علاوه‌بر دولت، اتاق بازرگاني ايران هم نقشه راه ترسيم كند

علاوه‌بر دولت، اتاق بازرگاني ايران هم نقشه راه ترسيم كند

یکشنبه 27 فروردین 1396
.


نمايندگان تشكلي براي تامين زيرساخت‌ها در بخش توليد و اقتصاد كشور علاوه از دولت از نمايندگان بخش خصوصي يعني اتاق‌هاي بازرگاني نيز انتظاراتي دارند. آنها مي‌گويند: تنها دولت نمي‌تواند معضلات مربوط به بخش اقتصاد را برطرف كند و در اين زمينه نمايندگان بخش خصوصي نيز بايد همراستاي دولت گام‌هايي را براي نجات بخش توليد بردارند. عده ديگري از فعالان اقتصادي براين باورند كه با توجه به وضعيتي كه دولت دارد و در ركود مالي به سر مي‌برد، تنها مسير رونق اشتغال و توليد، فعاليت بخش‌خصوصي است. حال به‌منظور فعاليت بخش‌خصوصي لازم است زمينه‌هاي حمايت سرمايه‌گذاران مورداستفاده قرارگرفته و از سوي دولت و سيستم بانك‌ها اقدامات حمايتي دريغ نشود. همچنين نمايندگان بخش خصوصي معتقدند كه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران به عنوان پارلمان بخش خصوصي بايد تمام تلاش خود را در اجرايي كردن سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي براي رشد و شكوفايي كشور، رقابتي بودن اقتصاد، ارتقاي توليد ملي و افزايش صادرات به كار گيرد تا بندهاي 24گانه اين سياست‌هاي ابلاغي عملياتي شود.

در همين حال غلامحسين شافعي رييس اتاق ايران درباره عملكرد دولت يازدهم معتقد است كه دولت در بسياري از زمينه‌ها موفق عمل كرده اما در برخي مسائل نيز توقعات را برطرف نكرده است. يكي از نمونه‌هاي بارز، عدم كاميابي دولت در بخش كوچك‌سازي بوده و از اين منظر، همچنان ساختار عيالواري خود را حفظ كرده است. وي يكي ديگر از نقاط ضعف در عملكرد دولت را در حوزه خصوصي‌سازي عنوان كرد و توضيح داد: در اين حوزه موفقيت‌ها و پيشرفت‌ها اندك بوده است اما متقابلا در كنترل و مهار تورم و همچنين ثبات اقتصاي، اقدامات مثبت زيادي انجام گرفت. در مورد نوسانات نرخ ارز نيز نسبت به گذشته وضعيت بهتري را تجربه كرديم. وي يادآور شد: به دولت انتقادات زيادي وارد است اما بايد شرايطي كه دولت يازدهم در آن كار خود را كليد زد، در نظر گرفت. در آن برهه، ما خيلي پايين‌تر از صفر بوديم و اگر حالا به صفر هم رسيده باشيم، بايد عملكرد اين بخش را مثبت عنوان كنيم. رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران متذكر شد: زخم‌هاي عميق اقتصاد ايران با پانسمان برطرف نمي‌شود و لازم است در كنار اقدامات اورژانسي، به برنامه‌ريزي بلندمدت نيز توجه شود، بنابراين مي‌توانيم بگوييم در برخي بخش‌ها دولت خوب عمل كرده و در بعضي حوزه‌ها، اقدامات صورت گرفته، اقناع‌كننده نبوده است.


