اعتراض فعالان صنایع آلومینیومی به کمبود مواد اولیه

این روزها تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم از احتکار و افزایش ۱۵۰ برابری قیمت شمش‌های آلومینیومی اعتراض دارند، مشکلی که دبیر سندیکای آلومینیوم راه‌حل آن را در توزیع مستمر و مشخص شمش‌ها بین تولیدکنندگان می‌داند. ابوالفضل رضایی در گفت‌وگو با ایرنا، درخصوص مشکلات تولیدکنندگان ظروف آلومینیوم، گفت: از سه سال گذشته تا کنون مصوبات ستاد تنظیم بازار در رابطه با روش و میزان عرضه مواد اولیه توسط شرکت‌های عرضه‌کننده رعایت نشده و این مساله موجب افزایش قیمت مواد اولیه در بازار شده است. او افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی از گردونه تولید خارج شدند و در سراشیبی تعطیلی قرار گرفتند و با ادامه این روند شاهد بحران کارگری عظیم در صنعت آلومینیوم خواهیم بود. رضایی بیان کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام قابل توجهی در این خصوص انجام نداده است.

به گفته او، اکنون شرکت‌های المهدی، هرمزان و ایرالکو توزیع مواد اولیه را برعهده دارند. دبیر سندیکای آلومینیوم افزود: شرکت المهدی و هرمزان از ۲ سال پیش هیچ گونه عرضه‌ای در بورس کالا نداشته و این شرکت که از امکانات دولت استفاده می‌کند چه دلیلی وجود دارد مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی را صادر می‌کند و چرا اجازه می‌دهند مواد اولیه که مورد نیاز کشور است باید صادر شود. او ادامه داد: پس از خصوصی سازی سهام شرکت‌ها ۴۵ روز هیچ مواد اولیه‌ای عرضه نشد و سپس ۶ هزار تن توزیع شد که چهار هزار تن آن توسط شرکت ایرالکو، یک هزار تن توسط ایمیدرو بابت مطالبات سال‌های ۹۳ شرکت المهدی و یک هزار نیز توسط آلومینای جاجرم عرضه شد و دوباره عرضه قطع شد.

رضایی درخصوص عرضه نشدن مواد اولیه دلایل مختلفی را بیان کرد و گفت: این شرکت‌ها اعلام می‌کنند که قیمت تمام شده بالاست در حالی که این موضوع سندیت ندارد و شرکت‌ها امکانات و تجهیزات دولتی استفاده می‌کنند و برای تامین مواد اولیه ۴۰ درصد ارز دولتی در اختیار آنها قرار گرفته است. او ادامه داد: موضوع دیگری که شرکت‌ها برای توقف توزیع اعلام می‌کنند سهمیه بندی خریداران است، بدین ترتیب که با خروج افرادی که سهمیه خود را دریافت کرده‌اند تقاضا کاهش می‌یابد و به تبع آن رقابت نیز کم می‌شود و این به سود توزیع‌کنندگان نیست و نمی‌توانند کالا را با قیمت بالا عرضه کنند، بنابراین تعهد خودساخته‌ای برای خود ایجاد می‌کنند.  دبیر سندیکای آلومینیوم گفت: صادرات مواداولیه برای تامین مواد بهانه دیگر شرکت‌های توزیع کننده است. در حالی که براساس محاسبات برای تحقق این موضوع باید یکصد هزار تن شمش آلومینیوم صادر می‌شد، آمار دو ماهه نخست بیانگر این است که ۱۲۶ هزار تن شمش صادر کرده‌اند. او تاکید کرد: در شرایطی که در تحریم اقتصادی قرار داریم بنابراین عرضه شرکت‌ها باید به صورت مستمر، مداوم و مشخص انجام شود و دولت نیز بر این موضوع نظارت کند اگر قرار است شرکت‌ها به تعهدات خود عمل نکنند امکانات آنها حذف شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 2 =