تحليل «ديلي تايمز» از كاهش ميانجيگري در بازار ارز

 تحليل «ديلي تايمز» از كاهش ميانجيگري در بازار
سه شنبه 7 دی 1395
.


از زمان لغو تحريم‌ها و اجراي برجام، ارزش ريال ايران در مقابل دلار امريكا ۱۹ درصد ارزش خود را از دست داده است.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه انگليسي «ديلي تايمز»، پول ملي ايران بار ديگر در مقابل دلار امريكا با كاهش ارزش روبه‌رو شد و به روند نزولي خود در مقابل دلار كه از ۶ ماه پيش به طرز قابل توجهي كليد خورده، ادامه داد. به نوشته اين روزنامه، ريال ايران با وجود برداشته شدن تحريم‌ها، ۱۹ درصد ارزش خود را در مقابل دلار امريكا از دست داده است. همچنين ساعاتي پيش ارزش ريال در برابر دلار به ۴ هزار و ۱۳۰ تومان رسيد، اين درحالي است كه اين رقم براي ماه ژوئن ۳ هزار و ۴۶۰ تومان گزارش شده بود. به گفته تحليلگران اقتصادي، كاهش ارزش ريال ايران در برابر دلار از زمان انتخاب دونالد ترامپ و همچنين تهديد وي مبني بر پاره كردن برجام، شتاب بيشتري گرفته است.

اين در حالي است كه ميانجي‌گري بانك مركزي ايران هم در اين امر بدون اينكه توضيحي داده شود، كاهش يافته است.

يك دلال ارز در تهران كه خواست نامي از او برده نشود، گفت: «پيش از اين بانك مركزي براي حفظ ارزش ريال، دلار به بازار تزريق مي‌كرد اما اين روند طي چند هفته اخير به طرز قابل توجهي كاهش پيدا كرده است.» همچنين با تشديد تحريم‌هاي جهاني عليه ايران در سال ۲۰۱۲ ميلادي، تاثير مخرب آن روي ريال كاملا نمود پيدا كرد و ارزش ريال ايران در برابر دلار به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسيد كه اين رقم در سال ۲۰۱۰ ميلادي هزار تومان ثبت شده بود. در همين حال شماري از كارشناسان اقتصادي معتقد هستند، بسياري از مسائل فعلي ايران به عدم بازگشت بانك‌هاي جهاني به ايران با وجود رفع تحريم‌ها بر مي‌گردد كه اين موضوع امنيت تجارت و قراردادهاي سرمايه‌گذاري را سخت مي‌كند. همچنان بانك‌هاي بزرگ بين‌المللي از همكاري با ايران امتناع مي‌ورزند كه اين رويه تا حدودي موجب جلوگيري از بازگشت پول نفت ايران مي‌شود.  البته بسياري از بانك‌هاي جهاني به دليل عدم شفاف بودن اقتصاد ايران و نيز ترس از جريمه شدن از سوي امريكا به دليل نقض تحريم‌ها، مايل به همكاري با ايران نيستند.

در همين حال، نگراني فعلي در ايران به بازگشت تورم بالا برمي‌گردد كه واردكنندگان ‌بايد براي قطعات صنعتي و كالاهاي مصرفي مبلغ بيشتري را پرداخت كنند.  همچنين اين روند مي‌تواند تاثير وارونه‌يي روي عملكرد دولت روحاني كه تلاش‌هاي او براي تحكيم روابط تجاري و نيز بهبود مديريت اقتصادي است، داشته باشد. البته ميزان تورم ايران از زمان انتخاب روحاني در سال ۲۰۱۳ ميلادي با بيش از ۴۰ درصد كاهش به 8.6 درصد رسيده است. تازه‌ترين گزارش منتشره بانك مركزي از تحولات ارزي ايران، حاكي از رشدي بين ۴۰۰ تا حدود ۳۹۰۰ درصدي 3 ارز اصلي دلار، يورو و پوند اصلي طي ۳۰ سال گذشته است. روند تغييرات از اين حكايت داشت كه بيشترين جهش‌هاي قيمتي از ۱۳۸۹ به بعد در تاريخچه ارزي ثبت شده است.  به گزارش ايسنا، گزارشي كه بانك مركزي از روند تغييرات نرخ ارز در بازار آزاد از سال ۱۳۶۶ تا پايان آبان ماه امسال منتشر كرده است نشان مي‌دهد كه نوسان نرخ دلار نسبت به ساير ارزها ازجمله يورو و پوند با رشد بيشتري همراه است. اختلافي كه البته به دليل غالب بودن دلار در سبد ارزي ايران، همچنين شرايط دسترسي به اين ارز در شرايط تحريمي تا حدي طبيعي خواهد بود. اين در حالي است كه دلار امريكا از قيمت نزديك به ۱۰۰ توماني در سال ۱۳۶۶ به حدود ۴۰۰۰ تومان در روزهاي اخير در سال ۱۳۹۵ رسيده كه بيانگر رشد نزديك به ۳۹۰۰ درصدي اين ارز طي ۳۰ سال اخير است. دلار از سال ۱۳۶۶ تا ابتداي دهه ۱۳۷۰ از ۹۹ تومان به ۱۴۲ تومان رشد قيمت دارد، اما در سال آخر  دهه 80 قيمت از هزار تومان عبور كرده و چهار رقمي شد.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 20 =