فصل انجام سرمايه‌گذاري مشترك با روس‌ها

شافعي در بخش ديگر صحبت‌هايش با اشاره به نياز توليد به بخش صادرات پايدار گفت: بازارهاي مشترك، يك تجربه موفق در دنيا به شمار مي‌آيند و نمونه‌يي از توفيقات آنها را مي‌توان در عملكرد بازار مشترك اروپا و كشورهاي عضو آسه‌آن ديد. رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران، روسيه را دروازه ورود به اوراسيا عنوان كرد و مذاكرات اقتصادي با اين كشور را بسترساز ايجاد ظرفيت‌هاي تازه اقتصادي براي استان‌هاي خراسان دانست. رييس پارلمان اتاق بازرگاني در مشهد، درباره نتايج سفر هيات عالي‌رتبه جمهوري اسلامي ايران به روسيه و سهم بخش خصوصي در همكاري‌هاي راهبردي دو كشور گفت: در سفر رييس‌جمهور به روسيه كه يكي از شركاي تجاري ايران به‌حساب مي‌آيد، 14 سند همكاري به امضا رسيد. يك مورد از اين اسناد مربوط به اتاق بازرگاني بود. همچنين در خصوص مسائل بانكي و بيمه‌يي نيز مذاكرات خوبي ميان دو كشور انجام گرفت. شافعي بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي درياي خزر، توسعه همكاري‌هاي ترانزيتي و موضوع تسهيل در صدور ويزاي تجاري را از ديگر مباحثي برشمرد كه حول آنها با طرف‌هاي روسي بحث و گفت‌وگو صورت گرفته است و در اين خصوص توضيح داد: نظر به توسعه ارتباطات ما در بخش حمل‌ونقل با كشورهاي هند و چين، موضوع توسعه بخش ترانزيت ميان ايران و روسيه از اهميت ويژه‌يي برخوردار بود و در همين رابطه، بحث تسهيل در صدور ويزاي تجاري نيز مطرح شد. وي تاكيد كرد: موقعيت جغرافيايي ايران و روسيه در توسعه صادرات ايران تاثير قابل‌توجهي دارد و درمجموع اين جنس تعاملات، به ارتقاي روابط تجاري ايران و كشورهاي اوراسيا كمك خواهد كرد. در اين راستا رييس‌جمهور ماموريت‌هاي تازه‌يي براي اتاق بازرگاني در اين حوزه تعريف كردند كه مجدانه از سوي پارلمان بخش خصوصي، دنبال خواهد شد. رييس اتاق مشهد، انجام اين دست مذاكرات با كشورهاي منطقه را بسترساز ايجاد فرصت‌هاي مناسب، به‌ويژه براي استان‌هاي خراسان و خطه‌هاي شمالي كشور دانست و خاطرنشان كرد: در تلاشيم با توجه به بستري كه شكل‌گرفته، پيوند ويژه‌يي را ميان اتاق‌هاي بازرگاني استان‌هاي خراسان ايجاد كنيم كه محوريت آن با خراسان رضوي خواهد بود و اين اتاق عهده‌دار شماري از مسووليت‌هايي خواهد شد كه توسعه روابط خارجي ميان ايران و روسيه را دنبال مي‌كنند. رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران در ادامه به برگزاري اجلاس اتاق‌هاي بازرگاني كشورهاي اسلامي اشاره كرد و گفت: در اين اجلاس مجددا موضوع تاسيس بازار كشورهاي اسلامي، موقعيت ممتاز خراسان رضوي و ظرفيت‌هاي بهينه اين خطه براي نقش‌آفريني در بازار مذكور مورد تاكيد قرار گرفت.  شافعي يادآور شد: بازارهاي مشترك، يك تجربه موفق در دنيا به شمار مي‌آيند و نمونه‌يي از توفيقات آنها را مي‌توان در عملكرد بازار مشترك اروپا و كشورهاي عضو آسه‌آن ديد؛ اما درحالي كه كشورهاي اسلامي و اعضاي اكو، بيش از نيمي از ثروت جهان را در اختياردارند، حجم مبادلات دروني آنها به 15درصد تجارت جهان مي‌رسد و برآورد مي‌شود كه اين ميزان قابليت ارتقا دارد. وي حذف عوارض و تعرفه‌هاي گمركي را از مزاياي شكل‌گيري اين بازار برشمرد و بيان كرد: يكي از پيشنهادات ما در اين اجلاس، برگزاري دوره بعدي آن به ميزباني خراسان رضوي بود كه مقرر شد تا در جلسه بعدي هيات‌مديره، موردبحث و بررسي قرار گيرد.


