هشدار شهران براي كلانشهر تهران

هشدار شهران براي كلانشهر تهران

.

شنبه 29 خرداد 1395


 خيابان يكم را از ميدان شهران بسته‌اند، درحالي كه ازدحام خودروها در اين منطقه زياد است. پياده‌راه را به سمت محله انفجار لوله گاز قدم بر مي‌دارم. عابران هنوز با بهت درباره حادثه صبحگاهي سخن مي‌گويند. صداي انفجار، ترس، آسمان سرخ و بوي گاز در كوچه و خيابان آن هم در نخستين ساعت صبح روز جمعه كلماتي است كه دهان به دهان مي‌چرخد و از مرگ دو كارگر در زير آوارهاي حاصل از ريزش و انفجار خبر مي‌دهد. جلوتر صداي خودروهاي سنگين كه در حال جابه‌جايي خاك هستند شنيده مي‌شود، پليس، عوامل اورژانس، آتش‌نشاني و ماموران پيمانكار مترو به ترتيب داخل نوار زرد رنگي كه روي آن نوشته شده «خطر» ايستاده‌اند و اجازه عبور نمي‌دهند. عبور از نوار زرد رنگ اما چند دقيقه‌يي طول مي‌كشد و كارگران پيمانكاري خط مترو هم مي‌گويند كه اجازه صحبت كردن با خبرنگاران را ندارند اما با شنيدن اين جمله كه حفاري تونل مترو منجر به تركيدگي لوله گاز شده است به حرف مي‌آيند و با عصبانيت موضوع را انكار مي‌كنند و يكي از آنها مي‌گويد: لوله‌هاي گاز فشار قوي است كه باعث ريزش تونل شده است.


بعد شخص سومي بدون اينكه اسمش را بگويد، خود را پيمانكار مترو معرفي مي‌كند و مي‌گويد: زمين نشست كرده ، لوله گاز تركيده و منجر به انفجار شده است. وقتي زمين نشست كرده زير لوله گاز خالي شده و شكسته است. پايين كارگران داشتند كار مي‌كردند اما لوله گاز 30متر بالاتر از محل كارگاه بوده است. از ترازي كه تونل دارد، كار مي‌كند تا سطح خيابان ارتفاع 30متري وجود دارد بر اثر نشست ناگهاني كه زمين داشته است زير لوله گاز خالي شده و شكسته است. مي‌پرسم: مگر شركت پيمانكاري نقشه‌هاي لوله‌هاي تاسيسات شهر را نداشته است؟ او در جواب مي‌گويد: همه نقشه‌هاي گاز و آب و برق را پيمانكاري دارد و اما اين نشست اصلا ربطي به حفاري پايين نداشته است، چون از بالا كه حفاري نمي‌كرده‌اند. كارگران 30متر زيرزمين كار مي‌كردند، لوله گاز 30متر بالاتر بوده است. كانال كه نشست مي‌كند، زير لوله گازي كه در ارتفاع دو متري از سطح خيابان است، خالي مي‌شود. چون لوله گاز سنگين است، مي‌شكند و باعث انفجار مي‌شود. اين فاجعه به خاطر انفجار اتفاق افتاده است.


مي‌پرسم: شما خودتان مي‌گوييد در حال حفاري بوده‌اند، چطور مي‌گوييد انفجار باعث فاجعه شده است؟ او مي‌گويد: كارگران 30 متر پايين‌تر حفاري مي‌كردند، زمين نشست مي‌كند و زمين زير لوله گاز خالي مي‌شود.


