جزئیات عملکرد ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی

جزئیات عملکرد ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی

تاریخ خبر: سه‌شنبه / ۷ شهریور ۱۳۹۶

صندوق توسعه ملی

 


طی دوران فعالیت صندوق توسعه ملی سرمایه گذاری بیش از ۳۴ میلیارد دلاری در حوزه ارزی انجام شده است.

به گزارش ایسنا، تسهیلات صندوق توسعه ملی به دو بخش تسهیلات ارزی و تسهیلات ریالی تقسیم می‌شود و استفاده‌کنندگان از تسهیلات این صندوق فعالان اقتصادی بخش خصوصی (اشخاص حقیقی و حقوقی)، بخش تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی هستند.

گزارشی که در رابطه با عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تاسیس یعنی از سال ۱۳۹۰ منتشر شده است نشان می‌دهد که  بخش عمده از تسهیلات ارزی پرداخت شده از منابع صندوق توسعه ملی بر اساس مفاد بند «خ» اساسنامه و با عاملیت بانک‌های طرف قرارداد پرداخت شده است. مبلغ کل تسهیلات ارزی پذیرش شده (اعلام وصول شده) توسط صندوق، تا انتهای سال ۱۳۹۵ معادل ۳۴.۹۴۰ میلیون دلار بوده است؛ از این مقدار تقاضای پذیرش شده، معادل ۳۳.۱۹۶ میلیون دلار، به مرحله تخصیص ارز (صدور مسدودی به بانک مرکزی) رسیده است، از تسهیلات ارزی مسدود شده معادل ۱۹.۱۳۹ میلیون دلار برای بخش خصوصی و معادل ۱۳.۹۵۹ میلیون دلار به طرح‌های بنگاه‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی اختصاص یافته است. از کل مبلغ مسدود شده برای پرداخت تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی، مبلغ ۱۰.۱۶۲ میلیون دلار با همکاری بانک‌های عامل و بانک مرکزی به مرحله پرداخت رسیده است.

علاوه بر تسهیلات تخصیص یافته از طریق قراردادهای عاملیت، معادل ۱۱ میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های ملی مربوط به حوزه آب، خاک و کشاورزی اختصاص یافته است. تا انتهای سال ۱۳۹۵ مبالغ مسدودی مربوط به این طرح‌ها شامل معادل هشت میلیارد دلار برای طرح‌های مهار و تنظیم آب‌های کشور، ۵.۱ میلیارد دلار به طرح‌های احیا و توسعه اراضی کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام، ۵۰۰ میلیارد دلار به طرح‌های انتقال آب به اراضی سیستان، ۵۰۰ میلیون دلار به طرح‌های آبیاری تحت فشار و ۵۰۰ میلیون دلار به طرح‌های آبرسانی به روستاها اختصاص داده شده است.

بخش دیگری از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به سپرده‌گذاری در بانک‌های عامل اختصاص یافته است و بانک‌های سپرده‌پذیر از طریق اعطای تسهیلات این منابع را به طرح‌ها و فعالیت‌های مرتبط تخصیص داده‌اند. تا انتهای سال ۱۳۹۵، مبلغ سپرده‌گذاری‌های انجام شده در بانک‌های عامل معادل با ۶.۶۳۹ میلیون دلار بوده است.

همچنین از ابتدای تاسیس صندوق، بخشی از منابع بر اساس تکالیف قانونی به تسهیلات ریالی اختصاص یافته است. این تسهیلات تا انتهای سال ۱۳۹۳ از طریق قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده و از ابتدای سال ۱۳۹۴ و در اجرای حکم ماده (۵۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، صندوق نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی، و میزان سپرده‌گذاری‌های انجام شده توسط صندوق در بانک‌های دولتی و خصوصی در مجموع برابر ۱۱۰.۴۲۳ میلیارد ریال بوده است.


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 1 =