جریمه ۱۵ میلیون تومانی برای صنوفی که سربازان غایب رابه کار می گیرند

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا خبر داد؛

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت:دستگاه ها و صنوفی که مشمولان غایب و فراری را به کار بگیرند در مرتبه اول ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در مرتبه دوم ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.

سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به اجرای قانون در خصوص مشمولان با ۸ سال غیبت و جریمه این افراد که تا پایان سال ۹۷ اجرا می شود، گفت: مشمولان غایب امکان استخدام ندارند و جریمه کارگاه ها و صنوفی که این افراد را به کار بگیرند در قانون مشخص شده است.

وی ادامه داد: شرکت های خصوصی و دولتی و صنوف مختلف، دستگاه های نظامی و غیرنظامی اجازه به کارگیری مشمولان غایب و فراری را ندارند و در صورت انجام چنین عملی در بار نخست ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و در مرتبه دوم ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.

کریمی ادامه داد: تاکنون حدود ۶۰۰ هزار نفر برای پرداخت جریمه غیبت سربازی طی چهار سال گذشته ثبت نام کرده اند که از این تعداد تاکنون ۴۴۴ هزار نفر کارت پایان خدمت خود را دریافت کرده اند.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا تاکید کرد: به زودی یک سامانه آنلاین با همکاری وزارت کار اجرایی می شود تا به محض به کارگیری و پرداخت حق بیمه برای مشمولان غایب و فراری سازمان وظیفه عمومی از این موضوع مطلع شده و موارد را پیگیری کند. البته تعقیب، شناسایی و دستگیری مشمولان غایب و فراری در قانون پیش بینی شده که در شرایط فعلی نیازی به اجرای آن وجود ندارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۴.۵ میلیون پیامک برای مشمولان غایب ارسال کردیم تا بدانند پلیس از شرایط آنها مطلع است.

وی در مورد برخورد با کسانی که با وجود داشتن هشت سال غیبت در طرح جریمه ثبت نام نکرده اند، گفت: کسانی که غیبت بالای هشت سال دارند از سال آینده نمی توانند به راحتی به کشور وارد یا خارج شوند. کمیته هایی در حال بررسی موضوع است تا نحوه جریمه این افراد را مشخص کنیم. همچنین مشمولان غایب اجازه خروج از کشور را ندارند و حتی وام بانکی به آنها تعلق نخواهد گرفت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =