ثبات، دستاورد بسته ارزی جدید برای صنعت

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد

مهدی پورقاضی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز در خصوص بسته ارزی جدید بانک مرکزی و تاثیر دستورالعمل بانک مرکزی و تاثیر آن بر فعالیت بنگاه‌های صنعتی گفت: مهم‌ترین دستاورد این موضوع ایجاد فضای رقابتی سالم بین تولید کنندگان و ارایه بهترین خدمات برای مصرف کنندگان است به هر حال باید پذیرفت که ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کرده و ادامه سیاست‌های گذشته در حوزه تخصیص ارز صدمات جبران‌ناپذیری را بر بدنه صنعت ما وارد آورده است؛ اما به نظر می‌رسد بسته ارزی جدید دولت اثر تحریم‌های داخلی و سیاست‌های اشتباه گذشته را کاهش خواهد داد و ثبات را برای بازار کسب و کار به ارمغان خواهد آورد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: بسته جدید ارزی دولت در بردارنده نکات مثبت و اصلاحی در حوزه ارزی است؛ از سرگیری فعالیت صرافی‌ها و مشخص شدن تکلیف تخصیص‌ها فضای شفاف و روشنی را در حوزه ارزی ایجاد می‌کند که لازمه فعالیت‌های اقتصادی است و در ادامه ثبات را برای فضای کسب و کار به ارمغان می‌آورد.

وی بیان داشت سال‌هاست بخش خصوصی اعلام می‌کند که واقعی شدن نرخ ارز یک ضرورت برای اقتصاد کشور است و این اقدام بانک مرکزی این ظرفیت را دارد که نرخ واقعی ارز را به دنبال داشته باشد و مانع ادامه رانت بین خریدار و فروشنده شود هرچند این سیاست نیازمند تداوم و مدیریت دقیق است.

به گفته پورقاضی هنوز مکانیزم اجرایی واگذاری ارز از طرف صادرکننده و استفاده واردکننده در بازار ثانویه بطور دقیق مشخص نشده، در واقع بستر فعالیت در این بازار فراهم اما سازوکار آن مبهم است و باید این ابهامات رفع شود.

پورقاضی افزود: صنعت کشور از بسته ارزی استقبال کرده و صاحبان صنایع پذیرفته‌اند که مواد اولیه بنگاه‌های خود را بر اساس نرخی که در سامانه سنا مشخص می‌شود، فراهم کنند و طبیعی است که قیمت محصولات نیز بر همان اساس تعیین می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با وجود تصمیم‌گیری‌های مناسب در حوزه ارزی، صنایع کماکان نیازمند حمایت هستند، گفت: دولت وعده توقف شش‌ماهه دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده از بنگاه‌های کوچک و متوسط و یا از بخشودگی جرایم تامین اجتماعی و افزایش تسهیلات بانکی را می‌دهد اما تا حل مشکلات صنعت راه درازی در پیش است و ضروری است نظام مالیاتی، تامین اجتماعی و نیز بانکی کشور عزم جدی برای رفع کامل موانع و مشکلات داشته باشند و از برنامه‌های مقطعی که جز فرصت تنفس کوتاه، فایده‌ای برای صنعت ندارند خودداری شود.

عضو انجمن صنایع همگن پلاستیک با گلایه از عدم مشورت دولت با بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی گفت: انتظار می‌رود در حوزه‌های تخصصی از نظر صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی که از نزدیک مشکلات را می‌شناسند استفاده شود؛ با وجود طرح این درخواست باز هم شاهد سیاست‌گذاری‌ها بدون اطلاع و مشورت با بخش خصوصی هستیم. هرچند در مجموع بسته حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند به صنایع در شرایط تحریم کمک کند اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب و اتخاذ سیاستی که همه جوانب را در‌نظر گرفته باشد فاصله داریم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =