فعالان تجاری ایران و ترکیه تسهیلات دریافت می کنند

فعالان تجاری ایران و ترکیه می توانند با تسهیلات ویژه گشایش اعتبار اسنادی (LC) بانک ملی ایران که از طریق قرارداد پیمان پولی (سوآپ ارزی) میان بانک مرکزی دو کشور فراهم شده است، تجارت خود را بیش از پیش رونق بخشند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از بانک ملی ایران، واردکنندگان ایرانی با استفاده از این قرارداد می توانند از تسهیلات اعتبار اسنادی مدت دار استفاده کرده و وجه کالای وارداتی را به صورت نسیه پرداخت کنند؛ این در حالیست که فروشندگان کشور ترکیه وجه کالای خود را به صورت نقد دریافت می کنند.
همچنین بهای کالای صادرکنندگان ایرانی نیز به صورت نقد پرداخت می شود و برای خریدار ترک نیز فرصت تامین وجه به صورت مدت دار فراهم است.
بر این اساس به صادرکنندگان ایرانی توصیه می شود برای گسترش فعالیت های خود در کشور ترکیه، خریداران خود را برای گشایش اعتبار اسنادی با این روش به بانک دولتی ترکیه «زراعت بانکاسی» راهنمایی کنند.
دایره تسهیلات ارزی اداره کل خارجه بانک ملی ایران با شماره تماس های ۲۳۵۸۳۴۰۱ و ۲۳۵۸۳۳۹۳ آماده پاسخگویی به سوالات مربوطه تجار و فعالان اقتصادی است.
چندی پیش مدیرعامل بانک ملی ایران در دیدار مدیرعامل «زراعت بانک» ترکیه اعلام کرد که قرار است کارت های بانکی بین ۲ کشور استفاده شود.
همچنین در این دیدار مقرر شد کمیته هایی فنی برای پیگیری همکاری ها در ۲ بانک تشکیل شود.
به گزارش ایرنا، نزدیک به چهار سال پیش استفاده از پول ملی در تجارت تهران و آنکارا مطرح شد. این موضوع در سفر فروردین سال ۱۳۹۴ رییس جمهوری ترکیه به تهران شکل جدی به خود گرفت.
پیمان ارزی ایران و ترکیه در پاییز سال ۱۳۹۶ با امضای مسئولان بانکی نهایی شد.
سرانجام بیست و هفتم فروردین ماه امسال بانک مرکزی از اجرای پیمان ارزی دوجانبه (سوآپ ارزی) ایران و ترکیه با گشایش اولین اعتبار اسنادی در بانک ملی ایران خبر داد.
اداره آمار تجاری ترکیه در پایان سال ۲۰۱۷ اعلام کرد حجم تجاری ۲ طرف به ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.
ترکیه جزو پنج شریک اصلی تجاری ایران به شمار می آید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهارده =