به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، جلسه بررسی موانع و مشکلات استفاده از منابع مالی خارجی در پروژه‌های مهم  دیروز به ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه فراهم شدن زمینه استفاده از منابع مالی خارجی (فاینانس) را از دستاوردهای برجام دانست و گفت: برجام دستاوردهای متعددی داشته که لازم است به نحو مطلوب به مردم اطلاع رسانی شود. معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی از آخرین وضعیت طرح‌ها و پروژه‌های معرفی شده برای استفاده از فاینانس خاطرنشان کرد: کمیته یا کارگروهی برای تعیین طرح‌های اولویت‌دار تشکیل شود و طرح‌ها و پروژه‌هایی که قابلیت و صلاحیت استفاده از منابع مالی خارجی دارند را مشخص کنند. وی از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و معاون هماهنگی و نظارت خود خواست دستورالعمل و آیین‌نامه‌ای برای نحوه استفاده از منابع مالی خارجی برای طرح‌های اولویت دار تهیه شود.

جهانگیری با یادآوری اینکه پروژه‌های مهم با استفاده از ۱۷ میلیارد دلار فاینانس از طریق چین در کشور در حال اجرا است، افزود: علاوه بر این، در حدود ۳۰ میلیارد دلار دیگر موافقت‌نامه استفاده از منابع مالی خارجی از طریق چین و برخی کشورهای اروپایی به امضا رسیده که از این میزان، تاکنون ۱۲ میلیارد دلار نهایی شده و به‌زودی وارد مرحله اجرا و گشایش ال سی خواهد شد که این دستاوردها بخشی از دستاوردهای برجام است. معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به دستورالعمل و ساز وکار تعیین شده برای استفاده بخش خصوصی و بخش دولتی از منابع مالی خارجی، خاطرنشان کرد: البته سهمی از منابع مالی خارجی به طرح‌ها و پروژه‌های مهم زیربنایی کشور که ازسوی سازمان برنامه و بودجه اولویت‌گذاری شده، تعلق خواهد گرفت که تضمین بازپرداخت آن بر عهده دولت خواهد بود.

در این جلسه که وزرای نفت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس کل بانک مرکزی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند، رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های معرفی شده برای استفاده از فاینانس ارائه کرد و به بیان توضیحاتی درخصوص روند انجام امور اداری و تجاری این طرح‌ها پرداخت. محمد خزاعی افزود: بیش از ۲۹ میلیارد دلار موافقت‌نامه استفاده از فاینانس با طرف‌های خارجی به امضا رسیده که از این میزان ۱۲ میلیارد دلار در حال طی کردن مراحل نهایی هستند و به زودی وارد مرحله اجرا خواهند شد. براساس این گزارش برقی کردن راه آهن تهران ـ مشهد، برقی کردن راه آهن گرمسارـ اینچه برون، احداث نیروگاه هرمزگان، فولاد گل گهر، کاغذ سبز خوزستان، بیمارستان سلامت برکت، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی زنجان، لامرد و آبادان، پالایشگاه جاسک، فاز دوم پالایشگاه آبادان و احداث بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی درمان سرطان در کرج پروژه‌هایی هستند که قرار است از ۱۲ میلیارد دلار منابع مالی خارجی استفاده کنند.

در این نشست وزیر نفت نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته از سوی این وزارتخانه برای اجرای پروژه‌های بخش نفت و پتروشیمی از طریق فاینانس ارائه کرد و گفت: پروژه‌هایی که در بخش نفت و پتروشیمی از فاینانس استفاده شده است حدود ۴۲ میلیارد دلار است که این رقم غیر از بخش بالادستی نفت است. مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران هم گزارشی از خرید ۲ هزار واگن باری از طریق فاینانس و اقدامات انجام شده برای خرید ۶ هزار واگن دیگر از طریق منابع مالی خارجی ارائه کرد و افزود: اقدامات لازم برای خرید ۶ هزار واگن جدید صورت گرفته و درحال پیگیری است. در این جلسه موانع و مشکلات استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیشنهادهایی برای نحوه اولویت‌بندی طرح‌ها و پروژه‌های متقاضی استفاده از فاینانس مطرح شد. در پایان این جلسه مقرر شد کارگروهی متشکل از دستگاه‌های ذی‌ربط آیین‌نامه نحوه استفاده از فاینانس را برای طرح‌های اولویت‌دار مورد بررسی قرار دهند و نتایج آن را در جلسه آتی ارائه کنند.


منبع