کنترل هوشمند محموله‌های وارداتی در گمرک

کنترل هوشمند محموله‌های وارداتی در گمرک

تاریخ خبر: 19/4/1396

گمرک ایران اعلام کرد: کنترل هوشمند محموله‌های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. هوشمند‌سازی تطبیق اطلاعات اظهارنامه با ثبت سفارش در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی آغاز شده است.

 

تعادل| گمرک ایران اعلام کرد: کنترل هوشمند محموله‌های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

هوشمند‌سازی تطبیق اطلاعات اظهارنامه با ثبت سفارش در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی آغاز شده است.

همزمان با برنامه‌های تکمیلی گمرک الکترونیک پس از اجرای موفق ثبت منشأ ارز با همکاری بانک مرکزی، الکترونیکی کردن فاکتور کالا، عدل‌بندی الکترونیک و الکترونیکی شدن بارنامه‌ها در اقدامی تطبیق اطلاعات ثبت سفارش کالا و اظهار نامه اجرایی شد.

با اجرایی شدن تطبیق هوشمند اطلاعات ثبت سفارش با اظهار کالا در صورتی که اطلاعات ورودی با اطلاعات ثبت سفارش مغایرت داشته باشد، سامانه جامع گمرکی به صورت هوشمند اجازه اظهار را نمی‌دهد و به صورت خودکار قفل می‌شود.

پیش از این و با هوشمند‌سازی اطلاعات بارنامه و راه‌اندازی بارنامه الکترونیک، امکان تطبیق هوشمند اطلاعات اظهار با بارنامه الکترونیک فراهم شده بود تا در صورت نبود تطبیق اطلاعات اظهاری با بارنامه اجازه ادامه کار داده نشود و روی بارنامه اصطلاحا قفل شود. بارنامه سندی است که توسط حمل‌کننده یا نماینده او امضا می‌شود و بیانگر این است که کالاهایی که نوع، کمیت و شرایط آن ذکر شده است، برای حمل دریافت شده‌اند یا روی کشتی که عازم مقصد مشخصی است بارگیری شده‌اند. بارنامه به عنوان قرارداد حمل، سند مالکیت و رسید کالا محسوب می‌شود.

تمامی کالاهای ورودی موظف به اخذ مجوز ورود کالا از وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت) هستند و بر همین اساس تنها کالاهای مندرج در اسناد ثبت سفارش اجازه ورود به داخل کشور را داشته و لذا آنچه که در اطلاعات بارنامه درج می‌شود لزوماً مجاز به ورود نخواهد بود.

نکته حائز اهمیت آنکه تخصیص ارز نیز براساس اطلاعات مندرج در ثبت سفارش و کالای اظهاری در سند مذکور انجام شده و لذا صاحبان کالا موظف هستند نسبت به ورود صرفاً کالاهایی که قبلا مجوز ثبت سفارش آنها صادر شده است، اقدام کنند و در صورت ترخیص کالا خارج از فهرست مندرج در مجوز ثبت سفارش مراتب به عنوان تخلف محسوب می‌شود.


منبع: روزنامه دنیای تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =