پیش‌بینی IMF از شاخص‌های کلان اقتصاد ایران

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از شاخص‌های کلان اقتصاد ایران پیش‌بینی کرد، ذخایر ارزی ایران در سال جاری با افزایش ۱۳٫۳میلیارد دلاری به بیش از ۱۰۸میلیارد دلار برسد.

به گزارش تسنیم، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های موسوم به چشم‌انداز اقتصادی خاورمیانه پیش‌بینی کرد، رشد اقتصادی ایران در سال جاری به ۴ درصد و نرخ تورم به ۱۲٫۱درصد برسد. این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را ۴٫۳درصد و نرخ تورم ایران در این سال را ۹٫۹درصد محاسبه کرده است.

بر اساس این گزارش تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۴۳۱٫۹میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۴۱۸٫۹ میلیارد دلار کاهش یابد.

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است رشد بخش غیرنفتی ایران از ۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۳٫۸درصد در سال جاری کاهش یابد. رشد بخش نفتی ایران نیز از ۵٫۲درصد در سال قبل به ۴٫۶ درصد در سال جاری کاهش می‌یابد.

ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۳٫۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید و ۲٫۴۶میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد و پیش‌بینی شده است، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۸ در سطح ۳٫۸میلیون بشکه در روز باقی بماند اما صادرات نفت به ۲٫۶۶میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.

تولید گاز ایران نیز در سال ۲۰۱۸ معادل ۵٫۳۲ میلیون بشکه در روز و صادرات گاز در همین سال معادل ۰٫۲۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول میزان رشد نقدینگی در ایران طی امسال را ۲۳٫۸درصد پیش‌بینی کرده است که نسبت به رشد ۲۳٫۵درصدی نقدینگی در سال قبل اندکی افزایش خواهد داشت.

ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰۹٫۵میلیارد دلار کالا و خدمات صادر و ۹۱٫۶میلیارد دلار کالا و خدمات وارد کرد. پیش‌بینی شده است، صادرات ایران امسال به ۱۳۰٫۳میلیارد دلار و واردات به ۱۰۳٫۳میلیارد دلار افزایش یابد.

بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول تراز حساب‌های جاری ایران طی امسال افزایش قابل ملاحظه‌یی خواهد داشت و به رکورد ۲۹٫۲میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم برای سال قبل ۱۸٫۴ میلیارد دلار گزارش شده بود.

همچنین پیش‌بینی شده است، ذخایر ارزی ایران در سال جاری با افزایش ۱۳٫۳میلیارد دلاری نسبت به سال قبل به ۱۰۸٫۴میلیارد دلار برسد. ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۹۵٫۱میلیارد دلار گزارش شده بود.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نوزده =