روند نزولی نرخ ارز در روزهای آینده ادامه می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی در ششمین همایش بانکداری الکترونیک:
روند نزولی نرخ ارز در روزهای آینده ادامه می‌یابد
سه شنبه 14/10/1395

 


 دیروز مراسم افتتاحیه ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت‌ها با حضور ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
دراین همایش نیز درکنار بررسی وضعیت بانکداری الکترونیک درایران و برنامه‌های اتی آن دولتمردان به مهم‌‌ترین موضوعات اقتصادی روز نیز نگاهی داشتند. دراین زمینه رئیس کل بانک مرکزی ضمن تشریح بخشنامه گشایش اعتبارات اسنادی برای واردکنندگان درباره نرخ ارز در بازار آزاد نیز گفت که روند نزولی نرخ ارز در روزهای آینده تداوم خواهد داشت.
 وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با تأکید براین که از معیشت و اشتغال مردم راضی نیستیم اعلام کرد که مردم ایران شایسته شرایط بهتری هستند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز دراین مراسم از 7برابر شدن شبکه پهن باند کشور و 5 برابر شدن شبکه انتقال در سه و نیم سال اخیر خبر داد.

از معیشت مردم راضی نیستم
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه از معیشت و اشتغال مردم راضی نیستم و ملت ما شایسته شرایط بهتری است، گفت: در حال حاضر بیش از ۴۵درصد از منابع نظام بانکی از چرخه خلق اعتبارات خارج شده است.
علی طیب نیا در مراسم افتتاحیه ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: امروزه شاهد آن هستیم که بذر امیدی که در انتخابات سال ۱۳۹۲ و اعتماد مردم به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت کاشته شد بارور شده است و انعکاس خواست ملت و تدبیر دولت را می‌توان در توقف روند نامطلوب متغیرهای اصلی اقتصاد کشور و حرکت در مسیر هدف‌گذاری شده دید.
وزیر اقتصاد بیان کرد: این امر مهم یعنی تحقق اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده در شرایطی صورت گرفته است که دولت با انبوهی از مشکلات به جا مانده از ساختارهای اقتصادی نامطلوب گذشته در کنار محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه روبه‌رو است.
وی بیان کرد: در صورت عدم چاره‌جویی رشد افسار‌گسیخته تورم و نهادینه شدن رکود اقتصادی در هشت فصل متوالی که در سال ۱۳۹۲ به اوج خود رسیده بود می‌توانست علاوه بر فشار بر دهک‌های متوسط و پایین جامعه زمینه ایجاد اخلال جدی در محیط کسب و کار کشور و تداوم فعالیت واحدهای تولیدی و اقتصادی را
فراهم کند.
طیب نیا ضمن اشاره به دستیابی تورم تک رقمی در سال جاری، گفت: در فصل اول سال‌جاری شاهد دستیابی به رشد 4/5 درصدی تولید ناخالص داخلی نسبت به سال قبل بودیم ضمن آنکه در فصل دوم تولید ناخالص داخلی کشور در قیاس با تابستان ۹۴ معادل 2/9 درصد رشد داشته است. مجموع رشد اقتصادی شش ماهه اول ۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد رشد اقتصادی 4/7 درصد بوده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: رشد اقتصادی که هم اکنون به آن دست یافته‌ایم، در نتیجه گشایش‌های منتظره در تولید و صادرات نفت قابل پیش‌بینی بود. البته بخش نفت در دستیابی به این رشد مؤثر بود ولی سایر بخش‌ها نیز در این رشد نقش مهمی ایفا کرده‌اند. رشد صنعت بعد از چند دوره رکود مثبت شده و رشد کشاورزی نیز بهبود یافته است. به گفته طیب نیا، پیش‌بینی روندها از عملکرد نیمه دوم سال نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در سال ۹۵ شاهد رشد اقتصادی بالاتر از ۵ درصد و تورم تک‌رقمی خواهد بود، البته برای دولت مهم استمرار این موفقیت است.

