نمایشگاه اکسپوی ۲۰۱۷ شهر ‘گوجران والا’ پاکستان با حضور سفیر ایران افتتاح شد

نمایشگاه بازرگانی – صنعتی و اکسپوی ۲۰۱۷ شهر صنعتی ‘گوجران والا’ در ایالت پنجاب پاکستان با حضور سفیر ایران در این کشور و وزیر بازرگانی پاکستان افتتاح شد.

‘مهدی هنردوست’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان برای افتتاح اکسپو ۲۰۱۷ شهر صنعتی گوجران والا و آشنایی با ظرفیت های اقتصادی این نمایشگاه، در سفر به این شهر در بازدید از برخی بنگاه های اقتصادی با جامعه بازرگانان و فعالان صنعتی این شهر دیدار و گفت و گو کرد.
سفیر ایران در پاکستان در این سفر از بزرگترین کارخانه فرآوری و بسته بندی برنج ایالت پنجاب و معروف ترین شرکت تولید لوازم و ظروف با پوشش سرامیک، تفلون و ماربل در پاکستان دیدار کرد.
در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی شهر صنعتی ‘گوجران والا’ در ایالت پنجاب پاکستان نیز، مشکلات و موانع گسترش همکاری های تجاری میان دو کشور مطرح شده و در خصوص رفع مشکلات، تبادل نظر شد.
مهدی هنر دوست در این نشست با اشاره به افزایش ۳۵ درصدی ارزش مبادلات تجاری ایران و پاکستان در سال گذشته، تلاش و تحرک بیشتر جامعه تجاری دوکشور با توجه به ظرفیت ها و توانایی های اقتصادی آنها را خواستار شد.
وی همچنین با اشاره به مراسم افتتاح فاز نخست بندر چابهار در هفته آتی با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران و مقامات ۲۷ کشور جهان، با تشریح تسهیلات و مشوق های در نظر گرفته شده برای سرمایه گذران خارجی در منطقه آزاد تجاری چابهار، بهره گیری از انرژی ارزان و دسترسی به بازار گسترده در منطقه از دیگر مزایای این منطقه بر شمرد.
هنردوست از سرمایه گذاران پاکستانی برای حضور پررنگ تر در چابهار دعوت کرد.
در این نشست همچنین لوح عضویت افتخاری اتاق بازرگانان گوجران والا به سفیر کشورمان اهدا شد که به گفته رئیس اتاق بازرگانی این نخستین باری است که این عضویت به یک سفیر خارجی در پاکستان اعطاء می شود.
به گزارش ایرنا شهر صنعتی ‘گوجران والا’ در شمال شرقی پاکستان قرار دارد.
آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال ۱۳۹۴، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور ۸۶۱ میلیون دلار بوده است.این رقم در سال ۱۳۹۵ سیر صعودی خود را آغاز کرد.
حجم تجارت دو سویه میان ایران و پاکستان در سال ۱۳۹۵ به بیش از یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال ۱۳۹۵ بیش از ۷۹۵ میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود ۳۶۵ میلیون دلار بود.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =