سند خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود‏

سند خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود‏

سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۵


 رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران گفت: ثبت سند خودرو فقط براساس قانون و ماده ۲۹ جرائم رانندگی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری که به منظور شفاف سازی و خارج کردن مردم از سردرگمی برای ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی و همچنین اختلاف نظر پیش آمده با ناجا، بیان کرد و افزود: اظهارات وزیر کشور در خصوص ثبت سند خودرو که در رسانه‌ها به آن پرداخته شد، نشان می‌دهد که مشاوره درستی به وزیر کشور داده نشده است.

وی ادامه داد: وزیر کشور بیان کرده است که مردم اختیار دارند برای نقل و انتقال سند خودرو به دفاتر اسناد رسمی یا پلیس راهور مراجعه کنند که تصور براین است در این خصوص به وزیر مشاوره درست ارائه نشده است. رئیس کانون سردفتران ادامه داد: وزیر کشور یک جانبه اظهارات نیروی انتظامی را در تلویزیون منعکس کرد ولی ماده ۲۹ قانون جرایم راهنمایی و رانندگی در این باره واضح است و حقوقدانان نیز بارها گفته اند، ثبت انتقالات خودرو،اختیاری نیست و باید مردم به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

دشتی اردکانی درباره سخنان وزیر کشور که گفته بود مردم می‌توانند برای انتقالات خودرو به پلیس راهور مراجعه کنند، گفت: مجلس، مرجع قانون گذاری است و کسی جز مجلس نمی‌تواند قانون وضع کند. قانونگذار طبق قانون، هزینه‌هایی را به عهده دفاتر اسناد رسمی گذاشته است و درصد بالایی از هزینه‌هایی که توسط دفاتر اسناد رسمی دریافت می‌شود، مالیات است.

رئیس کانون سردفتران و دفتر یاران اضافه کرد: آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، همچنین سخنگوی این قوه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم به صراحت اعلام کرده‌اند که هرگونه نقل و انتقال خودرو و تنظیم سند خودرو فقط باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود وکار پلیس فقط، پلاک خودرو است. وی تاکید کرد: هرگونه سند تنظیمی در دفاتر یاد شده، سند رسمی به شمار می‌آید که به هیچ عنوان قابل انکار نیست.

 

دشتی اردکانی اضافه کرد: حاکمیت براساس قانون افراد ممنوع المعامله را به دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌کند؛ آیا نیروی انتظامی هم به بانک افراد ممنوع المعامله دسترسی دارد و آیا اسامی این افراد در اختیار پلیس قرار گرفته است؟

 

وی اضافه کرد: دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند علاوه بر دسترسی به بانک اطلاعات افراد ممنوع المعامله، افراد را از طریق ثبت احوال احراز هویت می‌کنند تا یک معامله صحیح انجام شود بنابراین برگ سبز خودرو که پلیس ادعا می‌کند سند است نمی‌تواند افراد ممنوع المعامله و افراد محجور را شناسایی کند.


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شش =