گزارش سمینار آشنایی با برنامه های سازمان تامین اجتماعی و بررسی مسائل و مشکلات کارفرمایان

سمینار آشنایی با برنامه های سازمان تامین اجتماعی و بررسی مسائل و مشکلات کارفرمایان چهارشنبه سوم مردادماه با حضور جناب آقای محمدی نایب رئیس هیات مدیره موسسه حسابرسی و مشاور معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با حضور جمعی از اعضای انجمن مدیران صنایع در محل انجمن برگزار گردید. در این سمینار آقای محمدی بعد از  اشاره به برنامه های سازمان تامین اجتماعی در حوزه فنی و درآمد، به سوالات و مسائل کارفرمایان پاسخ داده و راهنمایی های لازم را ارائه کردند. عمده ترین مسائلی که مطرح شد به شرح زیر است:

 

بازرسی از دفاتر بر مبنای سال آخر

با وجود اینکه مجوز ستاد اقتصادی مقاومتی مربوط به سال ۹۶ بود با اینحال روند بازرسی از دفاتر بر مبنای سال آخر مالی در سال ۹۷ نیز به صلاحدید سازمان تامین اجتماعی ادامه پیدا کرد. اگر سه شرط زیر در مورد کارگاهی وجود داشته باشد، بازرسی از دفاتر بر مبنای سال آخر انجام خواهد شد، در غیر اینصورت بازرسان سازمان می توانند برای سال های غیر از سال آخر، تقاضای بازرسی کنند:

  • کارگاه لیست را در موعد مقرر به سازمان داده باشد
  • کارگاه در قراردادها تعهد حسابرسی و بازرسی نداده باشد
  • کارگاه اعلام انحلال، توقف و یا ورشکستگی نکرده باشد

نکته: به عنوان مثال شرکت های پیمانکاری برای صدور سریع مفاصاحساب تعهد انجام بازرسی را به سازمان می دهند و بر این اساس، بازرسان تقاضای حسابرسی سالهای قبل را مطرح می کنند.

 

تهاتر بدهی بر اساس اسناد خزانه اسلامی

بر اساس تبصره ۵ قانون بودجه ۹۷ امکان تهاتر طلب کارفرمایان امکان پذیر شده است و اسنادی که به سازمان تامین اجتماعی بابت این مطالبات داده می شود به این علت که پول نقد نیست تا زمان سررسید اسناد، جرائم حق بیمه محاسبه می شود. برای رفع این مشکل با موافقت هیات دولت و سازمان تامین اجتماعی مقرر شد علاوه بر اسناد بابت هر سال ۱۵ درصد (تا سررسید اسناد) به عنوان حفظ قدرت خرید به سازمان پرداخت شود.

 

تقسیط بدهی کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

در صورت درخواست کارفرمایان، رئیس هر شعبه تا ۳۶ قسط به طور مستقیم بدون مراجعه به مراجع بالاتر می تواند تقسیط نماید. تا ۴۵ قسط مراجع تصمیم گیری در استان اختیار تقسط داده شده و بالاتر از آن در ستاد مرکزی تصمیم گیری می شود.

 

تمدید کارت بازرگانی

بر اساس تفاهمنامه با اتاق ایران و برقراری ارتباط سیستمی میان اتاق و سازمان تامین اجتماعی، درخواست تمدید کارت بازرگانی در صورتی که فاقد بدهی به سازمان باشد به طور لحظه ای صادر می شود.

 

موضوع قرار دادهای انفرادی

اگر کاری سه شرط زیر را دارا باشد، رابطه کارگری و کارفرمایی خواهد بود و قرارداد کار محسوب می شود و مشمول پرداخت حق بیمه است. حتی در صورتی که سازمان تامین اجتماعی اعلام معافیت حق بیمه کند، شخص می تواند درخواست و مطالبه نماید.

  • تبعیت اقتصادی یعنی پرداختی انجام گردد
  • تبعیت دستوری یعنی کاری معین شده باشد
  • انجام شخصی کار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =