با تصویب مجلس؛ سامانه مقررات تجاری در وزارت صنعت تشکیل می شود

نمایندگان مجلس، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند به منظور ابلاغ مقررات تجاری در فرآیندهای تجارت، سامانه مقررات تجاری را در مدت سه ماه راه اندازی کند.

 نمایندگان در جلسه علنی امروز – یکشنبه مجلس مواد ۲۰ و ۲۱ لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بررسی و تصویب کردند.
نمایندگان در این ماده که با ۱۳۰ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر تصویب شد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را موظف کردند با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران)، بانک مرکزی و سایر دستگاه های ذی‌ربط به تشخیص ستاد از طریق وزارت اطلاعات نسبت به تهیه، اجراء و بهره‌برداری از سامانه موضوع این ماده اقدام کند، همچنین کلیه مراکز مرتبط با تجارت داخلی و خارجی کشور، موظف به ارائه و تبادل اطلاعات از طریق سامانه فوق هستند.
نمایندگان همچنین ماده ۲۱ لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را با ۱۳۵ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۲۰۰ نماینده حاضر تصویب کردند.
نمایندگان مجلس ، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند به منظور ابلاغ مقررات تجاری در فرآیندهای تجارت نظیر مقررات مذکور در آیین‌نامه مقررات صادرات و واردات و ضمایم آن، «سامانه مقررات تجاری» را ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون، ایجاد، راه‌اندازی و بهره‌برداری کند.
نمایندگان همچنین این وزارتخانه را موظف کردند: آخرین مقررات تجاری را حداکثر ظرف ۲۴ساعت به صورت الکترونیکی و برخط به کلیه دستگاه هایی که مسئولیت اعمال مقررات تجاری یا نظارت بر آن را بر عهده دارند از جمله سازمان‌های توسعه تجارت ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کند و دستگاه های مزبور موظفند به محض ابلاغ، مقررات مذکور را به صورت سامانه‌ای اعمال کند.
نمایندگان همچنین در تبصره ۱ ماده ۲۱ این لایحه، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند مقررات تجاری مذکور را در اسرع وقت جهت اطلاع‌رسانی به عموم مردم به طریق مقتضی منتشر کند.
نمایندگان در تبصره ۲ این ماده تصویب کردند: پس از بهره‌برداری از سامانه موضوع این ماده، لازم‌الاجراء شدن مقررات تجاری منوط به ابلاغ در این سامانه و انتشار عمومی آن است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =