تلاش بخش‌خصوصی برای بهبود جایگاه اقتصاد ایران در شاخص آزادی اقتصادی

                                                                                               تاریخ چاپ:1396/06/12


رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران با اعلام این که از پروفسور مایکل واکر، بنیانگذار موسسه فریزر، برای حضور در ایران دعوت شده است، گفت: یکی از عوامل مهم براي موفقیت یک کشور در جذب سرمایه‌گذاري خارجی، تصویري است که آمار و اطلاعات و گزارش‌هـای بین‌المللی از آن کشور در سـطح جهـان مخابره می‌کنند. بنابراین مرکز خدمات سرمایه‌گـذاري اتـاق بازرگـانی تهران با نگاهی بنیادین، اقـداماتی را براي بهبود جایگاه ایران در گزارش‌هاي مهم بین‌المللی آغاز کرده است. بر همین اساس، بهبود رتبه ایران در گزارش آزادي اقتصـادي موسـسه فریزر که یکی از مهم‌ترین مراجع براي تصـمیم‌گیري سرمایه‌گذاران خارجی تلقی می‌شود در دستور کار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران قرار گرفته است.

 

فریال مستوفی ادامه داد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاري اتاق تهران در نظر دارد در نشستی مشترك بـا حضور نخبگانی از بخش‌خصوصـی و قواي سه‌گانه و با اسـتفاده از خردجمعی نسبت به برنامه‌ریزي براي بهبود جایگاه ایران در شاخص‌هاي مـذکور اقـدام کند. به همین منظـور و براي اسـتفاده از نظرات پروفسور واکر، بنیانگـذار موسـسه فریزر، از او برای حضور در اتاق تهران دعوت شده که این دعوت مورد پذیرش قرار گرفته و او برای رایزنی با فعالان بخش‌خصوصی در اتاق تهران حاضر می‌شود. براساس آنچه این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اعلام کرده است، این نشست فردا برگزار خواهد شد و علاوه بر نشست افتتاحیه پانل‌هایی موازی با موضوعات مختلف مورد بحث و بررسی طرفین قرار می‌گیرد. در این نشست رئیس و اعضای هیات رئیسه و هیات نمایندگان اتاق تهران و میهمانانی از سایر تشکل‌ها و نهادهای بخش‌خصوصی و روسای سازمان‌های دولتی حضور خواهند یافت.

مستوفی با اشاره به نقش بالقوه اتاق تهران در زمینه بهبود رتبه ایران در گزارش‌های بین‌المللی ادامه داد: موسسه فریزر قرار است برای بهبود رتبه ایران در بخش‌های اندازه دولت، مالیات، مالکیت خصوصی و قوانین، پول تمیز و رگولاتوری با مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران همکاری کرده و گزارشی در این زمینه تهیه کند. این گزارش صرفا برای اتاق تهران تهیه می‌شود و موسسه فریزر حق بهره‌برداری از آن را ندارد. موسسه فریزر در کنار بنیاد هریتیج، موسسه فیچ و اکونومیست، چهار موسسه معتبر بین‌المللی هستند که همواره رده‌بندی آنها مورد توجه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و مبنای بسیاری از تصمیمات و سیاست‌های آنها در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری و مشارکت را تعیین می‌کند. در نشست اتاق تهران علاوه بر رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق تهران، مایکل واکر، اقتصاددان کانادایی و بنیانگذار موسسه فریزر و فرد مک‌ماهن، نایب‌رئیس موسسه و رئیس بخش رتبه‌بندی آزادی اقتصادی حضور خواهند داشت. موسسه فریزر از سال 1970 و پیش از بنیاد هریتیج کار خود را در سنجش آزادی اقتصادی کشورها آغاز کرده است.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + سه =