دوباره مي‌پرسم: عمليات پر كردن گودال و پاكسازي تا چه زماني طول مي‌كشد؟ اين فرد كه خود را پيمانكار مترو معرفي كرده است، پاسخ مي‌دهد: بايد حتما تا شب وضعيت را جمع كنيم. از همه جاي تهران كاميون‌ها را بسيج كرده‌ايم تا اين گودال پر شود. نبش گودالي به طول 100متر كه گفته مي‌شود عمق آن به اندازه 50متر مي‌رسد، ايستاده‌ام. پشت سرم ساختمان اداري 5طبقه‌يي است كه در آتش صبحگاهي سوخته است و هنوز خاكسترهاي جا مانده از آتش و خرده شيشه‌ها در مقابل در ورودي ديده مي‌شود. زارعي كه صاحب اين ساختمان است با نگراني اطراف را نگاه مي‌كند. به كنار او مي‌روم و مي‌پرسم: چگونه خبردار شديد كه ساختمان آتش گرفته است؟ مي‌گويد: حوالي ساعت 45 و 4دقيقه بود كه با من تماس گرفتند و گفتند ساختمان آتش گرفته و سوخته است. هنوز دقيقا نمي‌دانم چه خسارتي وارد شده اما قطعا خسارت ميلياردي است چون همه پنجره‌ها آب شده و 4 تا واحد كلا سوخته است. مي‌پرسم: مي‌دانيد عامل اصلي آتش‌سوزي چه بوده و چه كسي مقصر است؟ مي‌گويد: فعلا كه هيچ جايي مسووليت را قبول نكرده است، اما به احتمال زياد مقصر مترو بوده است. دوربين مغازه نشان مي‌دهد كه تا قبل از انفجار و قطع برق اتفاقي نيفتاده است. اول زمين ريزش كرده است بعد لوله گاز شكسته، برق اتصالي كرده و آتش‌سوزي ايجاد شده است.


سرايدار ساختمان اداري، پيرمرد افغاني است كه ابتداي در ورودي ساختمان رفت و آمدها را كنترل مي‌كند. از او شرح ماجرا را مي‌پرسم. با صداي لرزاني جواب مي‌دهد: من هميشه شب‌ها در ساختمان هستم اما ديشب بر حسب اتفاق اينجا نبودم و صبح آمدم. از داخل ساختمان 5 طبقه، منظره‌يي بهت‌انگيز در مقابل چشمانم قرار مي‌گيرد. مردمي كه در اطراف ساختمان ايستاده‌اند و با وحشت ماجرا را پيگيري مي‌كنند. كارگران مشغول كار و در رفت و آمدند. از منطقه ممنوعه بيرون مي‌آيم و با مردم هم‌كلام مي‌شوم. ساعت حوالي 30 و 14دقيقه بعدازظهر همچنان بوي گاز در محله استشمام مي‌شود. در ميان همهمه زنان يكي مي‌گويد: حدود ساعت 4:30دقيقه نور قرمزي در آسمان ديديم. اول تصور كرديم هواپيمايي سقوط كرده اما دوباره نور قرمز زياد شد و همراه آن نيز سر و صداها هم زياد شد. با صداي بلندگوهايي كه پشت سر هم اعلام مي‌كرد خانه‌ها را تخليه كنيد از خانه بيرون آمديم. بوي گاز شديدي به مشام‌مان مي‌خورد و آن وقت متوجه آتش‌‌سوزي شديم. مردم از وحشت خيابان را به سمت پايين مي‌دويدند و گرماي منطقه به قدري زياد بود كه داشتيم، هلاك مي‌شديم.


خيابان را به سمت ميدان شهران بالا مي‌روم. تلفن منطقه هنوز قطع است اما روابط‌عمومي مخابرات تهران اعلام كرده است كه تا بعدازظهر به حالت عادي بر مي‌گردد كه تا تنظيم خبر هنوز به حالت عادي برنگشته بود. همزمان با وقوع اين حادثه خطوط انتقال فيبرنوري مركز شهيد كاظميان مخابرات استان تهران دچار قطعي شد و در شبكه اختلال ايجاد كرد. شركت همراه اول اعلام كرد كه تا 48 ساعت آينده مشكل برطرف خواهد شد. همچنين شركت ايرانسل و رايتل نيز اطلاعيه داده‌اند كه مشتركان همراه اول در صورت بروز مشكل مي‌توانند روي دو اپراتور رومينگ كنند تا مشكل برطرف شود.