رئیس کل بانک مرکزی شفاف‌سازی کرد
نرخ روز دلار، ملاک گشایش اعتبارات اسنادی

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص نرخ دلار ۳۶۰۰تومانی که تیتر برخی رسانه‌ها به این موضوع اختصاص یافته و ممکن است سوءتفاهم‌هایی را ایجاد کند، توضیح داد: 10 درصد معادل ریالی برمبنای نرخ علی‌الحساب 3600تومان برای هر دلار در زمان گشایش اعتبار اسنادی دریافت می‌شود. ولی‌الله سیف در میزگرد ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به بخشنامه اخیر بانک مرکزی به نظام بانکی که بر اساس آن شفافیت لازم نسبت به گشایش اعتبارات اسنادی بانکی ایجاد شده است، گفت: بر اساس این بخشنامه در لحظه گشایش اعتبار ۱۰ درصد به صورت ریالی طبق نرخ علی‌الحساب ۳۶۰۰ تومان برای هر دلار پیش پرداخت صورت می‌گیرد که تا زمان معامله اسناد نزد بانک گشایش کننده اعتبار به عنوان پیش پرداخت باقی می‌ماند. وی تصریح کرد: در زمان معامله اسناد دو نرخ در نظر گرفته می‌شود؛ یکی نرخ بازار آزاد در زمان گشایش اعتبار و دیگری نرخ بازار آزاد در زمان معامله اسناد. هر کدام کمتر بود مبنای محاسبه و تسویه حساب قرار می‌گیرد. به این ترتیب یک حاشیه امن برای گشایش کننده اعتبار ایجاد و دامنه ریسک محدود می‌شود.
رئیس شورای پول و اعتبار با تأکید بر اینکه روند کاهشی قیمت ارز در بازار برقرار است، گفت: نرخ دلار از حداکثر سقف متداول فصلی گذشته و در حال حاضر روندی کاهشی را در پیش گرفته و بازار در این مسیر به ثبات رسیده است.سیف خاطرنشان کرد: روند فعلی بازار ارز برای فعالان اقتصادی و بازرگانان طبیعی و عادی است و هیچ مشکلی وجود ندارد.
همچنین بانک مرکزی در توضیحی پیرامون ابلاغ دستورالعمل ساماندهی بازار ارز نوشت: روز گذشته در پی انتشار بخشنامه ارزی بانک مرکزی درخصوص گشایش اعتبارات اسنادی دیداری در بانک‌ها برخی رسانه‌ها برداشت‌های اشتباه داشتند و رقم هر دلار را 3600 تومان اعلام کردند. این در حالی است که مبلغ 3600 تومان برای هر دلار، رقمی است که برای محاسبه حداقل 10 درصد پیش پرداخت اولیه (360 تومان برای هر دلار) به‌عنوان مبنا قرار داده شده و به صورت علی‌الحساب در زمان گشایش اعتبار اسنادی دریافت می‌شود. بنابراین، رقم 3600 تومان برای هر دلار تنها مبنای محاسبه برای پیش پرداخت اولیه است و به هیچ عنوان به معنای این نیست که رقم دلار، 3600 تومان در نظر گرفته شده است.
تعیین رقم هر دلار در زمان معامله اسناد بدین صورت است که دو نرخ در نظر گرفته می‌شود؛ یکی نرخ بازار آزاد در زمان گشایش اعتبار و دیگری نرخ بازار آزاد در زمان معامله اسناد، سپس هر کدام از این نرخ‌ها که پایین‌تر باشد مبنای محاسبه و تسویه حساب قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است گشایش اعتبار اسنادی بر این اساس به شرطی صورت می‌گیرد که بیش از 6 ماه از تاریخ تأیید گواهی ثبت آماری نگذشته باشد. نرخ ارز آزاد در روز صدور گواهی ثبت آماری، میانگین نرخ فروش ارز آزاد یک روز کاری قبل از تاریخ صدور این گواهی مندرج در پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir است. همچنین درصورت گذشت بیش از 6 ماه از تاریخ تأیید گواهی ثبت آماری، تأمین ارز بابت معامله اسناد بر مبنای نرخ روز ارز آزاد خواهد بود.


منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفت =