گزارش سمینار «مالیات بر ارزش افزوده»

با توجه به تصویب قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، مصوب خرداد ماه 1400 و به منظور آشنا نمودن مدیران مالی شرکت های عضو انجمن با این قانون و ماده های مغایر با قانون قدیم، برنامه ریزی و هماهنگ گردید تا سمیناری تحت عنوان «آشنایی با قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب خرداد ماه 1400» در روز چهارشنبه مورخ 1400/7/21 در محل سالن اجتماعات انجمن، با حضور 22 نفر از مدیران امور مالی شرکت های عضو به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

در این سمینار از آقای علیرضا طاری بخش که معاونت مالیات بر ارزش افزوده را در سازمان امور مالیاتی کشور بر عهده داشتند، دعوت شد تا مدیران شرکت کننده در سمنیار را توجیه و راهنمایی نمایند.

 

خلاصه مطالب ارائه شده در سمینار:

ابتدا تعریف شد که در مالیات های مستقیم پرداخت کننده مشخص است ولی در مالیات بر ارزش افزوده مشخص نیست و در حال حاضر 178 کشور از این نوع مالیات یعنی مالیات بر ارزش افزوده استفاده می کنند و کشورها نرخ های مختلفی از مالیات بر ارزش افزوده دریافت می کنند که این میزان در کشور ما 9 درصد بود و از سال 1394 برای برخی از محصولات افزایش یافت مانند بنزین که 30 درصد، نفت و گاز و نفت کوره 15 درصد و… در برخی از کشورها به منظور جلوگیری از مشکلات و سخت شدن کار، مالیات را تک نرخی کرده اند.

سخنران پس از تشریح آمار و نرخ مالیات در کشورهای مختلف و ارائه نمودارها، مبانی نظری مالیات بر ارزش افزوده را مطرح نمودند و در آمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده در چند کشور را با درآمد ایران مقایسه کردند.

همچنین از اعمال معافیت بر کالاها و خدمات مورد مصرف عامه به منظور رعایت عدالت اجتماعی گفته شد و انواع مالیات بر ارزش افزوده مطرح شد از جمله: مالیات از تولید، مالیات از درآمد و مالیات از مصرف و یادآوری کردند که بهترین نوع آن مالیات بر مصرف است که هر مصرف­کننده ای باید پرداخت نماید.

در ادامه جلسه آقای طاری بخش تغییرات بنیادی در قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب 12/4/1400 را برشمردند از جمله: جامع و مانع بودن، شفاف سازی و ساده سازی، افزایش درجه انعطاف پذیری نسب یه تغییرات محیطی.

از دیگر موارد بیان شد اصل حاکمیت و اصل مبدأ هستند که باید قانون را اجرایی کنند و نیز عنوان شد صادرات معاف از مالیات و واردات مشمول مالیات هستند. همچنین گفته شد یکی از معایب تک­نرخی شدن مالیات بر ارزش افزوده بی عدالتی بین افزاد کم درآمد و افراد غنی در جامعه است و چنانچه نرخ ها در تمام کالاها یکسان شود به کم درآمدها ظلم می شود.

 

سایر مطالب گفته شده عبارت بودند از:

– ساختار سازمانی مالیات بر ارزش افزوده، وظایف و اختیارات ، ایجاد سامانه مؤدیان، ایجاد کارپوشه و احراز صلاحیت مؤدی

– تعاریف مقرر در قانون، بررسی سامانه ثبت معاملات و فرصت ها و چالش های آن، تکالیف مؤدیان مقرر در قانون مانند ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده. نکته مهم اینکه چنانچه معامله ای غیرنقدی است باید حتماً در سامانه ثبت شده باشد و اگر ثبت نشده باشد معامله نقدی محسوب می گردد. یادآور می شود مأخذ محاسبه مالیات و عوارض فروشگاهی الکترونیکی می باشد که در سامانه ثبت شده است.

  •  بررسی معافیت های کالاها و خدمات
  • شرایط قبول اعتبارات پرداختی
  •  جرائم مقرر در قانون
  • فرایند ابلاغ و طرح دعاوی در مراجع اختلاف
  • مالیات کالاهای خاص و مالیات سبز

 

در خاتمه به پرسش های مدیران حاضر در سمینار پاسخ داده شد و جلسه در ساعت 18:00 به کار خود خاتمه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =