارز نیز، روز چهارشنبه ۲۵ مهرماه قیمت دلار در بازار آزاد تهران به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان، یورو ۱۶هزار و ۳۰۰ تومان و پوند ۱۸ هزار و ۷۸۰ تومان رسید. نرخ میانگین فروش در سامانه سنا برای روز سه شنبه نیز به ترتیب دلار ۱۴۱۴۴ تومان، یورو ۱۶۳۸۹ تومان، درهم ۳۷۷۵، یوآن ۲۰۷۷، پوند ۱۸۲۳۶ تومان، لیر ۲۵۸۲ تومان اعلام شده است. محمد کشتی آرای رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در خصوص چرایی کاهش قیمت طلا و سکه در بازار روز چهارشنبه تهران گفت: تغییرات قیمت ارز باعث کاهش قیمت طلا و سکه شده است. خرید و فروش در بازار طلا و سکه کاملا عادی است و همان روال قبلی در این بخش جاری است. رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر تأکید کرد که مدتی است بازار طلا و سکه به ثبات نسبی رسیده است.

ممنوعیت خرید و فروش ارز در خیابان

همچنین رییس پلیس پایتخت اعلام کرد که هرگونه خرید و فروش ارز در کوچه، خیابان، چهارراه و… ممنوع است.

سردار حسین رحیمی اظهار داشت: همکاران من بنا به درخواست بانک مرکزی و هماهنگی با دستگاه قضا از چهارشنبه هفته گذشته تاکنون ۸۵ نفر از دلالان و مخلان بازار ارز را که با وقاحت تمام اقدام به قیمت‌گذاری‌های کاذب و خرید و فروش غیرمجاز ارز کرده بودند دستگیر کردند.

وی با بیان اینکه تمامی این افراد سابقه‌دار بودند، خاطرنشان کرد: این افراد در طرح‌های قبلی جمع‌آوری دلالان و مخلان بازار ارز نیز دستگیر شده بودند؛ اما متاسفانه آزاد شده و دوباره به این کار روی آورده بودند.

رییس پلیس پایتخت با اشاره به موارد کشف شده از این افراد گفت: ۲۴۰ هزار دلار، ۱۷۵ هزار دینار، ۵۷۷۵ لیر و ۴۵۲۰ یورو به همراه هشت کیلوگرم طلای آب شده از جمله مواردی است که از این افراد کشف و ضبط شد.

رحیمی همچنین با تاکید بر اینکه هرگونه خرید و فروش ارز در خیابان، چهارراه، معبر، میدان و… ممنوع است، ادامه داد: تنها صرافی‌های مجاز و بانک‌ها اجازه خرید و فروش ارز را دارند و با افرادی که اقدام به خرید و فروش غیرمجاز ارز کرده و در این فضا اخلال ایجاد کنند پلیس برخورد خواهد کرد. فرمانده انتظامی تهران بزرگ با تاکید بر اینکه نظارت پلیس بر بازار طلا و ارز همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: در روزهای آتی نیز نسبت به دستگیری دلالان و مخلان نظم و امنیت اقتصادی اقدام خواهیم کرد و کسانی که بخواهند با فضاسازی در این فضا سودجویی کنند باید بدانند که پلیس بر آنها نظارت دارد.

این درحالی است که عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در مرداد ماه اعلام کرده بود که بازار آزاد و صرافی‌ها به فعالیت خود ادامه خواهد داد و معاملات ارز قاچاق نیست. براین اساس، باید دید که چه ملاحظاتی باعث شده که خرید و فروش ارز در خیابان و کوچه ممنوع اعلام شود.

نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نیست

همچنین عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نخواهد بود، گفت: سرمایه‌گذاری روی دلار ریسک زیادی دارد.

شهاب نادری در خصوص کاهش قیمت دلار گفت: امریکایی‌ها و دشمنان تحریم‌ها خود را از مدت‌ها قبل اعمال کرده‌اند بنابراین اینکه برخی رسانه‌های معاند تبلیغ می‌کنند دور جدید تحریم‌ها در آبان ماه آغاز می‌شود به این دلیل است که به لحاظ فضاسازی رسانه‌ای اقتصاد کشور را با التهاب بیشتر روبرو کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ساماندهی بازار ارز مطالبه جدی مردم و مجلس شورای اسلامی است و این موضوع پیگیری می‌شود تا قیمت‌های کاذب دلار واقعی شود چرا که در صورت عدم توجه انجام این مهم تلاطم‌ها در بازارها تداوم دارد.نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر در مجلس افزود: مقاومت سوداگران در برابر کاهش دلار از طریق برخی از صرافی‌ها ادامه دارد اما مردم اطلاع داشته باشند که در نهایت بازار ارز از مولفه‌های اقتصادی پیروی می‌کند.نادری در ادامه تصریح کرد: کاهش‌های فعلی که در نرخ دلار ایجاد کفایت نمی‌کند و باید نرخ ارز واقعی شود و مرحله بعدی که باید تیم اقتصادی دولت بعد از کاهش قیمت دلار پیگیری کند ایجاد ثبات در بازار ارز است.

وی گفت: نوسان نرخ دلار این موضوع را اثبات کرد که سرمایه‌گذاری روی دلار ریسک زیادی دارد، بنابراین باید توجه کرد که صاحبان نقدینگی به دنبال محل مناسب و امنی برای سرمایه‌گذاری هستند که باید دولت در این راستا سیاست‌گذاری انجام دهد.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نخواهد بود بنابراین دولت با حمایت از تولید و بازار سرمایه تلاش کند به جای رونق بازار سوداگری بازارهای مولد مقصد سرمایه‌گذاران باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 16 =