چراغ راهنمای جدید سرمایه‌گذاری

 

گام رسمی برای استانداردسازی قراردادهای تجاری برداشته شد

  تاریخ چاپ:1396/06/26

.

چراغ راهنمای جدید سرمایه گذاری

 

 اولین گام رسمی برای از بین بردن حلقه مفقوده روابط اقتصادی ایران با کشورهای خارجی برداشته شد. یکی از موسسه‌های حقوقی فرانسه، دفتر خود را در تهران تاسیس کرده تا بتواند از این پس، از یکسو خدمات حقوقی بین‌المللی را که ایرانی‌ها برای استفاده از آن به کشورهای دیگر مراجعه می‌کردند، در ایران به آنها ارائه کند و از سوی دیگر این موسسه قصد دارد به سرمایه‌گذاران خارجی که به‌دنبال ورود به بازار ایران هستند و به‌خصوص ایرانی‌های خارج از کشور که می‌خواهند سرمایه‌های خود را به کشور برگردانند، مشاوره حقوقی بدهد و آنها را در قراردادهای مهم همراهی کند.

 

شرکت‌های حقوقی هم در بحث مواضع حقوقی و هم در بحث مطالعه قوانین کشورها ورود پیدا می‌کنند. این موارد کمک می‌کند که قراردادهای حقوقی و تجاری به شکلی بسته شود که از پشتوانه‌های حقوقی لازم برخوردار باشد. هر اندازه که تعداد بیشتری از این شرکت‌ها و موسسات در کشور حضور داشته باشند، به‌دلیل ارتباطاتی که با سایر شرکت‌ها در کشورهای دیگر دارند، می‌توانند کمک کنند که سرمایه‌گذاران از فضای حقوقی-اقتصادی ایران اطلاعات بیشتری داشته باشند و همین موضوع موجب می‌شود مسیر ورود سرمایه به کشور تسهیل و تسریع شود.

«ژید» یکی از موسسات حقوقی برتر بین‌المللی با اصالتی فرانسوی است که دفتر مرکزی آن، برخلاف اکثر موسسات برتر حقوقی بین‌المللی در دنیا که در انگلستان و آمریکا مستقر هستند، در پاریس واقع است. گرچه «پیر ژید» فعالیت‌های حقوقی خود را از سال 1920 آغاز کرد، اما موسسه حقوقی ژید در سال 1957 از سوی خود او، ژان لویرت و فیلیپ نوئل تاسیس شد. این موسسه درحال‌حاضر بالغ بر 1000 کارمند دارد که در 15 دفتر این موسسه واقع در 13 کشور جهان مشغول به فعالیت هستند. بیش از 600 وکیل و مشاور حقوقی از 35ملیت مختلف برای ژید کار می‌کنند. ورود ژید به ایران پژواک دیگری از توسعه روابط اقتصادی ایران با فرانسه است، روابطی که پس از برجام اهمیت آن دوچندان شده و شرکت‌های فرانسوی از جمله ایرباس، رنو و توتال هم در راستای توسعه روابط، قراردادهای خود را با طرفین ایرانی منعقد کرده و در ایران حضور فعال دارند. حضور ژید در ایران هم یکی دیگر از گام‌های فرانسوی‌ها به منظور تحکیم روابط دو کشور است. مقامات فرانسوی معتقدند که حضور ژید می‌تواند از چند منظر دارای اهمیت باشد؛ نخست اینکه شرکت‌های بزرگ دیگر را نیز برای ورود به ایران ترغیب می‌کند، دوم اینکه با ایجاد نمایندگی ژید در ایران، تخصص نیز می‌تواند از یک شرکت یا موسسه به سایر موسسات و شرکت‌ها منتقل شود؛ سوم اینکه احساس امنیت را به شرکت‌های خارجی برای ورود به ایران می‌دهد؛ چهارم اینکه در فضای حقوقی، امکان شناخت دقیق و مدیریت ریسک را به شرکت‌های اروپایی خواهد داد. از سوی دیگر با حضور ژید در ایران قراردادهای بین‌المللی نیز با توجه به استانداردهای روز دنیا نوشته و منعقد خواهند شد. در مراسم تاسیس دفتر نمایندگی موسسه ژید در تهران، سفیر فرانسه در ایران و وزیر خارجه اسبق فرانسه و در حال‌حاضر مشاور ارشد ژید، حضور داشتند. هر دو مقام سیاسی حاضر در مراسم، ضمن اعلام حمایت از این شرکت، این اقدام را گام مهمی برای توسعه روابط دو کشور دانستند. همچنین سفیر فرانسه در ایران، در این مراسم شرکت‌های فرانسوی را برای حضور در بازار ایران و توسعه روابط بین دو کشور تشویق کرد.

