گسترش روابط تجاری ایران و عراق/ برگزاری سومین نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری عراق بهار ۱۴۰۱

خبرگزاری ایرنا : سومین نمایشگاه بین المللی سرمایه‌گذاری عراق با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و حمایت و همراهی سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران از هشتم تا یازدهم فروردین ۱۴۰۱ در شهر بغداد برگزار می‌شود.

«سیدعلیرضا صدرزاده» مدیر این نمایشگاه در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: با توجه به برنامه‌های اقتصادی کشور که مبتنی بر گسترش ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه است؛ عراق به عنوان یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران جایگاه ویژه‌ای به‌خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به حجم بیش از ۷.۵ میلیارد دلاری مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته افزود:  پس از پایان درگیری‌ها در عراق، مدتی است که  روند بازسازی در این کشور آغاز شه است بنابراین جای تردید نیست که مناسبات تجاری میان دو کشور پتانسیل گسترش بسیار زیادی دارد و  فرصت مناسبی برای حضور فعالان تجاری، بازرگانان و البته تولید کنندگان ایرانی در این بازار است.

به گفته وی برهمین اساس و با استفاده از تجارب برگزاری دو نمایشگاه گذشته برنامه‌ریزی برگزاری نمایشگاه در سال آینده انجام شد تا زمینه ارتباط بیشتر تجار ایرانی و عراقی در دوره برگزاری نمایشگاه بیشتر مهیا شود از این رو فروردین سال آینده سومین نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری عراق در شهر بغداد برگزار می‌شود.

مدیر پاویون سومین نمایشگاه بین المللی سرمایه‌گذاری عراق همچنین  تاکید کرد: نمایشگاه بین المللی سرمایه‌گذاری به عنوان بزرگترین رویداد مالی و اقتصادی عراق همه ساله با حضور گسترده متقاضیان و علاقمندان به سرمایه‌گذاری در این کشور برگزار می‌شود و در آن پروژه‌های سرمایه‌گذاری از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، مصر، ایران، عربستان سعودی، به سرمایه گذاران عراقی معرفی خواهد شد.

به گفته صدرزاده با توجه به حضور گسترده فعالان اقتصادی از کشور عراق در بخش‌های صنایع بزرگ، واردکنندگان، سرمایه‌داران، روسای قبایل، ارائه دهندگان مالی مثل بانک‌ها، بیمه‌ها و بورس‌ها فرصت آشنایی و ایجاد ارتباطات گسترده اقتصادی میان دو کشور در این نمایشگاه مهیاست.

وی افزود در حال حاضر کشور عراق با افزایش درآمدهای نفتی روبرو شده که امکان سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را برای دولت مهیا کرده است و در عین حال بازگشت تعدادی زیادی از عراقی‌های مقیم سایر کشورها طبقه جدید از سرمایه‌داران را در این کشور ایجاد کرده و همین طبقه اجتماعی با سطح درآمد بالا به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی مثل املاک و مستغلات، صنعت، گردشگری و … هستند که هدف اصلی تشکیل پاویون ایران در نمایشگاه مورد نظر معرفی فرصت های سرمایه گذاری در ایران به اتباع عراقی برای سرمایه گذاری مطمئن و ایمن در جمهوری اسلامی ایران است.

مدیر پاویون سومین نمایشگاه بین المللی سرمایه‌گذاری عراق با اشاره به اشتراک‌ فرهنگی و مذهبی دو کشور افزود: نزدیک فرهنگ، آداب و رسوم و البته مذهب دو کشور عاملی است تا صاحبان سرمایه عراقی علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران باشند.

وی درباره اهمیت ارایه مسیر صحیح سرمایه‌گذاری صاحبان سرمایه کشور عراق در ایران گفت:  با وجود علاقه‌مندی بالای عراقی‌ها برای ورود به بازار ایران متاسفانه بسیاری از آنها  شناختی از مسیر صحیح و قانونی سرمایه‌گذاری در ایران نداشته و گاهی در دام واسطه و دلال‌های بین دوکشور گرفتار می‌شوند.

صدرزاده معتقد است سودجویان با علم بر عدم اشراف دقیق عراقی‌ها از قوانین سرمایه‌گذاری ایران پروژه‌های کم بازده را به سرمایه‌گذاران کشور عراق معرفی می‌کنند و در نهایت زیان اقتصادی یا بازدهی غیرمناسب برای عراقی‌ها تجربه‌ای نا مناسب شده و بطور کلی از بازار ایران خارج می‌شوند.

مدیر پاویون سومین نمایشگاه بین المللی سرمایه‌گذاری عراق تصریح کرد: دقیقا به همین خاطر است که یکی از اصلی‌ترین رویکردها و اهداف نمایشگاه امسال معرفی مسیر صحیح سرمایه‌گذاری در ایران و بهره مندی از تسهیلات و تضامین دولتی در چهار چوب قانون سرمایه گذاری در ایران است.

وی درباره حضور مقامات و مسئولان دو کشور در این نمایشگاه نیز گفت: با درنظر گرفتن جایگاه و اعتبار نمایشگاه طبق سنوات گذشته ارسال دعوتنامه رسمی برای نخست وزیر عراق و کلیه وزرای کابینه انجام شده است و مقامات ارشد در وزارت مسکن و شهرسازی، مقامات ارشد وزارت صمت، مقامات ارشد وزارت نفت، مقامات ارشد وزارت تجارت، نمایندگان پارلمان عراق، نمایندگان شوراهای استانی و استانداران عراق، مقامات ارشد سازمان سرمایه‌گذاری، نمایندگان و مشاوران و سفرا و هیات‌های دیپلماتیک مستقر در کشور عراق از نمایشگاه بازدید می‌کنند.

صدرزاده معتقد است این نمایشگاه فرصت بسیار مناسبی برای فعالان اقتصادی دو کشور است تا ضمن آشنایی با زمینه‌های موجود در دوره برگزاری نسبت به بررسی‌های دقیق‌تر پتانسیل‌ها اقدام کرده و در نهایت گام‌های اولیه برای فعالیت خود را بردارند. هرچند در نمایشگاه‌های قبل قراردادهای بزرگ و قابل توجه در همان روزهای اول برگزاری منعقد شده  است.

مدیر پاویون سومین نمایشگاه بین المللی سرمایه‌گذاری عراق  در پایان درباره زمان و مکان دقیق برگزاری نمایشگاه تصریح کرد: نمایشگاه یاد شده تاریخ هشتم لغایت یازدهم فروردین ۱۴۰۱ شمسی در پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری و مستغلات عراق – بغداد برگزار می‌شود.

علاقه مندان به مشارکت در رویداد یادشده می‌تواند از طریق پایگاه اینترنتی ایجاد شده به نشانی:

www.iraqinvest.ir  

www.mapmafari.com  

  اطلاعات لازم را درخصوص نحوه ثبت‌نام و حضور در رویداد به‌دست آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هجده =