خسروتاج در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونۀ استان اصفهان مطرح کرد: دعوت از فعالین اقتصادی برای سرمایه گذاری در بخش هاییکه باعث ایجاد تراز منفی در تجارت خارجی شده‌اند

خسروتاج در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونۀ استان اصفهان، فعالین اقتصادی را برای سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که باعث ایجاد تراز منفی در تجارت خارجی شده‌اند، دعوت کرد.

به گزارش روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج، معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، که به دعوت اتاق بازرگانی اصفهان در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان شرکت کرده بود ضمن برشمردن رشد صادرات در بخش‌های کالایی، رشد ۶٫۵ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی در سال ۱۳۹۶ و رشد ۱۵ درصدی صادرات غیر نفتی فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷ در مقایسه با فروردین‌ماه سال ۱۳۹۶، اظهار امیدواری کرد که با طرح‌های توسعه‌ای در امر صادرات و پروژه‌هایی که در سال جاری افتتاح خواهد شد حداقل ۸ میلیارد دلار بر حجم صادرات غیرنفتی افزوده شود، که از این مبلغ ۱۵۰۰ میلیون دلار در بخش معدن و ۶۵۰۰ میلیون دلار در صنایع مختلف تولیدی کشور خواهد بود.

خسروتاج ضمن برشمردن آمار صادرات محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۶ به شرح ۱۷۰۰ میلیون دلار در بخش خشکبار، ۷۶۰ میلیون دلار در بخش محصولات دامی، ۶۸۵ میلیون دلار در بخش شیرینی و شکلات و یک میلیارد دلار در بخش صنایع تبدیلی کشور، ۱۲۰۰ میلیون دلار در بخش میوه و تره‌بار و ۷۰۰ میلیون دلار در بخش لبنیات عملکرد صادراتی این گروه‌های کالایی را به جز در بخش پسته و کشمش و محصولات دامی در سایر گروه‌های فوق، مثبت اعلام نمود و تراز تجاری کشور در صادرات و واردات محصولات دامی بخصوص گوشت، گیاهان دارویی و چای را منفی و در سایر گروه‌ها، تراز را مثبت اعلام کرد.

خسروتاج اعلام نمود چنانچه در بخش تولیدات دامی بتوان ظرفیت‌سازی کرد حداقل۶۰۰ میلیون دلار در تراز تجاری کشور صرفه‌جویی خواهد شد.

معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود به رشد خوب صادراتی در اقلام صنعتی و معدنی در سال۱۳۹۶ اشاره نمود به طوری که در بخش مواد و محصولات معدنی فلزی با صادرات ۵۸۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۶، در مقایسه با سال ۱۳۹۵ حدود ۳۴٫۵ درصد رشد داشته است و در بخش اقلام معدنی غیر فلزی صادرات این محصولات در سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۵۰۰ میلیون دلار رسیده است که نسبت به دورۀ مشابه در سال قبل حدود ۷ درصد رشد داشته است.

خسروتاج ادامه داد: بخش عمدۀ تولیدات ورق‌های فولادی، کاتد مس و فروآلیاژها در سال گذشته برای فرآوری محصولات و ایجاد ارزش افزودۀ بیشتر به بازار داخلی عرضه شد ولی در شرایط‌ فعلی تراز تجاری فروآلیاژها و ورق‌های نازک منفی است و جا دارد فعالین اقتصادی در این بخش سرمایه‌گذاری بیشتری نمایند.

وی تراز تجاری محصولات لوازم خانگی را، بین آنچه صادر می‌شود و آنچه وارد می‌شود، بدون محاسبه کردن قاچاق این اقلام، با تراز منفی اعلام کرد به طوری که در سال گذشته حدود ۸۴۰ میلیون دلار تراز تجاری این اقلام منفی بوده است. فلذا، سرمایه‌گذاری در بخش لوازم خانگی متناسب با تکنولوژی روز دنیا و سلیقۀ مصرف‌کنندگان و با رعایت ملاحظات مزیت رقابتی می‌تواند برای فعالین اقتصادی جذاب باشد و به کمک تراز تجاری آید.

خسروتاج به تراز منفی در دو بخش برق و الکترونیک و ماشین‌سازی و تجهیزات اشاره کرد که روی هم رفته چیزی نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار باعث تراز تجاری منفی در کشور می‌شود و ضرورت کنترل و مدیریت به واردات ماشین‌آلات در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران دانست و از کار گروهی که برای مدیریت واردات در این اقلام در حال شکل‌گیری است صحبت نمود و از همۀ صنعتگران و صاحبان فن در این بخش برای مشارکت و همکاری دعوت کرد.

خسروتاج در بخش پایانی سخنان خود در خصوص نظام جدید ارزی کشور، سیاست‌های وارداتی و صادراتی گزارشی به حضار ارائه داد و از آنها خواست در جهت دستیابی به رشد ۲۱٫۷ درصدی آمده در قانون برنامۀ ششم تلاش کنند و حتما دولت هم در جهت حمایت و منابعی که در این خصوص دیده شده‌ است حمایت لازم را خواهد کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 13 =