 

ایران به برجام پایبند است

«اوبر ودرین» وزیرخارجه اسبق فرانسه و یکی از مشاوران ارشد ژید، در مراسم تاسیس دفتر نمایندگی ژید در تهران از پیشینه حضور خود در ایران سخن گفت و اظهار کرد: من در ایران دانشجو بودم و پس از آنکه مسوولیت وزارت‌خارجه را عهده‌دار شدم، بازهم به ایران آمدم. آخرین حضور من در این کشور به سال گذشته برمی‌گردد که دوستانم را در ایرفرانس برای آغاز همکاری‌هایشان با ایران همراهی کردم. درحال‌حاضر نیز ژید به‌عنوان تنها دفتر حقوقی بین‌المللی که هویت فرانسوی دارد در ایران تاسیس شده و من از آن حمایت می‌کنم.

او افزود: زمانی که در وزارت‌خارجه بودم، تصمیم داشتم که روی پروژه‌های گسترش روابط بین‌المللی متمرکز شوم، بنابراین با علاقه این تصمیم را گرفتم و سعی کردم آن را پیش ببرم. درحال‌حاضر با توجه به شرایطی که ایجاد شده، افق روشنی پیش روی دو کشور قرار گرفته است. تلاقی انتخابات ایران و فرانسه امکان پیشرفت روابط را بیشتر کرده است و به‌نظر من توسعه هرچه بیشتر روابط دو کشور دور از دسترس نیست، از این‌رو ورود ژید به ایران می‌تواند موجب شود شرکت‌های موفق دیگر هم برای همکاری با ایران، وارد عمل شوند.

ودرین در مورد سیاست‌های آمریکا در مورد ایران عنوان کرد: متاسفانه آمریکا برای پیشرفت ایران مانع‌تراشی می‌کند. در این شرایط، شجاعت تیم ژید تحسین‌برانگیز است که با وجود سختگیری‌ها و موانعی که از سوی آمریکا وجود دارد، در ایران حضور یافته و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. در ایالات‌متحده، جمهوری‌خواهانی هستند که برجام را نمی‌پذیرند و این هوشمندی و استراتژی درست بود که همکاری‌های شرکت‌های فرانسوی با ایران را رقم زد.

دیپلمات اسبق فرانسوی گفت: ما معتقدیم که ایران به برجام پایبند بوده، اما در ایالات‌متحده عده‌ای مخالف توسعه و پیشرفت ایران هستند. شرایط در زمان ترامپ سخت‌تر شده است. رفتارهای ترامپ عجیب است و امکان تصمیم‌گیری‌های آینده را سخت‌تر کرده است اما در آمریکا نیز بین تمام تصمیم‌گیران، در مورد ایران اتفاق‌نظر وجود ندارد. امکان دارد ترامپ این توافق هسته‌ای را به‌هم بزند. به هر حال مسلم است که او حتما زوایای چنین تصمیمی را می‌سنجد. راه‌حلی که در شرایط کنونی وجود دارد، این است که تمام امضا‌کنندگان توافق برجام، تصمیم بگیرند که کار را پیش ببرند و در توافق بمانند. او به شرایطی که ایران در آن قرار دارد اشاره کرد و گفت: در مورد ایران شرایط سختی وجود دارد، بنابراین راه‌حل را باید در جایی دیگر جست‌وجو کرد. به اعتقاد ما ایران به تفاهم‌نامه پایبند بوده و اروپا، روسیه و چین هم به این موضوع صحه می‌گذارند. در این شرایط ژید نخستین موسسه حقوقی است که در ایران مستقر شده و این امر نشان از اعتماد و امید دارد.

ودرین در مورد مشکلات مالی که ایران با آن درگیر است، گفت: مساله مهمی که برای روابط ایران با سایر کشورها وجود دارد، مساله مالی است؛ اما حتی اگر آمریکایی‌ها محدودیت‌های مالی را برندارند، ایران بازهم پیشرفت خواهد کرد، هرچند در این مسیر سختی‌هایی نیز اعمال خواهد شد. به هر حال، مسلما بخشی از آمریکایی‌ها هم هستند که می‌خواهند مانند سایرین در بازار ایران حضور داشته باشند. در حال‌حاضر این شرایط مهیا است و باید از آن استفاده کرد.

 

به حمایت خود از ایران ادامه می‌دهیم

«فرانسوا سنمو» سفیر فرانسه در ایران هم در این برنامه حضور یافت و گفت: فرانسه پایبند و علاقه‌مند است که توافق برجام به سرانجام برسد و حمایت خود را از ایران ادامه خواهد داد. امیدوارم پیشرفت‌هایی در این باره حاصل شود.

او افزود: درحال حاضر در زمان مهمی هستیم چراکه این توافق باعث گسترش روابط به‌خصوص با فرانسه شده است. با توجه به اشتراکات فرهنگی و حقوقی متعددی که بین دو کشور وجود دارد، معتقدم ورود ژید به ایران می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی کمک مهمی کند. مجموعه این اشتراکات همچنین به شرکت‌ها کمک می‌کند که بتوانند تخصص خود را منتقل کنند. به علاوه، در فضای حقوقی امکان شناخت را به شرکت‌های اروپایی می‌دهد و موجب جلب اعتماد و احساس امنیت آنها می‌شود. ژید موسسه حقوقی معتبر و شناخته شده‌ای است و من از آنها حمایت می‌کنم. از سویی از تمام شرکت‌های فرانسوی دعوت می‌کنم که به تقویت هرچه بیشتر توسعه روابط ایران و فرانسه کمک کنند.

