توافق گمرکی جدید ایران و افغانستان

تاریخ چاپ:1395/05/19 
.

روسای گمرك ایران و افغانستان برای ایجاد مسیر سبز گمركی با محوریت ترانزیت به توافق اولیه رسیدند. به گزارش روابط‌عمومی گمرك ایران، این توافق در دیدار احمد رشاد پوپل رئیس‌كل گمرك افغانستان با مسعود كرباسیان رئیس‌كل گمرك ایران در تهران حاصل شد. با اجرایی شدن این توافق بندر چابهار به‌عنوان هاب كالاهای صادراتی و وارداتی افغانستان قلمداد خواهد شد و به تجار، فعالان اقتصادی و شركت‌های حمل‌ونقل افغانستان اجازه خواهد داد در كمترین زمان ممكن و با تسهیلات ویژه‌ای كالاهای خود را از طریق بندر چابهار به داخل مرزهای سرزمینی و بالعكس ترانزیت كنند.

علاوه بر این زمینه‌ای فراهم خواهد شد كه همزمان با رونق بندر چابهار شرایط بهتری برای فعالیت‌های اقتصادی در مرزهای دو كشور به‌خصوص میلك، ماهیرود و دوغارون در طرف ایران و هرات، نیمروز و فراه در طرف افغانستانی فراهم شود. همچنین شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی در نیكشهر، قصرقند و سرباز بهبود خواهد یافت. مسعود كرباسیان رئیس‌كل گمرك ایران در این دیدار گفت: گسترش ارتباطات اقتصادی موجب پیوندهای عمیق‌تری میان دو كشور می‌شود. وی در ادامه با اشاره به وضعیت مرزهای گمركی دوغارون، میلك و ماهیرود از رئیس گمرك افغانستان درخواست كرد تا در رابطه با روان‌سازی و رفع موانع تجارت در مرز ماهیرود اهتمام بیشتری بورزد.

همچنین رئیس‌كل گمرك ایران محور ترانزیتی هندوستان، ایران و افغانستان را یكی از بهترین كریدورهای ترانزیتی و بازدید عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان را از بندر چابهار حاكی از اهمیت راهبردی این بندر برای كشور افغانستان عنوان کرد. رئیس‌كل گمرك ایران تهیه پیش‌نویس جدید موافقت‌نامه گمركی، مبادله الكترونیكی اطلاعات گمركی، ایجاد دروازه‌های مشترك مرزی و اجرایی شدن کارنه تیر را از جمله محورهای مهم در توسعه مناسبات گمركی میان دو كشور توصیف كرد. احمد رشاد پوپل، رئیس‌كل گمرك افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به اینكه هدف اصلی این دیدار ایجاد ارتباط تجاری و ترانزیتی مناسب با ایران است، اظهار کرد: ما باید برای رسیدن به این هدف سهولت‌های بیشتری ایجاد كنیم و این موضوع نیاز به تعامل بیشتر گمركات با یكدیگر دارد.

وی افزود: موضوع تخلفات تجاری در تجارت دوجانبه بسیار مهم است و ما می‌توانیم از طریق تفاهم‌نامه این مشكلات را برطرف کنیم. رئیس‌كل گمرك افغانستان در ادامه با اشاره به اینكه انجام یك‌بار تشریفات گمركی برای هر دو طرف كفایت می‌كند و طرف دیگر هم می‌تواند آن را قبول كند، از پیشنهاد اضافه كردن یك گمرك برای توسعه و تسهیل تجارت میان دو كشور خبر داد. وی آموزش را دیگر محور گفت‌وگوهای گمركی دو كشور عنوان و تصریح كرد: خوشبختانه تاسیسات زیربنایی مناسبی در نقاط صفر مرزی دو كشور ساخته شده است. احمد رشاد پوپل در پایان با اشاره به پنجمین كمیسیون همكاری‌های مشترك ایران و افغانستان، چابهار را بهترین مسیر حمل‌ونقل توصیف و بیان کرد: در حال بررسی هستیم که ببینیم چطور دولت ما می‌تواند برای توسعه فعالیت‌ها در این بندر سرمایه‌گذاری كند.

از سویی استقبال افغان‌ها از نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک ایران و اقدام برای خرید ماشین‌آلات صنعتی کشورمان نشان داد افغانستان به زودی به بزرگ‌ترین بازار ایران در این حوزه تبدیل می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، مدیر برگزاری نخستین نمایشگاه ماشین‌آلات صنعتی ایران در کابل در این‌باره گفت: تاکنون نمایشگاهی در خارج از کشور برای معرفی و عرضه ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی و تولیدی ایران برگزار نشده بود و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد برگزاری این نمایشگاه، کلید صادرات ماشین‌آلات و خطوط تولیدی کشور را زد. سیدعلیرضا صدرزاده با اشاره به تفاهم‌های انجام شده بین دو طرف، اظهار کرد: با توجه به نیازهای افغانستان، مقرر شد که ایران کارخانه‌های تولید آرد، فرآورده‌‌های لبنی، تولید بستنی و همچنین کارخانه‌های تولیدی برخی صنایع غذایی را در این کشور دایر کند. صدرزاده با بیان اینکه زمینه‌سازی برای‌ سرمایه‌گذاری مشترک در تولید برخی لوازم‌خانگی که تکنولوژی بالایی ندارند، موفقیت دیگری بود که در این نمایشگاه کسب شد، افزود: مسوولان افغانی به دنبال خودکفایی در تولید محصولاتی هستند که به سرمایه زیاد و تکنولوژی بالا نیاز ندارد و این نمایشگاه فرصتی را برای آشنایی افغان‌ها با ماشین‌آلات صنعتی ایران و تامین نیازهایشان فراهم کرد. این فعال صنعت نمایشگاهی عنوان کرد: در خلال برگزاری نخستین نمایشگاه ماشین‌آلات صنعتی برای افزایش صادرات ورق‌های فولادی ایران به افغانستان نیز رایزنی‌هایی صورت گرفت و قرار شد فولاد مبارکه اصفهان، سهم خود را در بازار افغانستان افزایش دهد. صدرزاده در ادامه به تفاهم‌نامه‌های انجام شده در زمینه بسته‌بندی خشکبار اشاره کرد و گفت: افغانستان ظرفیت خوبی در تولید خشکبار دارد و در طول برگزاری نمایشگاه دو طرف تفاهم کردند که ایران کارخانه‌های ظروف بسته‌بندی را در افغانستان ایجاد کند. به گفته وی تامین نیازهای افغانستان در صنایع چوب و خرید ماشین‌آلات ایرانی این صنعت نیز از دیگر دستاوردهای نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و خطوط تولیدی ایران در افغانستان بوده است. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و ماشین‌آلات تولیدی ایران در شهر کابل 28 تیرماه با حضور ۳۵ شرکت توانمند ایرانی و ۱۰ شرکت صنعتی افغان در فضایی به مساحت هزار متر مربع در محل تالار اورانوس شهر کابل برگزار شد.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 17 =