جزئيات حادثه به روايت مسوولان

اما از زمان وقوع حادثه تاكنون بيشتر مسوولان هر يك به نحوي از زيربار مسووليت شانه خالي كرده‌اند. هابيل درويش، مديرعامل متروي تهران اعلام كرده كه حادثه ربطي به مترو ندارد. جالب است سيد جعفر تشكري‌هاشمي، معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار تهران هم با اشاره به نشست زمين، تركيدن لوله گاز را دليل تخريب مترو عنوان كرد. او با بيان اينكه مترو در 25 متري عمق زمين در حال ساخت بوده است، گفت: اين اتفاق به احتمال زياد به علت فشار جانبي و جرقه‌هاي ناشي از كابل برق رخ داده است.


با وجود اين ابوالفضل قناعتي، عضو كميسيون عمران شورا در تشريح اين حادثه به مهر گفت: اين خاكبرداري زير لوله گاز اصلي اين منطقه انجام مي‌شد كه زير لوله گاز خالي شده و فروكش لوله سبب تركيدن و آتش‌سوزي مي‌شود. دو نفر از كارگران مترو، يكي از آنها راننده بيل مكانيكي و يكي ديگر از كارگران در اين حادثه جان خود را از دست مي‌دهند كه به خانواده اين عزيزان تسليت مي‌گوييم. همچنين حرارت گودال باعث آتش‌سوزي يك ساختمان اداري مي‌شود و به چند خانه مسكوني نيز خساراتي وارد مي‌شود.


اگر زلزله بيايد…

قناعتي تاكيد كرد: آنچه در اين حادثه قابل پيگيري است، آن است كه مسوولان مترو در مسيرهايي كه حفاري دارند بايد نقشه‌هاي مسير را بررسي كنند تا اگر تجهيزات شهري از آن مسيرها رد مي‌شود مانند لوله آب، گاز و مخابرات نسبت به ايمن‌سازي محل اقدام كنند. متاسفانه ۴۰دقيقه طول كشيد كه لوله‌هاي گاز منطقه بسته شود. اگر زلزله‌يي بيايد و باعث آسيب به لوله‌هاي گاز در ۵۰ نقطه تهران شود، آن زمان به جاي خرابي‌هاي حاصل از زلزله بايد به دنبال مهار آتش‌سوزي‌ها در شهر باشيم. در حالي كه بايد به‌طور لحظه‌يي و نهايتا در سه، چهار دقيقه لوله‌هاي گاز بسته مي‌شد، البته خوشبختانه محل آتش‌سوزي از منازل مسكوني فاصله داشته، در غير اين صورت مشخص نبود چه خسارت‌هايي بر جاي مي‌ماند. البته نمايندگان قوه قضاييه، شهرداري و… بايد پس از تكميل بررسي‌هاي خود گزارش نهايي را ارائه كنند. در حالي كه اين حادثه دو كشته بر جاي گذاشته است اما عيسي فرهادي، فرماندار تهران از درمان سرپايي 5 نفر از مصدومان حادثه خبر داد. او در اين باره اعلام كرد كه در پي اين انفجار آب، برق و گاز منطقه قطع شد و اين انفجار موجب ايجاد گودال نسبتا بزرگي در منطقه شد.


در حال حاضر عوامل امدادي و آتش‌نشاني مشغول ايمن كردن منطقه هستند. پس از پر شدن گودال ناشي از انفجار، آب منطقه وصل خواهد شد. همچنين برق نيز تا ساعات پاياني روز جمعه وصل خواهد شد.


مجيد بوجارزاده، سخنگوي شركت ملي گاز نيز در توضيح حادثه اين روايت را دارد: در اين منطقه تونل مترو وجود دارد كه موجب شد خط ۸ اينچ گاز منطقه شهران به دليل فرو نشست زمين شكسته شود و پس از برخورد با كابل‌هاي قطع شده برق در اين ناحيه آتش‌سوزي رخ دهد. البته هنوز علت حادثه مشخص نشده و در دست بررسي است و بايد مشخص شود كه چرا اين خط لوله نشست كرده است. او در ادامه اعلام كرد: گاز حدود 10هزار مشترك در منطقه شهران، كوهسار، كن و سولقان تا شنبه شب قطع خواهد بود.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + سیزده =