 

تاسیس ژید در ایران، دستاورد برجام است

«بودوون میشرون» شریک ارشد ژید نیز در این مراسم گفت: سوال اصلی در میان جامعه حقوقی این است که چگونه می‌توان یک دفتر وکالت موفق ایجاد کرد. کاملا واضح است که این امر مستلزم تیمی باکیفیت است. او تاکید کرد: به هیچ‌وجه نباید از موضوع کیفیت در ایجاد شرکت‌های حقوقی غافل شویم و باید برترین وکلا را به کار گرفت. میشرون تصریح کرد: راه‌اندازی دفتر حقوقی ژید در تهران پروژه سختی بود. به گفته او، توانستیم تعدادی وکلای با استعداد بالا استخدام کنیم و این اتفاق آسان‌تر از آن بود که فکر می‌کردیم و اکنون نیز درحال شناسایی و استخدام استعداد‌های برتر ایرانی هستیم. شریک ارشد ژید با بیان اینکه باید فصل جدیدی از تاریخ ژید را رقم بزنیم، تصریح کرد: ژید با 60 سال سابقه از کیفیت کار بسیار بالایی برخوردار است. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم در سراسر جهان خدمات حقوقی خود را با بالاترین کیفیت ارائه دهیم.

«مهرنوش آریان‌پور» مدیر دفتر ژید در تهران نیز در این مراسم گفت: پس از سال‌ها محدودیت‌های بین‌المللی و مذاکرات سخت برجام خوشبختانه هم‌‌اکنون یکی از دستاوردهای شیرین این مذاکرات را معرفی می‌کنیم. او با اشاره به اینکه برجام رویداد بزرگ تاریخی است، افزود: این امر نه تنها مسیر ایرباس را به ایران باز کرد، بلکه زمینه‌ساز آغاز بسیاری از فعالیت‌های کشورهای خارجی با ایران شد.

آریان‌پور با بیان اینکه شرکت‌های خارجی برای معجزه به ایران نیامده‌اند، تصریح کرد: این اولین باری است که نسل ما منطق ورود شرکت‌های خارجی را به ایران می‌داند. به گفته وی، هم‌اکنون پس از 4 دهه با اقتدار جایگاه خود را یافته‌ایم و با تعامل مشترک، منافع خود را تعیین و دنبال کرده‌ایم. مدیر دفتر ژید در تهران خاطرنشان کرد: سابق بر این شاهد بودیم که وکلای ممتاز ما برای تحصیل به خارج از ایران رفته‌ و برای یافتن کار در دفاتر بین‌المللی به کشورهای همسایه ما از جمله عمان و دبی می‌روند، اما به دلیل نبود دفاتر بین‌المللی به کشور بازنمی‌گردند. او تاکید کرد: سوال اینجا است که آیا بازار 80 میلیونی ایران به یک دفتر سطح اول وکالت بین‌المللی نیاز ندارد؟ این درحالی است که هم‌اکنون در دبی 60 دفتر معتبر وکالت بین‌المللی مستقر است و 1750 وکیل غیراماراتی در دبی زندگی می‌کنند.

آریان‌پور گفت: هم‌اکنون ایران با بازار به این بزرگی و سابقه چندصدساله حتی 1/ 0 دفاتر وکالت بین‌المللی موجود در دبی را ندارد.

او تاکید کرد: ژید اولین و تنها شعبه یک دفتر وکالت بین‌المللی در ایران است که از چندین وکیل مسلط به زبا‌ن‌های بین‌المللی و تجارت معتبر در این زمینه برخوردار است. به گفته مدیر دفتر ژید در تهران، در زمانی که بنیانگذار ژید 60 سال پیش فعالیت خود را در فرانسه آغاز کرد، شاید فکر نمی‌کرد امروز نامش در ایران آورده شود، اما امروز این اتفاق محقق شد. او اعلام کرد: ایران و فرانسه همواره از روابط دوستانه برخوردار بوده و از 3 و نیم قرن پیش مناسبات تجاری بین دو کشور شکل گرفته است. آریان‌پور با بیان اینکه فرانسه مهد علم حقوق بوده و بسیاری از استادان ما تحصیلکرده مکاتب این کشور هستند، افزود: به نمایندگی از دفتر وکالت ژید اعلام می‌کنم که دیگر لازم نیست نوابغ حقوقی ما برای کسب تجربه بین‌المللی به لندن و پاریس بروند. ما در ایران امکانات لازم را در اختیار آنها قرار داده و خواهیم داد تا تجارب لازم تراز اول بین‌المللی را در داخل کشور کسب کنند و بتوانند روی پروژه‌های بزرگ بین‌المللی فعالیت داشته باشند. مدیر دفتر ژید در تهران تصریح کرد: راه‌‌اندازی نخستین دفتر وکالت بین‌المللی در ایران از سوی ژید در واقع از جمله دستاوردهای شیرین برجام و همچنین همسو با سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی است.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 10 =