کیارستمی؛ سینماگری که باید از نو شناخت

کیارستمی؛ سینماگری که باید از نو شناخت

تهران- ایرنا- رخت بربستن «عباس کیارستمی» کارگردان نام آشنای سینما از میان ما، ضایعه ای بزرگ بود که بسیاری از مردم، اهالی هنر و سینماگران داخلی و خارجی را غمگین کرد و غمبارتر آنکه کیارستمی و سینمای پرظرفیت و پرکشش او در داخل کشور چنان که باید مورد توجه قرار نگرفت. برخی از اهالی سینما در گفت و گو با ایرنا از این کارگردان بزرگ و سینمای منحصربه فردِ او گفتند.

تاریخ خبر: 15/04/1395

 .


آخرین ساعات دیروز خبر درگذشت کیارستمی خواب را از چشمان مخاطبان رسانه ها ربود و برای بسیاری غمی با «طعم گیلاس» را جایگزین ساخت. کیارستمی که برای ادامه درمان خود در فرانسه بسر می برد، دیروز دوشنبه (14 تیر 1395) دار فانی را وداع گفت و بسیاری بویژه هنرمندان را دچار ضایعه ای غمبار کرد. کیارستمی که بارها در جشنواره های بین المللی حضور یافت و با فیلم های ستایش برانگیز خود، به شایستگی سینمای ایران را نمایندگی کرد، از میان ما رفت اما سبک و سیاق فیلم سازی او هنوز پابرجاست. راستی، سادگی، شفافیت و جهان بینی خاص، از نقاط برجسته فیلم های کیارستمی است که سینمای او را از دیگران متمایز می کند.

**واکنش برخی هنرمندان و چهره های سیاسی به مرگ کیارستمی در فضای مجازی

بسیاری از اهالی هنر و سینما و همچنین برخی سیاستمداران به مرگ کیارستمی واکنش نشان داده اند. «کمال تبریزی» کارگردان، در یادداشتی برای خبرگزاری «ایسنا» نوشت: در میان بزرگان سینما فیلم‌هایش بیش از همه مرا دچار حیرت می‌کرد و با دیدن آن‌ها تحت تاثیر عجیب و غیرقابل توصیفی قرار می‌گرفتم؛ حسی کاملا نزدیک به حقیقت زندگی و به شدت متفاوت با دنیای سینما! دنیایی مختص کیارستمی و منحصر به فرد. آرامشی دوست‌داشتنی که مطمئنم حالا که پیش ما نیست، آرام‌تر است.
«حسن فتحی» کارگردان هم در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نشت: عباس کیارستمی مُرد اما سینمای او هرگز نخواهد مرد. «محمد علی کشاورز» بازیگر مطرح سینما و تلویزیون در صفحه اینستاگرام خود با انتشار تصویری از کیارستمی نوشت: رفیق 30 ساله، اعتبار سینمای ایران روحت شاد. «رضا کیانیان» دیگر بازیگر نام آشنا هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: متاسفم…… درست مثل اینکه پدرم پرکشیده.

«حسن روحانی» رییس جمهوری توییتی را با این مضمون منتشر کرد: نگاه متفاوت و عمیق کیارستمی به زندگی و عودت انسان ها به صلح و دوستی، دستاورد ماندگار در هنر هفتم خواهد بود.


«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان هم در توییت خود نوشت: ایران چهره شاخص و برجسته خود را در سینمای بین الملل از دست داد.

کاخ الیزه هم از طرف «فرانسوا اولاند» رییس جمهوری فرانسه درگذشت کیارستمی را تسلیت گفت.


منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =