اصلاح شاخص بورس در سایه ابهامات ارزی

کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد

به نقل از جهان صنعت : کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل افت اخیر شاخص بورس گفت: اصلی‌ترین عامل ایجاد روند اصلاحی در معاملات بورس، وجود ابهام و عدم اطمینان از وضعیت بازار ارز است. نوید قدوسی با اشاره به عوامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس افزود: رکود حاکم در بازار ارز به عنوان مهم‌ترین عامل فعلی و تاثیرگذار بر تغییر مسیر معاملات بورس تلقی می‌شود، چراکه اصلی‌ترین محرک رشد بازار در چهار ماه اخیر افزایش قیمت ارز بود که در کنار آن زمینه رشد قیمت کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) فراهم شد. وی عامل تاثیرگذار در افزایش نرخ ارز را نیز خیز مجدد انتظارات تورمی در بازار عنوان کرد و گفت: این در حالی است که با توجه به رکود ایجادشده در بازار ارز طی یک ماه گذشته و نیز عدم ثبات قیمت دلار در نرخ بالاتر از ٢٨ هزار تومان، بازار سهام هم تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفت و روند نوسانی و فرسایشی را تجربه کرد که این امر منجر به کاهش ارزش معاملات و ایجاد رکود در معاملات بورس شد.
قدوسی خاطرنشان کرد: برخی از سهام تحت تاثیر عوامل بنیادی و افزایش قیمت کامودیتی‌ها مانند اوره یا متانول روندی متفاوت را از دیگر سهام در پیش گرفتند و رشد قیمتی را تجربه کردند اما در کلیت بازار، رکود حاکم در بازار ارز به بازار سهام منتقل شد و شرایط معاملات را وارد نوسان کرد. این کارشناس بازار سرمایه گفت: اصلی‌ترین عامل ایجاد روند اصلاحی در معاملات بورس، وجود نوسان در بازار ارز بود اما نمی‌توان این اتفاق را تنها علت تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس دانست، بلکه بازار به طور دائم تحت تاثیر عوامل مختلفی با نوسان همراه می‌شود.
شوک بزرگ با قطعی برق
قدوسی با بیان اینکه در کنار مساله قیمت ارز، شاهد قطعی برق برخی از واحدهای تولیدی بزرگ در مرداد ماه بودیم که این امر در مقطعی سبب ایجاد شوکی بزرگ به بازار شد، اظهار داشت: این موضوع از جمله عواملی بود که به تهدیدات بازار اضافه شد و تا حدودی سهامداران را محتاط کرد زیرا این احتمال وجود دارد که در ماه‌های آینده دوباره شاهد ایجاد قطعی گاز و تاثیر آن در برخی صنایع باشیم. وی با اشاره به اینکه در کنار این دو عامل، شاهد تاثیر سیاست‌های جدید در روند معاملات بورس بودیم، گفت: بازار به دنبال ارزیابی به‌کارگیری سیاست‌های جدید به خصوص در حوزه قیمت‌گذاری دستوری بود که این اتفاق روند بازار را محتاط‌تر کرد. این کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان کرد: همه این عوامل در کنار یکدیگر سبب ایجاد چنین روندی در بازار شدند اما اگر قرار باشد عوامل تاثیرگذار در روند اصلاحی بازار اولویت‌بندی شوند باید اعلام کرد که رکود بازار ارز بیشترین تاثیر بر روند اخیر معاملات بازار سهام را داشته است.
اثر تغییر رییس سازمان بورس بر بازار سهام
قدوسی به صحبت‌های مطرح‌شده در خصوص تغییر رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و تاثیر آن بر معاملات بازار اشاره کرد و افزود: گمانه‌زنی‌های مربوط به تغییر رییس سازمان بورس در روند نزولی بازار ممکن است موثر باشد، اما اهمیت آن بسیار کمتر از مساله موجود در نرخ ارز یا قیمت کامودیتی‌ها است. وی با تاکید بر اینکه رشد بازار در چند وقت گذشته بیشتر تحت تاثیر شرکت‌های سودآور و بنیادی رخ داد، گفت: این موضوع نشان‌دهنده آن است که بازار، حرکت خود را به صورت تحلیلی پیش برده و سهام درستی برای سرمایه‌گذاری انتخاب شدند؛ بنابراین زمانی که بازار با تحلیل وارد مدار صعودی می‌شود دیگر وجود برخی از تغییرات مانند تغییر رییس سازمان بورس نمی‌تواند باعث ایجاد ترس یا نوسان در معاملات بازار شود. وی معتقد است که ممکن است از نظر روانی تغییرات اعمال شده در سازمان بورس با اثری کوتاه‌مدت در معاملات همراه شود، اما نمی‌توان وزن سنگینی را برای این اتفاق و تاثیر آن بر روند بازار در نظر گرفت. قدوسی روند معاملات بورس تا پایان سال‌جاری را مورد پیش‌بینی قرار داد و گفت: عدم تغییر قیمت ارز در بازار نمی‌تواند زمینه‌ساز تغییر روند معاملات بورس باشد. در صورت افت نرخ دلار، حرکت رو به صعود بازار سهام با مشکل مواجه خواهد شد و بازار با روند نوسانی همراه با حجم معاملات کم و رکودی روبه‌رو می‌شود. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اگر دلار تغییر مسیر ندهد هیچ یک از بازارهای سرمایه‌گذاری مانند ارز، مسکن، طلا و سکه به غیر از سپرده بانکی نمی‌توانند بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهند، گفت: قیمت ارز به عنوان اصلی‌ترین محرک تاثیرگذار برای فراهم‌شدن زمینه صعود بازارهای سرمایه‌گذاری است، در صورت عدم تغییر قیمت ارز، بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر نمی‌توانند حرکت خاصی را در پیش بگیرند. وی اظهار کرد: در بازار سرمایه هم همین قاعده حاکم است، مگر آنکه سهام متاثر از دیگر عوامل شناسایی شوند و روی آنها سرمایه‌گذاری صورت گیرد تا بتوان بازدهی معقولی را از این بازار کسب کرد. قدوسی تاکید کرد: در صورت تغییر در قیمت دلار و افزایش آن، بورس و دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد همراه خواهند شد اما این موضوع باید مدنظر باشد که بورس در مقایسه با دیگر بازارها می‌تواند بیشترین بازدهی را در اختیار سهامداران قرار دهد.
ریسک‌های تهدیدکننده بورس تا پایان سال
این کارشناس بازار سرمایه به ریسک‌های تهدیدکننده معاملات بورس تا پایان سال ۱۴۰۰ تاکید کرد و ادامه داد: قطعی گاز در زمستان به دلیل افزایش مصرف خانگی شرکت‌های پتروشیمی از جمله تهدیدات مهم و اصلی معاملات بازار تلقی می‌شود که این اتفاق ممکن است شامل حال شرکت‌های سیمانی و فولادی شود و معاملات آنها را در بازار با تغییر مسیر همراه کند. وی گفت: فرسوده بودن زیرساخت‌های تولید برق و گاز و عدم رشد ظرفیت تولید و ایجاد اولویت در مصرف خانگی، باعث کمبود برق و ضرر و زیان شرکت‌های صنعتی خواهد شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 16 =