نخستین پارک علمی و فناوری ارتباطات و اطلاعات کشور افتتاح شد

نخستین پارک علمی و فناوری ارتباطات و اطلاعات کشور افتتاح شد

یکشنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۶

 

پارک علم و فناوری

نخستین پارک علمی و فناوری ارتباطات و اطلاعات امروز (یکشنبه) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، پارک علم و فناوری ارتباطات و اطلاعات علاوه بر زیرساختهای قانونی مطرح در قوانین کشوری که به شرکت های فناور مستقر در پارک حق استفاده از مزایای منطقه آزاد را می دهد از زیر ساخت های مالی، ارتباطاتی و آزمایشگاه های مدرن برخوردار خواهد بود. این پارک علم و فناوری در زمینی به وسعت ٢٤ هکتار در کیلومتر ٢٦ بزرگراه تهران – کرج واقع شده است.

محمد خوانساری – رییس مرکز تحقیقات ایران – در این مراسم، با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان تولید و اشتغال، گفت : اشتغال زایی و توسعه اقتصادی بدون توسعه اتصال دانش بنیان امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا به عنوان توسعه دیجیتال در دنیا مطرح است، اظهار کرد: موضوعات فناورانه‌ای مانند اینترنت اشیا، رایانش ابری ، داده‌های بزرگ و نسل پنجم موجب تحول و ارزش آفرینی در در بخش های مختلف می شود.

خوانساری تاکید کرد: در جریان نوآوری و ارزش آفرینی، بخش خصوصی، نقش اصلی را دارد و کسب و کارهای نو آورانه را به بازار های بزرگ تبدیل می کند و برای اینکه ایده ها تبدیل به ثروت شوند، نیاز به زنجیره ای دارد که پار کهای علم و فناوری کامل کننده این زنجیره هستند و نبود آن باعث توقف این زنجیره می شود.

وی با بیان اینکه تلاش‌هایی در دولت تدبیر و امید برای زیر سازی هایی کسب و کارهای نو آورانه انجام شده است، افزود: از طرفی دسترسی به بازار برای استارتاپها و شرکت های نوپا تسهیل شده است و بنگاه های کوچک و متوسط نقش کلیدی‌تری در توسعه اقتصادی دارند.

رییس مرکز تحقیقات ایران تصریح کرد: بنگاه ها برای رشد خود نیاز به زیست بوم دارند و این زیست بوم مکان محور است و امکانات مورد نیاز در نقطه ای باید فراهم باشد تا با استفاده از این امکانات هر چه سریعتر ایده ها تبدیل به صنعت و توسعه اقتصادی شود.

وی هدف این پارک علم و فناوری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را تسریع در زنجیره ایجاد شرکت ها و فناوری ها در این حوزه بیان کرد و گفت: پارک فناوری یکی از خطوط مقدم اقتصاد مقاومتی است که کمک به انتقال و بومی سازی دانش و فناوری و سرمایه می کند و باعث جذب منابع و سرمایه های شرکت های بین المللی در این حوزه می شود.

خوانساری تاکید کرد: تفاوت عمده ای بین این پارک و پارک های علم و فناوری های دیگر در کشور وجود دارد به طوری که این پارک به عنوان نخستین پارک سمت صنعت در تکمیل ارتباط با بازار ایده های نو فعالیت می کند.

وی به برنامه ارایه شده برای دریافت مجوز این پارک از وزارت علوم اشاره کرد و افزود: تا سال 1400 به دنبال استقرار 54 شرکت داخلی و شرکت های بزرگ بین المللی هستیم تا اشتغال در لبه‌های تکنولوژی در این حوزه ایجاد شود.

رییس مرکز تحقیقات مخابرات ایران به سابقه راه اندازی این  پارک اشاره کرد و گفت: کارهای مطالعاتی این  پارک از سالهای 81 و 82 آغاز شد و در سال 84 قراردادی برای مالکیت این پارک انجام شد اما تا سال 94 متوقف بود و از این سال قرار داد به روز و با اخذ مجوز های لازم و در دو سال گذشته، کارهای آماده سازی و اجرایی در این پارک انجام شد.

وی همزمان با این مراسم از اعلام  فراخوان پذیرش شرکتها خبر داد و افزود: با اعلام نتیجه این فراخوان شرکت های نو پا با مجوز مرکز رشد دانشگاه تهران پذیرش و مستقر می شوند.

خوانساری  گام نخست فعالیت در این پارک را آماده سازی و  استقرار شرکت ها در 7 ساختمان بازسازی شده اعلام کرد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =