استقبال صنعتگران دنيا از 3 نمايشگاه بين‌المللي صنعت غذا

 استقبال صنعتگران دنيا از 3 نمايشگاه بين‌المللي صنعت غذا

تاریخ چاپ: 24/6/1395


پانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي ماشين‌آلات و مواد اوليه بيسكويت، شيريني و شكلات ايران توسط محسن صالحي‌نيا معاون صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت و با حضور 361 شركت داخلي و 85شركت خارجي از 22 كشور جهان افتتاح شد. نمايندگان كشورهاي اتريش، آلمان، اسپانيا، انگلستان، امريكا، امارات متحده عربي، اوكراين، ايتاليا، بلژيك، تركيه، چين، فرانسه، سوييس، سوئد، دانمارك، لهستان، لبنان، مالزي، كانادا، كلمبيا، كره‌جنوبي و هندوستان در اين نمايشگاه حضور دارند. به گزارش «تعادل»، شركت‌هاي حاضر توليدات خود را در زمينه مواد اوليه، ماشين‌آلات و صنايع وابسته به شيريني و شكلات و محصولات نهايي مربوطه فعاليت داشته و آخرين نوآوري‌هايي خود را در اين عرصه ارائه كردند. نمايشگاه ياد شده در سه بخش ماشين‌آلات، صنايع وابسته و محصول نهايي برگزار شده و تا 25شهريورماه به كار خود ادامه خواهد داد.

همچنين هفتمين نمايشگاه بين‌المللي نوشيدني‌ها، چاي، قهوه و صنايع وابسته نيز در سالن‌هاي 7 و 27 با حضور حسين اسفهبدي، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت مديرعامل شركت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي ايران به همراه مسعود خوانساري رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران افتتاح شد. تعداد 80شركت ايراني و 10شركت خارجي به نمايندگي از هشت كشور شامل امارات متحده عربي، اندونزي، ايتاليا، تركيه، سري‌لانكا، دانمارك، كلمبيا و كره‌جنوبي در فضايي به مساحت بيش از 4هزار و 900مترمربع حضور دارند كه مشاركت‌كنندگان در اين بخش جديدترين محصولات و كالاهاي خود در زمينه توليد كليه نوشيدني‌ها، قهوه، چاي، كنستانتره، افزودني‌هاي خوراكي مجاز و ماشين آلات وابسته را تا 27شهريور در معرض نمايش گذاشته‌اند.

علاوه براين نخستين نمايشگاه بين‌المللي لبنيات و صنايع وابسته با هدف توسعه صادرات امروز گشايش يافت و در سالن شماره 6 علاوه بر 29 شركت داخلي و يك شركت آلماني در فضاي نمايشگاهي به وسعت بيش از 3هزار مترمربع آخرين محصولات و دستاوردهاي خود در زمينه توليد شير، ماست، كره، خامه، بستني، پودرشيرخشك و ديگر محصولات لبني و ماشين‌آلات مربوطه را تا 26 شهريور به نمايش گذاشته‌اند. نمايشگاه‌هاي يادشده در مدت برپايي از ساعت 10 لغايت 18 بعدازظهر پذيراي عموم بازديد‌كنندگان در محل دايمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران هستند.


صادرات ۲۱۰ميليون دلار شيريني در ۵ ماه

در مراسم افتتاح اين نمايشگاه‌ها، معاون امور صنايع وزارت صنعت گفت: در سال جاري برنامه‌ريزي ۶۰۰ ميليون دلار صادرات شيريني و شكلات انجام شده كه در ۵ ماهه ابتداي سال ۲۱۰ ميليون دلار آن عملي شده است. محسن صالحي‌نيا گفت: در صنايع غذايي بخش خصوص واقعي حضور پيدا كرده و از تخصص خود براي بهبود توليد و صادرات و افزايش بهره‌وري استفاده مي‌كنند. معاون صنايع وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين با بيان اينكه توليد شيريني و شكلات ايران از كيفيت مناسبي برخوردار است، پيش‌بيني كرد امسال بيش از 600ميليون دلار محصول شيريني و شكلات ايران به خارج صادر شود. وي بيان داشت: بخش عمده شركت‌هاي شيريني و شكلات در صادرات نقش موثري دارند و ما به عنوان دستگاه سياست‌گذار وظيفه داريم زيرساخت‌هاي لازم براي تهيه مواد اوليه با شرايط مناسب را فراهم كرده تا اين صنعت براي تامين مواد اوليه مورد نياز با مشكلي مواجه نشود. صالحي نيا خاطرنشان كرد: اقدام‌هاي خوبي در زمينه تامين ماشين‌آلات، تجهيزات و فرآينده‌هاي نوين در ساخت و توليد در كشور انجام شده است.


بهره‌وري بسيار بالاي صنايع غذايي

از سوي ديگر، رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي با اشاره به افزايش صادرات محصولات غذايي پس از اجراي برجام گفت: اين درحالي است كه به دليل اعمال تحريم‌ها نمي‌توانستيم محصولات غذايي خود را به برخي كشورها صادر كنيم، اما اميدواريم در پسابرجام صادرات به ديگر كشورها فراهم شود. وي ميزان بهره‌وري در صنايع غذايي نسبت به ساير صنايع را بسيار بالاتر دانست و توضيح داد: دليل اين است كه آنها توانسته‌اند از تجربيات ساير كشور‌ها استفاده كنند و اين امر بايد الگويي براي سايرصنايع باشد.  خوانساري درباره صادرات شركت‌هاي لبني به كشور‌هاي پيشرفته‌يي مثل روسيه گفت: صنايع لبنيات پيشرفت زيادي نسبت به ديگر صنايع داشته و امروز فعالان اين صنعت توانسته‌اند، توليدات صادراتي داشته باشند. وي گفت: با توجه به توليدات رقابتي بخش صنايع غذايي كشور امكان حضور آنها در بازارهاي جهاني فراهم است.

رييس اتاق بازرگاني تهران ادامه داد: محصولات غذايي ما براي كشورهاي اطراف ايران شناخته شده هستند اما ما اميدوار به توسعه صادرات خود به كشورهاي دورتر در شرايط پس از اجراي برجام هستيم. خوانساري با بيان اينكه با توجه به توليدات رقابتي بخش صنايع غذايي كشور امكان حضور آنها در بازارهاي جهاني فراهم است، در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چند شركت غذايي ايران امكان صادرات محصولات خود به كشورهاي ديگر را دارا هستند، گفت: صنايع لبني و شيريني و شكلات ايران پيشرفت خوبي در مقايسه با ساير صنايع كشور دارند و صادرات نيز انجام مي‌دهند. وي افزود: اطلاعي از تعداد دقيق شركت‌هاي حاضر در بازار روسيه ندارم اما براساس شواهد امر تا به امروز يك شركت براساس زيرساخت‌هاي مورد نظر روس‌ها مجوز صادرات از اين كشور را دريافت كرده است.


منبع: روزنامه تعادل

 

نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − دو =