گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول منتشر شد؛ بازبینی شاخص‌های کلان اقتصاد ایران

تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که تحریم‌های امریکا علیه ایران به ویژه تحریم‌های نفتی، اقتصاد ایران را متاثر خواهد کرد چنانکه این صندوق رشد اقتصادی سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را منفی برآورد کرده و پیش بینی کرده که نرخ بیکاری هم افزایش بیابد و در سال ۲۰۱۸ به ۱۲٫۸ درصد و در سال ۲۰۱۹ به ۱۴٫۳ درصد برسد. بنا بر این گزارش تورم مصرف‌کننده در ایران نیز افزایش خواهد یافت در سال ۲۰۱۸ معادل ۲۹٫۶ درصد و در سال ۲۰۱۹ معادل ۳۴٫۱ درصد خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان به تحلیل قیمت نفت در جهان نیز پرداخته و با اشاره به نقش‌آفرینی ایران در افزایش قیمت نفت چنین توضیح داده است که رسیدن قیمت هر بشکه‌ نفت به ۷۶ دلار تحت تاثیر چند عامل اعم از افق کاهش صادرات نفت ایران به دنبال تحریم‌های امریکاست. به گفته صندوق عواملی مانند کاهش تولید نفت ونزوئلا و به وجود آمدن اختلالات در تولید نفت کانادا و لیبی نیز در افزایش قیمت نفت موثر بوده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش صندوق بین‌المللی پول به وضعیت رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و منطقه پاکستان پرداخته و نوشته است که انتظار می‌رود رشد اقتصادی در این مناطق از ۲٫۲ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲٫۴ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۲٫۷ درصدی در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. به گفته صندوق چنین روندی از ایجاد نوعی ثبات در رشد اقتصادی منطقه (در حدود سه درصد) در میان مدت خبر می‌دهد. البته صندوق به این نکته اشاره کرده است که در گزارش پیشین خود رشد اقتصادی بیشتری برای این منطقه متصور بود با این حال به دلیل افق کاهش رشد اقتصادی ایران به دنبال تحریم‌های امریکا، چشم‌انداز رشد اقتصادی این منطقه نیز به سمت پایین‌تر میل کرده است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود آورده است که در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران به دنبال تحریم اقتصادی امریکا و به ویژه تحریم نفت آن در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی منفی ۱٫۵ درصدی را تجربه کند. این در حالی است که پیش از این صندوق رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را معادل ۴ درصد پیش‌بینی کرده بود. همچنین طبق تحلیل صندوق در سال ۲۰۱۹ نیز با کاهش بیشتر صادرات نفت ایران، اقتصاد ایران رشد منفی ۳٫۶ درصدی را تجربه خواهد کرد. هرچند این امیدواری وجود دارد که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ اندکی بهبود یافته و مثبت شود.

صندوق بین‌المللی پول همچنین در جدولی تورم مصرف‌کننده سالانه ایران را هم پیش‌بینی کرده است. طبق گزارش صندوق تورم مصرف‌کننده ایران در سال ۲۰۱۷ معادل ۹٫۶ درصد، در سال ۲۰۱۸ معادل ۲۹٫۶ درصد و در سال ۲۰۱۹ معادل ۳۴٫۱ درصد اعلام شده است.

صندوق بین‌المللی پول درباره وضعیت بیکاری در ایران نیز اطلاعاتی در جدول خود آورده است. طبق پیش‌بینی صندوق نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۷ معادل ۱۱٫۸ درصد اعلام شده و همچنین برای سال ۲۰۱۸ نیز نرخ بیکاری در ایران معادل ۱۲٫۸ درصد برآورد شده است. در این مورد نیز صندوق اصلاحاتی را نسبت به گزارش پیشین خود اعمال کرده است، همچنانکه طبق بررسی‌های پیشین صندوق بیکاری سال ۲۰۱۸ ایران ۱۱٫۷ درصد اعلام شده بود ولی با توجه به اعمال تحریم‌های امریکا اکنون پیش‌بینی می‌شود که حدود ۱٫۱ درصد به نرخ بیکاری کشور در در سال ۲۰۱۸ افزوده شود. همچنین صندوق بین‌المللی پول برای سال ۲۰۱۹ معادل ۱۴٫۳ درصد بیکاری برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هفت =