خط اعتباری ویژه یک میلیارد دلاری نروژ برای همکاری با ایران

وزیر خارجه نروژ در دیدار با طیب‌نیا عنوان کرد

خط اعتباری ویژه یک میلیارد دلاری نروژ برای همکاری با ایران

.

خبرگزاری فارس: خط اعتباری ویژه یک میلیارد دلاری نروژ برای همکاری با ایران

وزیر خارجه و توسعه روابط بین‌المللی نروژ اعلام کرد: خط اعتباری ویژه یک میلیارد دلاری برای شرکت‌های نروژی که خواهان همکاری با ایران هستند، ایجاد شده است.

 ۹۵/۰۷/۱۸

 وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی در واشنگتن به سر می برد، در دیدار با وزیر خارجه و توسعه همکاریهای بین الملل نروژ گفت: علی غم وجود ظرفیت برای همکاری بیشتر، حجم همکاری اقتصادی دو کشور درحال حاضر اندک است و علاقه مندیم روابط خود را در حوزه های مختلف اقتصادی با اسلو ارتقا دهیم.

علی طیب نیا با اشاره  به دستاوردهای کشورمان در حوزه اقتصادی اظهار داشت: پیشرفت های خوبی در زمینه فروش نفت و تفاهمات با سایر کشورها داشتیم اما هنوز مشکلاتی در مسیر توسعه همکاری ها با اروپا وجود دارد  که امیدواریم با تلاش و همکاری همه کشورهای این حوزه به ویژه نروژ در آینده نزدیک رفع شود.

وی افزود: زمینه های مختلف همچون نفت و گاز، شیلات و همکاری های مالی وجود دارد که دو کشور می توانند در زمینه توسعه روابط دو جانبه در اولویت قرار دهند.

طیب نیا گفت: ما در گذشته شاهد حضور موثر شرکت های نفتی نروژی در توسعه میادین انرژی ایران بوده ایم اما این حضور در دوران تحریم های ظالمانه علیه ایران به حداقل ممکن رسیده است و با توجه به ابراز علاقه و اعلام آمادگی شرکت های نروژی امیدواریم همکاری ها در این زمینه از سرگرفته شود.

وزیر اقتصاد کشورمان تصریح کرد: امضای موافقت نامه های پایه ای همچون موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، موافقت نامه گمرکی و سرمایه گذاری برای ارتقای سطح همکاریها حایز اهمیت است و پیشنهاد می کنیم عملیاتی شدن امضای این موافقت نامه ها در دستور کار قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: طی مذاکرات اخیری که صورت گرفته، قرار شد، از طرف نروژ خط اعتبار یک میلیارد دلاری از طریق موسسه بیمه اعتبار صادراتی به ایران اعطا شود و این موضوع بیانگر لزوم توسعه همکاری دو کشور است.

طیب نیا افزود: برقراری رابطه بین بانکهای دو کشور هم برای سهولت تجارت و هم ارتقای همکاری اقتصادی بسیار مهم است.

در ادامه این دیدار “بورگ برند” وزیر خارجه و توسعه همکاری بین الملل گفت: شرکتها و موسسات مالی و بانکهای نروژ را جهت همکاری با ایران تشویق می کنیم.

وی افزود: “دی اند بی” به عنوان بزرگترین بانک نروژ قرار است، در بازار ایران مشارکت داشته باشد و از همکاری در حوزه های دریایی، شیلات و نفت و گاز هم استقبال می کنیم.

“بورگ برند” خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم ایران به سبب ثبات و امنیت بالای سیاسی و روند تصاعدی رشد اقتصادی اش می تواند شریک خوب تجاری و مالی برای ما باشد.

وی افزود: ما برای توسعه روابط تجاری با ایران خط اعتباری یک میلیارد دلاری صادراتی برای شرکت های نروژی در نظر گرفته ایم که تاکنون و به سرعت حدود 400 میلیون از این خط اعتباری برای صادرات فناوری پیش رفته به ایران مورد استفاده قرار گرفته است.


منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 17 =