امیدواری بورس به پیمان شانگهای

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد

به نقل از جهان صنعت : خبر عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای طی روزهای گذشته مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است؛ اقدامی که براساس آن، ایران رسما نهمین عضو اصلی این سازمان منطقه‌ای، بین‌المللی با راهبری سیاسی، اقتصادی و امنیتی شد. این دستاورد مهم حاصل سالیان متمادی مذاکرات و در نهایت یک توافق جامع میان ایران و غول‌های اقتصادی آسیا یعنی هند، چین و روسیه است که می‌تواند قدرت «چانه‌زنی» را که چالش اصلی در مسائل اقتصادی و مالی است افزایش دهد و از این مسیر در جذب اعتماد بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیرساختی استفاده کند. فرهنگ حسینی کارشناس بازار سرمایه عضویت ایران در پیمان شانگهای را اقدامی همسو با توسعه صنایع بورسی می‌داند و می‌گوید: هرگونه تسهیل دولت‌های حاضر در پیمان شانگهای در واردات محصولات می‌تواند گام موثری در بهبود صادرات و کسب درآمدهای ارزی به خصوص برای شرکت‌های فعال در بورس تهران و فرابورس ایران باشد. وی در همین باره افزود: سازمان همکاری‌های شانگهای در دو بستر سیاسی و اقتصادی با حضور قطب شرق شکل گرفته است. دلیل اصلی شکل‌گیری این پیمان در سطح سیاسی، مقابله با سیاست‌های خصمانه ایالات متحده و ناتو در آسیا و قفقاز بوده است.
عضویت کشورها در پیمان همکاری شانگهای موجـب یکپارچگی تصمیم‌گیری‌های اقتصادی آنها و تاثیرگذاری بیشتر در عرصه اقتصاد جهانـی شده است. سازمان همکاری شانگهای با توجه به حضـور دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، نیمـی از جمعیت جهـان، حضـور سه کشور گروه «بریکس»، حجم اقتصادی ۲۳ هزار میلیارد دلاری و تجارت داخلی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلاری، از ظرفیت بالایی برای مبادلات اقتصادی ایران با این سازمان برخوردار است. در سال ۲۰۰۳ چین پیشنهاد کرد با برنامه بلندمدتی برای تشکیل منطقه آزاد تجاری در سازمان تهیه شود و در سال ۲۰۰۴ سندی شامل یکصد برنامـه مشخص برای افزایش سطح بازرگانـی میان کشورهای عضو به امضا رسید. این سند شامل برنامه‌های مربوط به یکسان‌سازی حقوق گمرکی، تسهیل مسیرهای صادراتی، سرمایه‌گذاری مشترک و بیشتر حول حوزه انـرژی و کامودیتـی‌ها است. هرچنـد در عمل، اعضا به سمت توافقـات دوجانبه حرکت کرده‌اند. یکی از مهمترین دستاوردهای اقتصادی سازمان شانگهای توافق برای تشکیل شورای مشترک بانکی است. هدف از تشکیل این شورای مشترک بانکی، تسهیل نظام تامین مالی پروژه‌های مشترک سازمان است. به دنبال این توافق، نخستین گردهمایی شورای مشترک بانکی سازمان همکاری شانگهای در ۳۰ نوامبر ۲۰۰۶ در پکن پایتخت چین برگزار شد. چین توان مالی خود را به سمت تامین مالی پروژه‌های مرتبط با یک کمربند- یک جاده سوق داده است. روسیه در سال ۲۰۰۷ پیشنهاد تشکیل یک باشگاه انـرژی را مطـرح کرد که مبادلات انرژی را در میان اعضا تقویت خواهد کرد. هرچند این تشکیلات هنوز در ابتدای راه است، اما با توجه به حضور ایران و روسیه- با بیشترین ذخایر انرژی فسیلی- و دو بازار مصرف بزرگ چین و هند، پتانسیل اعضا برای تشکیل یک باشگاه انرژی و تاثیرگذاری بر بازار جهانی انرژی بسیار بالا است. پـروژه‌های مشترک سازمان در زمینـه انـرژی دارای اولویت بالایی هستند. این پروژه‌ها شامل کشف، استخراج و بهره‌برداری از حوزه‌های نفت و گاز و استفاده مشترک اعضا از منابع آب شیرین هستند.
پیمان تسهیلگری اقتصادی
فرهنگ حسینی با اشاره به دستاوردهای این پیمان طی سال‌های گذشته تاکید کرد: در سطح اقتصادی با توجه به در اختیار داشتن حدود نیمی از جمعیت جهان و سریع‌ترین رشد اقتصادی در سطح جهان، همکاری‌های مشترک می‌تواند برای کشورهای عضو، بُرد- بُرد باشد. در شرایط فعلی و حتی قبل از پیوستن به این پیمان و در دوره برجام عمده مراودات تجاری ایران با کشورهای این گروه بوده است، بنابراین توافقنامه‌های جدید می‌تواند تسهیلگر امور به خصوص در بخش اقتصادی باشد.
فرصت مناسب برای صنایع معدنی، فلزی و نفتی
وی یکی از برنامه‌های این سازمان را توسعه سرمایه‌گذاری بین کشورهای عضو دانست و افزود: با توجه به زیرساخت‌های مناسب و پتانسیل بالا در حوزه‌های معدنی و نفتی، این عضویت می‌تواند فرصت اقتصادی مناسبی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های کشورهای عضو از جمله شرکت‌های دولتی چینی و هندی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع معدنی و فلزی کشور باشد. حسینی اضافه کرد: از سوی دیگر می‌توان از پتانسیل ایران در حوزه حمل و نقل برای ترانزیت و سوآپ کالا بین کشورهای عضو بهره‌مند شد؛ فرصت مناسبی که در مناطق آزاد وجود دارد.
بهبود صادرات برای شرکت‌های بورسی
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در نظر داشته باشید که این پیمان متمرکز بر کشورهای واردکننده و مصرف‌کننده انرژی از جمله نفت، محصولات پتروشیمی و مواد معدنی ایران است. بنابراین، هرگونه تسهیل دولت‌های حاضر در پیمان شانگهای در واردات محصولات می‌تواند گام موثری در بهبود صادرات و کسب درآمدهای ارزی کشور باشد. وی در ادامه گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) اظهار کرد: محصولاتی مانند فلزات رنگین از جمله مس، سرب و روی به بازارهای کشورهای عضو این پیمان صادر می‌شود و عمده اوره و متانول تولیدی کشور نیز کشورهای مقصد این سازمان هستند. این موضوع در صورت حمایت کشورهای عضو می‌تواند یک فرصت مناسب برای تسهیل فروش و کاهش تخفیف‌ها و افزایش صادرات باشد که عمده تولیدکننده این محصولات نیز شرکت‌های بورسی هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =