گران شدن اشتغال‌زایی صنعتی

با اعلام متوسط پیش‌بینی سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک شغل مشخص شد
تاریخ چاپ:1395/10/01
 .

پیش‌بینی ایجاد نزدیک به 203 هزار نفر شغل در هفت ماه منتهی به مهر در حالی صورت گرفته که آمارهای اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش حدود 22 درصدی متوسط پیش‌بینی سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک شغل حکایت دارد. براساس آمارهای اعلام شده برای ایجاد هر شغل پیش‌بینی سرمایه‌گذاری 4 میلیارد ریالی صورت گرفته که این رقم در مدت مشابه سال قبل (3/ 3 میلیارد ریال) بوده است. با توجه به آمار اعلام شده می‌توان گفت هزینه‌های تولید در مدت زمان مورد بررسی رشد چشمگیری داشته که شاید بتوان دلیل افت 3 درصدی پیش‌بینی ایجاد اشتغال در هفت ماه منتهی به مهر ماه را به آن نسبت داد.

براساس داده‌های اعلام شده از سوی این وزارتخانه در مدت زمان مورد بررسی ایجاد 202 هزار و 705 نفر شغل مدنظر قرار گرفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افتی 3 درصدی داشته است، از سوی دیگر، براساس این آمار پیش‌بینی ایجاد اشتغال در مهرماه نسبت به شهریور ماه نیز افتی حدود 14 درصدی را ثبت کرده است.

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفت ماه منتهی به مهر ماه بیشترین اشتغال‌زایی به گروه‌های صنعتی «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی»، «محصولات فلزی و فابریکی» و «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات» اختصاص داشته است. براساس مجوزهای صادره شده در مدت زمان مورد بررسی برای «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» در مجموع ایجاد 34 هزار و 541 نفر شغل با سرمایه‌گذاری بیش از 65 هزار میلیارد ریالی پیش‌بینی شده است که این میزان پیش‌بینی اشتغال نسبت به مدت مشابه سال قبل افت بیش از 4 درصدی داشته است. پیش‌بینی اشتغال برای گروه صنعتی «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» نیز برابر با 21 هزار و 624 نفر شغل با حجم سرمایه‌گذاری بیش از 210 هزار میلیارد ریالی است؛ که براساس آمار داده شده بالاترین سهم پیش‌بینی سرمایه نیز به این گروه اختصاص داشته است. براساس این آمار، سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای گروه کک و فرآورده‌های حاصل از نفت و ساخت مواد و محصولات شیمیایی نیز حدود 50 درصد از سهم پیش‌بینی شده سرمایه‌گذاری کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند. اما «سایر محصولات کانی غیرفلزی» سومین گروه صنعتی است که با پیش‌بینی ایجاد 18 هزار و 249 نفر شغل توانسته عنوان سومین صنعت اشتغال‌زا را به خود اختصاص دهد. براساس آمار اعلام شده حجم سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای ایجاد این تعداد شغل بیش از 42 هزار میلیارد ریال است. آمارهای اعلام شده همچنین حکایت از آن دارد که در هفت ماه منتهی به مهرماه در مجموع ایجاد 13 هزار و 170 نفر شغل برای گروه «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات» با سرمایه‌گذاری حدود 22‌هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

بیشترین رشد اشتغال‌زایی

براساس آمارهای اعلام شده اگرچه بیشترین اشتغال‌زایی صنعتی به پنج گروه فوق اختصاص داشته، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل سه گروه «فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه»، «مبلمان سایر مصنوعات» و «تولید انرژی» بیشترین رشد را برای ایجاد اشتغال تجربه کرده‌اند و گروه‌های «محصولات غذایی و تنباکو»، «کامپیوتر و فعالیت‌های مربوطه» و «جمع‌آوری تصفیه و توزیع آب» نیز بیشترین افت را نسبت به مدت مشابه سال قبل برای ایجاد اشتغال ثبت کرده‌اند. رشد ایجاد اشتغال برای گروه «فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر فعالیت‌های مشابه» نسبت به مدت مشابه سال قبل برابر با 111 درصد بوده و سرمایه پیش‌بینی شده برای این گروه نیز در مدت زمان مورد بررسی بیش از 10‌هزارمیلیارد ریال است. گروه «مبلمان سایر مصنوعات» نیز در این مدت نسبت به دوره سال قبل رشد نزدیک به 61 درصدی داشته است و برای ایجاد این تعداد اشتغال نیز سرمایه بیش از 5 هزار میلیارد ریالی در نظر گرفته شده است. رشد گروه «تولید انرژی» نیز برای ایجاد اشتغال در این مدت برابر با 60 درصد با سرمایه نزدیک به 6 هزار میلیارد ریالی بوده است.

استان‌های اشتغال‌زا

آمار اعلام شده درخصوص استان‌هایی که بیشترین پیش‌بینی اشتغال‌زایی را در مدت زمان مورد بررسی به خود اختصاص داده‌اند نیز حکایت از آن دارد که پنج استان «خراسان رضوی»، «یزد»، «مرکزی»، «تهران» و «آذربایجان شرقی» در هفت ماه منتهی به مهرماه بیشترین اشتغال‌زایی صنعتی را به خود اختصاص داده‌اند. پیش‌بینی صورت گرفته برای ایجاد اشتغال در استان «خراسان رضوی» برابر با 20 هزار و 796 نفر شغل با سرمایه‌گذاری نزدیک به 84 هزار میلیارد ریالی است. اشتغال پیش‌بینی شده برای استان «یزد» نیز برابر با 12 هزار و 632نفر شغل با سرمایه‌گذاری نزدیک به 19 هزار میلیارد ریالی است. سهم پیش‌بینی‌شده برای استان «مرکزی» نیز برای ایجاد اشتغال برابر با 12هزار و 315 نفر شغل با سرمایه بیش از 37 هزار میلیارد ریالی است.برای استان «تهران» نیز پیش‌بینی ایجاد 12 هزار و 145 نفر شغل صورت گرفته و سرمایه‌ای نزدیک به 25 هزار میلیارد ریال نیز برای این امر پیش‌بینی شده است. اما استان «آذربایجان شرقی» با پیش‌بینی ایجاد 10 هزار و 890 نفر شغل در جایگاه بعدی قرار دارد و سرمایه پیش‌بینی شده برای این استان نیز نزدیک به 18 هزار میلیارد ریال است.

.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =