چشم‌انداز اقتصاد ایران در 2017

 
صندوق بین‌المللی پول ارائه کرد
تاریخ چاپ:1395/11/05

.


صندوق بین‌المللی پول با معرفی ایران به‌عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا پیش‌بینی کرد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۷ از مرز 5/ 1تریلیون دلار عبور کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برآوردهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2016 به 1.459 تریلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به سال قبل از آن 81 میلیارد دلار افزایش داشته است. بر اساس این گزارش ایران توانسته است در این سال جایگاه خود به‌عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کند و در رده‌بندی بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا بالاتر از کشورهایی مثل استرالیا، مصر، لهستان، هلند، امارات، نروژ و پرتغال قرار گیرد. چین در این سال با تولید ناخالص داخلی 21.26 تریلیون دلاری بالاتر از آمریکا و به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته شده است. چین از سال 2014 جایگاه آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را تصاحب کرده است. رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در شعارهای انتخاباتی خود وعده داده است با اتخاذ سیاست‌های حمایتی از صنایع داخلی آمریکا روند نزولی اقتصاد این کشور را معکوس کند.

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال 2016 بالغ بر 56/ 18 تریلیون دلار بوده است و این کشور در رده دوم بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا قرار گرفته است. هند با اقتصاد 72/ 8 تریلیون دلاری در رتبه سوم قرار گرفته است. ژاپن، آلمان، روسیه، برزیل، اندونزی، انگلیس و ترکیه نیز به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند. تولید ناخالص داخلی ترکیه در این سال 669/ 1 تریلیون دلار بوده است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2017 نیز 92 میلیارد دلار افزایش یابد و به 551/ 1 تریلیون دلار برسد. با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی ایران جایگاه این کشور در رده‌بندی بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تغییری نخواهد کرد و ایران همچنان در رتبه 18 و پایین‌تر از کشورهایی مثل ترکیه قرار خواهد داشت.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =