استراتژی بهینه در زمان ریزش بورس

کارشناسان بازار سرمایه بررسی کردند

به نقل از جهان صنعت : معاملات بورس از مدت‌ها قبل، تحت تاثیر هیجانات ایجاد شده در این بازار وارد دوران نوسانی شد؛ این امر باعث ترس سرمایه‌گذارانی شد که به امید کسب بازدهی‌های معقول از بازار سهام از ورود سرمایه‌های خود به دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری چشم‌پوشی و اقدام به ورود نقدینگی به بازار سرمایه کرده‌اند.
با این حال اما بازار سرمایه در ماه‌های اخیر دچار افت‌وخیزهایی شده که ضرر و زیان سهامداران را به دنبال داشته است؛ نوسان‌های متعدد بورس باعث شده است که برخی سهامداران به ویژه تازه‌واردها بدون هیچ‌گونه تحلیلی اقدام به رفتارهای هیجانی در این بازار کرده و در صف‌های خرید و فروش قرار بگیرند.
با توجه به ورود شاخص بورس بر مدار نزولی از سال گذشته، آمارهای ارائه شده از جریان نقدینگی سهامداران حقیقی، نشان‌دهنده خروج پول سهامداران خرد از بورس طی چند ماه اخیر بوده است. کارشناسان بازار سرمایه اما مهم‌ترین اصل معاملات در این بازار را پرهیز از هیجان و افتادن به ورطه خرید و فروش‌های خالی از تحلیل می‌دانند و بهترین استراتژی در دوران ریزش بورس را مورد بررسی قرار داده‌اند.
زمان مناسب فروش سهام
مصطفی امیدقائمی کارشناس بازار سرمایه با ارائه پیشنهاداتی به سهامداران، گفت: زمانی که روند بازار بر مدار نزولی قرار می‌گیرد، به هیچ عنوان فروش سهام یا خروج از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به نفع سهامداران نیست. وی اظهار کرد: تجربه ثابت کرده است، فقط سهامداران عجول تحت تاثیر هیجانات حاکم در بازار، تصمیمات نوسانی در بازار سرمایه اتخاذ می‌کنند و با کوچک‌ترین هیجانی از این بازار خارج می‌شوند که با این اقدام، زمینه ضرر و زیان بیشتر در بازار سهام را فراهم می‌کنند. امیدقائمی افزود: سهامداران بهتر است صبوری کنند و در صورت لزوم برای خروج از این بازار در روزهای صعودی شاخص بورس، اقدام به فروش سهام در بازار کنند. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در مجموع با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی، بازار از پتانسیل خوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است، گفت: شاخص ارزی و سودآوری شرکت‌ها نشان‌دهنده آن است که دوران رونق، پیش ‌روی بازار قرار دارد و می‌توان در صورت انتخاب سهام درست، بازدهی معقولی را از این بازار کسب کرد. وی اظهار کرد: سهامداران باید با توجه به وجود چنین وضعیتی در بازار با تحلیل، صبر و نیز دیدگاه بلندمدت وارد بازار سرمایه شوند و به نحوی پرتفوی خود را انتخاب کنند که در بلندمدت سود قابل‌توجهی را از این بازار کسب کنند. امید قائمی افزود: با توجه به تغییرات ایجاد شده در قیمت‌های جهانی و نیز بهبود اقتصاد کشور بعد از کرونا، به نظر می‌رسد تا هشت یا ١٠ ماه آینده، زمینه رونق منطقی در بازار سرمایه ایجاد شود و شاهد بازدهی معقول در بازار سهام نسبت به سایر بازارهای سرمایه‌گذاری باشیم.
کوچ به سوی سهام صادرات‌محور
مصطفی صفاری دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز به سهامداران توصیه کرده است که در وضعیت فعلی بازار صبوری کنند و به سمت سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های صادرات‌محور بروند. وی اظهار کرد: سهامداران نباید به هیچ عنوان بدون توجه به تحلیل شرکت‌ها به سمت سرمایه‌گذاری در هر سهامی پیش بروند، چراکه به طور حتم با این اتفاق متضرر می‌شوند و بخش زیادی از سرمایه خود را از دست خواهند داد. صفاری ادامه داد: برخی سهامداران نگران توافق احتمالی مذاکرات هسته‌ای و کاهش قیمت دلار هستند، در حالی که سهامداران باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که مذاکرات نمی‌تواند تاثیر چندان زیادی بر روند بازار داشته باشد. وی ادامه داد: سهامداران باید با افق بلندمدت وارد این بازار شوند و با انتخاب سهام مناسب برای مدت طولانی در این بازار حضور داشته باشند.
