ترانزیت کالاهای ممنوع‌الورود، آزاد است

چندی پیش واردات ۱۳۳۹ قلم کالا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوع اعلام شد که بر اساس اعلام گمرک ایران ترانزیت این کالاها ممنوع نیست.

پس از ایجاد مشکلات ارزی در کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه‌ای واردات ۱۳۳۹ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد که به این ترتیب از آن زمان، ثبت سفارش برای این کالاها انجام نمی‌شود.

اما آنطور که گمرک ایران اعلام کرده است، ممنوعیت اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ۱۳۳۹ کالا فقط در رویه واردات است و ترانزیت خارجی این کالاها از طریق ایران برای شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی بلامانع است.

این اقدام گمرک در پی نامه انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران انجام شده است، چراکه در پی دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ ردیف کالا و انتشار آن در سطح بین المللی، با سوء برداشت از مفاد این دستورالعمل و تلقی کردن ممنوع شدن ورود این دسته از کالاها به ایران، شرکت‌های کشتیرانی و حمل‌ونقل بین‌المللی خارجی به مشتریان خود در تمامی کشورها و همچنین به دفاتر و نمایندگی‌های خود در بنادر مختلف دستور داده‌اند، ضمن رعایت دقیق نکات مربوط به مقررات بین‌المللی، درخصوص ایران از پذیرش و حمل ۱۳۳۹ ردیف کالای یاد شده به ایران خودداری کنند .

این اخبار نگرانی‌های زیادی را برای شرکت‌های حمل و نقل ایجاد کرده است و شرکت‌های بین‌المللی از ترانزیت این کالاها از طریق ایران خودداری می‌کنند و این مسئله کاهش ترانزیت خارجی را به دنبال خواهد داشت، در حالی که دستورالعمل اعلام شده تنها در خصوص واردات قطعی است.

در همین راستا، دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران اعلام کرد که ممنوعیت در نظر گرفته شده برای ۱۳۳۹ ردیف کالا به هیچ عنوان شامل کالاهای ترانزیت خارجی از طریق ایران نمی‌شود و این فهرست صرفا مشمول ممنوعیت صدور مجوز واردات قطعی به کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و عبور محمولات مشمول این فهرست از قلمرو ایران مجاز است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + نوزده =