رمزگشایی از رفتار انفجاری بازار در روز گذشته

رئیس‌کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود به‌صراحت اعلام کرد حفظ ذخایر ارزی اولویت اصلی است و از ارز بانک مرکزی برای کنترل بازار استفاده نمی‌کنند. این تصمیم را کنار افزایش قیمت نرخ ارز در بازار آزاد بگذارید. البته که افزایش قیمت ارز آزاد همواره قیمت کالاهای دیگر در بازار را افزایش می‌دهد و تورم بالایی را به دنبال دارد اما به نظر می‌رسد دولت حاضر است تورم را به جان بخرد اما ذخایر ارزی را با تمام قوا حفظ کند.

بهای ارز و سکه همچنان در حال افزایش است. دیروز نرخ دلار در بازار آزاد به ۱۳هزارتومان رسید و سکه تمام بهار آزادی چهارمیلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شد.

به گزارش شرق، برخی از فعالان بازار دلیل افزایش قیمت ارز و سکه را ناشی از بسته شدن بورس آتی سکه می دانند، این بازار که دوهفته ای بود به حالت تعطیل درآمده بود، با انتشار اطلاعیه بورس کالا مبنی بر جلوگیری از متضررشدن فعالان واقعی بازار سکه، معاملات آتی سکه طلای بهار آزادی و همه نمادهای معاملاتی این کالا متوقف شد اما بازار سکه و ارز واکنش معکوس به این تصمیم نشان داده و با جهش قیمتی همراه شد.

برخی از کارشناسان نیز معتقدند افزایش بهای ارز در بازار آزاد یکی از اهداف دولت برای حفظ ذخایر ارزی و جلوگیری از خروج سرمایه است.

احمد امینی، از کارشناسان بازار مالی و سرمایه، در این زمینه توضیح داد: دولت بازار سکه و ارز را به عرضه و تقاضا سپرده و هیچ مداخله ای در آن نمی کند. می توان از این سیاست دولت در شرایط کنونی این طور برداشت کرد که قصد دارد با افزایش قیمت ارز و سکه، هرگونه مصارف ارزی را به جز مصارف ضروری که با نرخ دولتی و ثانویه انجام می شود، به یک کالای لوکس تبدیل کند تا از خروج سرمایه جلوگیری کرده و به این پشتوانه ذخایر ارزی خود را حفظ کند.

همچنان که رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود عنوان کرد، حفظ ذخایر ارزی اولویت اصلی است. بنابراین در روزهایی که دولت نام جنگ اقتصادی بر آن نهاده، حاضر است تورم ناشی از افزایش قیمت ارز آزاد را به جان بخرد اما مانع ارزبری و خروج سرمایه ارزی شود.

 

واکنش ارز به بسته شدن بازار آتی
بازار ارز و سکه روز گذشته روز پرتنشی را پشت سر گذاشت. بهای سکه تمام بهار آزادی رکورد قیمت ماه های اخیر را شکست و چهارمیلیون و ۶۱۵ هزار تومان قیمت گذاری شد. نرخ دلار هم به ۱۳هزارتومان رسید.

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر علت افزایش قیمت سکه و طلا را افزایش قیمت ارز دانسته و گفته است: روز گذشته قیمت سکه تمام طرح جدید تا چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان هم رفته بود و امروز شاهد افزایش بیش از ۱۴۰ هزار تومان بوده است. درعین حال از روز شنبه هم ۵۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته ایم.

کشتی آرای، تقاضا را هم یکی از علل افزایش قیمت می داند: «مصنوعات طلا در رکود کامل هستند و هیچ خریدوفروشی انجام نمی شود اما سکه متقاضی دارد. البته بازار هیجانی و التهابی است و همین تقاضا هم موجب افزایش قیمت سکه و ایجاد حباب شده است».

اما فعالان بازار معتقدند تکانه قیمتی دیروز بازار ارز و سکه ناشی از توقف معاملات آتی سکه در بورس کالا به دستور سازمان بورس است و در پی بسته شدن بازار آتی سکه، حجم بزرگی از پول وارد بازار ارز و سکه شد. به گفته یکی از فعالان بازار، مقامات سازمان بورس این تصمیم را در حالی گرفته اند که گمان می کردند بازار آتی باعث افزایش قیمت در بازار می شود و اگر به کار ادامه دهد، روند تعیین قیمت در آن صعودی خواهد بود. اما بازار ارز و سکه واکنش کاملا معکوس نشان داد و به فاصله یک روز از بسته شدن معاملات آتی سکه، رکورد قیمت خود در ماه های اخیر را شکست.

احمد امینی، از کارشناسان بازار درباره جهش قیمتی سکه و ارز دیروز توضیح داد: بدون تردید بعد از بسته شدن معاملات بازار آتی سکه، بازار ارز و سکه به این اقدام واکنش نشان داد. مسئولان سازمان بورس برآورد کرده بودند که اگر بورس آتی سکه به کار خود ادامه دهد، قیمت گذاری های این بازار هیجانی و افزایشی خواهد بود. بنابراین اقدام به تعطیلی آن کردند. اما این سیاست سویه دیگری را نیز به دنبال دارد. باید توجه کنیم دولت بازار سکه و ارز را به حال خود رها کرده و می خواهد جلوی خروج سرمایه از کشور را بگیرد. در این فرایند واردات کالاهای ضروری با نرخ ارز دولتی انجام می شود و سایر واردکنندگان ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه فراهم می کنند. سایر مصارف ارزی مانند سفر خارجی یا خرید هر نوع کالای ارزی، باید از بازار آزاد تقاضا شود. در چنین شرایطی دولت می خواهد هزینه تأمین ارز برای دسته سوم را تا حدی بالا ببرد که به میزان شایان توجهی از میزان تقاضای این بازار و ارزبری از این محل بکاهد.

 

انتخاب میان تورم و حفظ سرمایه
او اضافه کرد: رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود به صراحت اعلام کرد حفظ ذخایر ارزی اولویت اصلی است و از ارز بانک مرکزی برای کنترل بازار استفاده نمی کنند. این تصمیم را کنار افزایش قیمت نرخ ارز در بازار آزاد بگذارید. البته که افزایش قیمت ارز آزاد همواره قیمت کالاهای دیگر در بازار را افزایش می دهد و تورم بالایی را به دنبال دارد اما به نظر می رسد دولت حاضر است تورم را به جان بخرد اما ذخایر ارزی را با تمام قوا حفظ کند. در حال حاضر ابزارهای دولت برای جذب سرمایه محدود شده و هرچند بحث جذب سپرده های ارزی چندساله را مطرح کرده اما مردم به نرخ های سود این نوع سپرده اطمینانی ندارند و طبیعی است که در روزهایی که روند صعودی قیمت ارز و سکه بی وقفه در حال پیشروی است، این بازارها را برای سرمایه گذاری پرسودتر ببینند.

امینی تأکید کرد: پیش بینی می شود میزان تولید ناخالص داخلی کاهش چشم گیری داشته باشد و در چنین شرایطی دولت می خواهد مصارف ارزی را به حداقل ممکن برساند. نرخ ارز تا حدی بالا خواهد رفت که هرگونه مصرف ارزی در بازار آزاد به یک مصرف تجملی و لوکس تبدیل خواهد شد و به این واسطه از خروج ارز و سرمایه به خارج جلوگیری می شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + چهارده =