پتانسیل بالای بازار برای رشد
در ادامه علیرضا کدیور دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز در گفت‌و‌گو با ایرنا، خطاب به سهامداران اعلام کرد: اکنون رفتار معاملات بورس به دلیل وضعیت حاکم در بازار غیرقابل پیش‌بینی شده است. وی با تاکید بر اینکه بازار در وضعیتی قرار دارد که امکان رشد آن بسیار زیاد است، گفت: تنها توصیه ما به سهامدار حقیقی این است که افراد ریسک‌پذیر در بازار حضور داشته باشند و سهامدارانی که تحمل پذیرش نوسان یا ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را ندارند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و با کمک کارشناسان خبره اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار کنند. کدیور خاطرنشان کرد: سهامداران خرد می‌توانند در زمانی که ورود پول سهامداران حقیقی در بازار تداوم پیدا می‌کند اقدام به ورود در این بازار کنند زیرا این زمان بهترین فرصت برای خرید و سرمایه‌گذاری در بازار سهام است. این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: افرادی که به دنبال نوسان‌گیری از بورس هستند با احتساب کارمزد نمی‌توانند سود قابل توجهی را از این بازار کسب کنند؛ بنابراین به هیچ عنوان به کار گرفتن شیوه نوسان‌گیری از بازار سهام توسط سهامداران درست نیست. وی خاطرنشان کرد: سهامداران برای کسب بازدهی معقول از این بازار حداقل باید تا پایان امسال در بازار حضور داشته باشند و نباید با کوچک‌ترین هیجان و نوسانی، تصمیم به خروج از بازار بگیرند.
تصور اشتباه از سرمایه‌گذاری بلندمدت
همچنین مهدی سوری یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه در این باره گفت: در شرایط فعلی اگر فردی به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس است، باید گزینه و سهام کم‌ریسک را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند.
وی افزود: کم‌ریسک‌ترین گزینه‌ها، گزینه‌هایی هستند که نسبت قیمت به سود تقسیمی آنها (P/E) پایین بوده و سودآوری آنها وابسته به پارامترهایی است که از ابهام کمتری در اقتصاد کشور برخوردارند.
سوری با بیان اینکه پارامترهای سودآوری شرکت‌ها وابسته به برخی تصمیمات است که نتیجه آن مشخص نیست، ادامه داد: سهامداران باید تنوع‌بخشی در پرتفوی سهامداری را سرلوحه فعالیت خود در بورس قرار دهند و اصول مدیریت در سرمایه را مدنظر داشته باشند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بورس باید با سرمایه‌های مازاد صورت بگیرد، همچنین در این میان سهامداران باید در بازار سرمایه به حد سود و زیان پایبند باشند و زمان مناسبی را برای ورود یا خروج از این بازار مدنظر قرار دهند. وی خاطرنشان کرد: دید بلندمدت به معنای حضور طولانی سرمایه‌گذار در بازار سرمایه است و بدین معنا نیست که سرمایه‌گذار، سهام اشتباهی را در بازار انتخاب و تحت هر شرایطی در آن سهام صبوری کند زیرا این اتفاق باعث ضرر بیشتر فرد خواهد شد. سوری اظهار کرد: سهامداران اگر سهام درست بازار را براساس برخی پارامترها انتخاب کنند قادر به بازدهی معقولی از این بازار خواهند بود.
تشابه نگاه سرمایه‌گذاری
در بورس با سرمایه‌گذاری در مسکن
احمد اشتیاقی دیگر کارشناس بازار سرمایه هم معتقد است که اکنون بازار در حالت نوسانی قرار دارد؛ بنابراین سهامداران باید برای سرمایه‌گذاری در بورس، سهام EPS محور را انتخاب و با نگاه دو ساله در این بازار حضور پیدا کنند.
وی با بیان اینکه اکنون شاهد حضور سهام بزرگ و بنیادی در بازار هستیم که می‌توانند سود خوبی را در اختیار سهامداران قرار دهند، افزود: سهامداران با خرید این سهام و نیز نگهداری بلندمدت آن قادر به کسب بازدهی معقول از این بازار خواهند بود و بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها کسب می‌کنند. اشتیاقی سهامداری را مقوله‌ای بلندمدت دانست و گفت: متاسفانه اکثر افرادی که وارد بازار شده‌اند با تمرکز بر مثبت و منفی‌های تابلوی بورس اقدام به تصمیم فوری برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام یا خروج از این بازار می‌گیرند. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سهامداران باید نگاه خود به سرمایه‌گذاری در بورس را مشابه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن کنند، افزود: سرمایه‌گذاری که اقدام به خرید مسکن می‌کند هر روز به دنبال بررسی قیمت آن نیست، در حالی که در مورد سهام هم باید این‌گونه برخورد کرد و در خرید سهام مانند خرید مسکن نگاه بلندمدت داشته باشند.
وی با بیان اینکه روند منفی شاخص بورس نمی‌تواند ادامه‌دار باشد، تاکید کرد: شرکت‌ها همچنان در حال فروش و شناسایی سود هستند، این امر نشان‌دهنده آن است که بازار دوباره به روندصعودی بازمی‌گردد. اشتیاقی با اشاره به اینکه روند نزولی بازار ناشی از بنیاد شرکت‌ها نیست بلکه این امر تحت تاثیر کمبود نقدینگی در بازار سرمایه صورت گرفته است، گفت: ابهام موجود در بازار با انتشار گزارش ٩ ماه و یک‌ساله شرکت‌ها برطرف می‌شود و قیمت سهام شرکت‌ها به قیمت‌های ذاتی خود دست پیدا می‌کنند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: اکنون قیمت فعلی سهام شرکت‌ها به دلیل اصلاحی که تجربه کرده است در بهترین فرصت برای خرید و نگهداری آن قرار دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =