سه شاخص«اقتصاد مردم نهاد» در برنامه ششم توسعه

سه شاخص«اقتصاد مردم نهاد» در برنامه ششم توسعه

 

اقتصاد تعاونی
.

یک مقام مسئول از تعیین سهم ۱۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد، ۱۵ درصدی از بازار پولی و افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه بانک توسعه تعاون طی برنامه ششم توسعه خبرداد.

یک مقام مسئول  درباره جزئیات شاخص‌های بخش تعاون به عنوان یکی از سه رکن اقتصادی در سند ۵ ساله لایحه برنامه ششم توسعه گفت: در برنامه ششم توسعه، در واگذاری‌های دولت به بخش غیردولتی اولویت‌هایی برای بخش تعاون در نظر گرفته شده است.

وی گفت: سهم تعاون از اقتصاد کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ باید به ۱۵ درصد برسد؛ هر چند این نرخ نسبت به سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد در برنامه پنجم، ۱۰ درصد کمتر است اما این نرخ بر اساس واقعیات اقتصادی متناسب‌سازی شده است.

این منبع آگاه همچنین از احیای سهم ۱۵ درصدی بخش تعاون از بازار پولی در برنامه ششم توسعه نیز خبرداد و گفت: علاوه بر این پیشنهاد داده شد که سرمایه بانک توسعه تعاون سالانه ۲۰ درصد و در پایان برنامه به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هدف‌گذاری برنامه پنجم توسعه مبنی بر اختصاص ۷۰ درصد از منابع بانک توسعه تعاون به بخش تعاون محقق شد یا خیر گفت: طبق گزارشات دریافتی این سهم از منابع به تعاونی‌ها پرداخت شده اما یک اختلاف نظر در شیوه محاسبه وجود دارد؛ به این ترتیب که نظر دولت این بود که ۷۰ درصد از منابع بخش تعاون به تشکل‌های تعاونی پرداخت شود اما بانک منابع و تسهیلات انفرادی به اعضای تعاونی‌ها را نیز در این سهم محاسبه کرده که البته اختلاف آماری زیاد نیست.

این منبع آگاه همچنین درباره بودجه بخش تعاون برای سال آینده نیز گفت: برای سال ۹۵ معادل۳۴۵ میلیارد تومان برای بخش تعاون در نظر گرفته شده بود که مراحل تخصیص آن از طریق سازمان برنامه و بودجه در حال انجام است؛ ضمن اینکه بودجه بخش تعاون در بودجه ۹۶ نیز ۳۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =