كمپيني براي حمايت از توليد و كالاهاي ايراني

كمپيني براي حمايت از توليد و كالاهاي ايراني
نویسنده: نسرين اكبري دبير كميسيون زنان خانه صنعت، معدن و تجارت ايران

دوشنبه 4 بهمن 1395
.


خانه صنعت و معدن با عضويت 30 خانه در استان‌هاي كشور فراگيرترين تشكل صنعتي و معدني است كه از بدو تاسيس حمايت توليد داخلي را در صدر فعاليت خود قرار داده و با شعار توليد ملي – افتخار ملي موفق به جلب‌توجه مقامات و مردم به اهميت توليد ايراني شده است.

در اين راستا هدف اصلي اين نهاد مردمي توجه به حوزه صنعت، معدن و تجارت كشور معطوف شده است تا در راستاي رفع موانع اين حوزه پا به پاي دولتمردان تلاش دارد تا در آينده نه چندان دور با به حركت درآوردن چرخ توليد شاهد رونق و پويايي حوزه اقتصاد كشورمان باشيم. اين تشكل مردم نهاد داراي كميسيون‌هاي مختلفي است كه از جمله بايد به نقش كميسيون زنان در اين تشكل اشاره كرد.

كميسيون زنان خانه صنعت، معدن و تجارت ايران از بدو تاسيس خود با نگاه ويژه‌يي در راستاي اهداف خانه صنعت، معدن و تجارت ايران به بحث حمايت از توليد ملي و نقش زنان به عنوان نيمي از جمعيت فعال كشور در رسيدگي به مسائل و مشكلات كار و كارآفريني در سطح كلان و توجه ويژه به مسائل و مشكلات زنان در سطح جامعه ايران را دنبال مي‌كند.

 به هرحال در بازه زماني امروز ما شاهد نقش آفريني زنان در حوزه توليد و صنايعي همچون صنايع دستي، مواد غذايي و… هستيم؛ لذا باتوجه به شعار سال مبني بر اقتصاد مقاومتي؛ اقدام وعمل قرار است تا كميسيون زنان خانه صنعت به كمك اين شاغلان براي بهبود بخشي محيط كسب و كار فعاليت كند.

 از سوي ديگر با توجه به بحث اقتصاد مقاومتي و فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر حمايت از توليد ملي و اعتقاد به مديريت و نقش بانوان در خريد كالاهاي ايراني لذا در اين كميسيون عمده‌ترين هدف اقداماتي براي فرهنگسازي خريد كالاهاي ايراني است. در اين راستا بايد به نقش بانوان در زمينه تشويق و خريد كالاهاي ايراني اشاره كرد، بايد گفت كه بانوان به عنوان مهره اصلي در زمينه خريد كالاهاي ايراني به شمار مي‌روند و اين افراد (زنان) تعيين‌كننده‌ترين عامل در انتخاب و خريد كالاها هستند.

در كميسيون زنان خانه صنعت با هدف فرهنگ‌سازي و آگاهي عمومي در سطح كشور و ترغيب و تشويق آحاد ملت ايران به خريد كالاهاي ايراني به عنوان يك اصل ملي – مذهبي در حمايت از توليد ملي براي گذر از بحران اقتصادي و خروج از ركود اقدام به برگزاري كمپين از يلدا تا نوروز كرده است.

 اين مراسم با همكاري و مشاركت وزارت صنعت، معدن و تجارت ايران و خانه صمت در 30 آذرماه 1395 در محل بوستان گفت‌وگو در مراسمي تحت عنوان از «يلدا تا نوروز» در حمايت از شعار حمايت بانوي ايراني از كالاي ايراني در مراسمي با حضور مقام عالي وزير صنعت، معاونان و مديران وزارت صنعت، معدن و تجارت ايران و ديگر مقامات و مسوولان وزارتخانه‌ها، دانشگاهيان، تشكل‌ها، كارآفرينان و فعالان اقتصادي خصوصا تشكل‌ها و فعالان اقتصادي زن برگزار شد كه از آن روز تا به امروز ما شاهد اتفاق‌هاي خوشايندي در ارتباط با تشكيل اين كمپين هستيم.

مهم‌ترين هدف از تشكيل اين كمپين معرفي كالاهاي ايراني، ظرفيت و كيفيت آنها به مصرف‌كنندگان و همچنين جلوگيري از بي‌كاري جوانان بود. در اين مراسم كه با حضور محمدرضا نعمت‌زاده انجام شد اين مقام ارشد در بخش صنايع به توجه زنان به توليد كالاهاي ايراني اشاره كرد و همچنين در راستاي ايجاد اين كمپين تشكري از بانوان خانه صنعت به عمل آورد؛ چراكه به اعتقاد او بانوان ايراني در اين سال‌ها بار سنگين دشواري‌هاي اقتصاد خانواده را بر دوش

كشيده‌اند.

 وزير صنعت در بخش ديگري از سخنانش به نقش اصلي زنان در بخش اقتصاد كشور اشاره كرد و گفت كه هم‌اكنون زنان نيز ركن اصلي حمايت و ترويج مصرف توليدات و كالاهاي ايراني هستند و افزايش مصرف كالاي ساخت داخل به ويژه توسط بانوان، موجب اشتغالزايي جوانان ايراني و ارتقاي نشاط و اميد در جامعه مي‌شود، محمدرضا نعمت‌زاده با تاكيد بر توليد كالا با رويكرد صادرات محور به عنوان يكي از راهكارهاي حمايت از توليد داخل اظهار كرد: « اگر مي‌خواهيم مصرف محصولات و توليدات ملي در داخل كشور رونق داشته باشد بايد به صادرات و ارتقاي كيفيت محصولات مطابق با استانداردها توجه و اهتمام ويژه داشته باشيم.»

همچنين در ديدار روز 30 دي ماه با مقام عالي وزير صنعت او به نقش زنان و توجه آنها به استفاده از كالاهاي توليدي اشاره كرد و همچنين از متوليان تشكيل كمپين يلدا تا نوروز قدرداني كرد و همچنين محمدرضا نعمت‌زاده در راستاي تشكيل اين كمپين سخن از حمايت وزارتخانه به عمل آورد و از دست‌اندركاران و معاونان نيز درباره به سرانجام رسيدن اين كمپين و رونق حوزه توليد سخن به ميان آورد.

 حال در كلام آخر بايد به نقش كميسيون در رونق حوزه توليد اشاره كرد و گفت كه اين كميسيون در نظر دارد با تشكيل شوراي سياست‌گذاري و تشكيل ستاد ملي برگزاري كمپين با ديگر برگزاركنندگان حركت‌هاي ماندگار و ملي در تحقق اهداف اين كمپين

گام بردارد.

 در اين راستا بايد اظهار كرد كه اين كمپين متعلق به آحاد ملت ايران و يك وظيفه ملي از سوي تشكل‌هاي تخصصي همچون خانه صنعت محسوب مي‌شود و لذا دست حمايت، مشاركت و همكاري به سوي تمامي ملت ايران دراز مي‌كند و همه آنها را به همكاري دعوت مي‌كند تا استفاده از كالاي توليدي صنعتگران ايراني را تقويت بخشد.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 8 =