استفاده از ظرفيت‌هاي صندوق توسعه ملي

از سوي ديگر حسين پيرموذن، عضو هيات‌رييسه اتاق ايران خواستار تسهيل زمينه‌هاي خدمت‌رساني به‌ويژه از سوي دولت براي فعاليت بخش‌خصوصي شد. پيرموذن در جلسه كارگروه اشتغال اردبيل تصريح كرد: در وضعيتي كه دولت در ركود مالي به سر مي‌برد، تنها مسير رونق اشتغال و توليد، فعاليت بخش‌خصوصي است. وي افزود: به‌منظور فعاليت بخش‌خصوصي لازم است زمينه‌هاي حمايت سرمايه‌گذاران مورد استفاده قرار گرفته و از سوي دولت و سيستم بانك‌ها اقدامات حمايتي دريغ نشود. به عنوان‌مثال در امر توليد، بخش‌خصوصي مي‌تواند اقدامات قابل‌توجهي به اجرا درآورد و انتظار مي‌رود زمينه فعاليت واحدهاي توليدي تسهيل شود. رييس اتاق اردبيل يكي از شيوه‌هاي حمايت از بخش خصوصي را ارائه تسهيلات كم‌بهره دانست و گفت: با توجه به طرح لايحه استفاده از تسهيلات صندوق توسعه ملي توسط واحدهاي توليدي، انتظار مي‌رود زمينه استفاده از اين تسهيلات فراهم شود. وي تاكيد كرد: صندوق توسعه ملي مي‌تواند ظرفيت مطلوبي براي توليد و اشتغال فراهم كند و به دليل اهميت اين تسهيلات لازم است دولت و مجلس براي تحقق آن اقدامات لازم را عملياتي كنند. رييس اتاق اردبيل مسير رونق و توسعه اشتغال را حمايت از بخش توليد كشور دانست و گفت: در استان اردبيل نيز انتظار مي‌رود بخش دولتي ياري‌گر واحدهاي توليدي بوده و اقدامات مثبت سال‌هاي گذشته تكرار شود.


مردم كالاي داخلي را مورد حمايت قرار دهند

همچنين محمد صمدي، رييس اتاق بجنورد با اشاره به شعار مقام معظم رهبري در سال جاري گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي سال 96 را سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نام‌گذاري كردند و در بيانات خود توجه به نام اقتصاد مقاومتي را به‌تنهايي موثر ندانستند. صمدي تحقق شعار سال جديد را در گرو توليد محصول باكيفيت دانست و گفت: بايد توليدكنندگان در راستاي توليد محصولات باكيفيت يا قيمت مناسب به دست مصرف‌كننده برسانند. نكته حايز اهميت اين است كه مردم بايد از خود شروع كرده و با حمايت از توليد داخل و خريد محصولات ايراني از توليدكننده حمايت كنند تا محصولي باكيفيت و باقيمت مناسب به دست خريدار برسد و در پي آن اشتغالزايي توسعه قابل‌توجهي پيدا كند. وي نقش موثر بخش خصوصي در تحقق شعار سال را كسب كارهاي كوچك، متوسط و بزرگ عنوان كرد و افزود: با مقاومت فعالان اقتصادي اين حوزه مي‌تواند اقتصاد كشور را روي پا نگه دارد. رييس اتاق خراسان شمالي در رابطه با كاركرد اتاق بازرگاني در تحقق شعار سال گفت: اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي به عنوان پارلمان بخش خصوصي بايد تمام تلاش خود را در اجرايي كردن سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي براي رشد و شكوفايي كشور، رقابتي بودن اقتصاد، ارتقاي توليد ملي و افزايش صادرات به كار گيرد.

صمدي گفت: اتاق بازرگاني خراسان شمالي تمام تلاش خود را براي تحقق اقتصاد مقاومتي به كار گرفته و با همكاري فعالان اقتصادي، دستگاه‌هاي اجرايي برنامه‌ها و فعاليت‌هاي خود را تدوين و عملياتي كرده است. وي با اشاره به ظرفيت استان خراسان شمالي گفت: استان خراسان شمالي باوجود حدود 400 كارخانه توليدي و توليدات 71 نوع كالا از اين استان به كشورهاي مختلف، اعزام و پذيرش هيات‌هاي تجاري به كشورهاي مختلف ازجمله گرجستان، افغانستان، عراق، تركيه و كشورهاي اروپايي چون آلمان، فرانسه، در تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتي قدم برداشته است. صمدي از ديگر اقدامات اتاق خراسان شمالي در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي را بازاريابي و مراودات تجاري، صادرات و واردات كالا با 26 كشور دنيا ازجمله اقليم گرجستان، عراق، سوريه، امارات متحده عربي، پاكستان، افغانستان، تركيه، ازبكستان، تاجيكستان، روسيه، اوكراين، هند، چين، لهستان و ايتاليا و… برشمرد. وي تشويق و ترغيب فعالان اقتصادي براي اخذ كارت‌هاي بازرگاني، برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي تجار و بازرگانان، برگزاري جلسات شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي، برگزاري جلسات كميسيون حل اختلاف در راستاي رفع مشكلات واحدهاي توليدي، برگزاري كميته‌هاي ذيل شوراي گفت‌وگو شامل رسيدگي به مشكلات بيمه‌اي، ماليات واحدهاي توليدي و… از ديگر اقدامات اتاق بازرگاني خراسان شمالي در سال گذشته عنوان كرد.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =