سه موتور محرکه توسعه بازار

کارشناس بازار سرمایه بررسی کرد

به نقل از جهان صنعت : فضای سرمایه‌گذاری بر سه رکن اصلی بازارهای مالی، نهادهای مالی و ابزارهای مالی استوار است که جز با رشد همگام و متوازن این محورها، توسعه نمی‌یابد.
علی خسروشاهی کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب درباره ضرورت رشد همگام و همگن فضای سرمایه‌گذاری گفت: سرمایه‌گذاران، مردم و شرکت‌ها فقط از این مسیر همزمان می‌توانند نسبت به تامین مالی سودآور و بلند مدت خود امیدوار باشند.
وی همچنین با اشاره به نهادهای مالی به عنوان یکی از این سه رکن، گفت: رفع انحصار از نهادهای مالی سبب می‌شود دسترسی عادلانه عامه مردم به این نهادها امکان‌پذیر شده و بر عمق بازار افزوده شود.
همچنین در این مسیر، تامین مالی از یک طرف و سرمایه‌گذاری از طرف دیگر به تخصیص بهینه خود نزدیک‌تر می‌شوند.
ورود مستقیم غیرحرفه‌ای‌ها به بازار سرمایه در سال گذشته، موجب وارد آمدن خسارت‌های فراوانی شد. این خسارت‌ها البته به سرمایه‌های خرد مردمی محدود نماند و بازار سرمایه را نیز با چالش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه کرد. این در حالی بود که بازار سرمایه از ابزارهای متنوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم برخوردار بود و می‌توانست از طریق این ابزارها پذیرای سرمایه‌های مردم باشد.
با این حال اما به دلیل تبلیغات یکسویه دولت، عدم آگاهی‌بخشی در حوزه سرمایه‌گذاری در بورس و هیجانات مردم، زیانی بر جای ماند که تنها در بلندمدت قابل جبران خواهد بود. پس از تجربه تلخ سال گذشته مدیران بازار سرمایه در دو جبهه توسعه ابزارها و نهادهای مالی برای تسهیل ورود غیرمستقیم سرمایه‌گذاران و آموزش تلاش‌های بسیاری کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این تلاش‌ها نتایج مناسبی را هم به دنبال داشته و سرمایه‌گذاری حقیقی‌ها از طریق انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان افزایش یافته است. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به تازگی مجددا بر این امر تاکید کرده و از مردم عادی خواسته است به طور مستقیم در بازار بورس سرمایه‌گذاری نکنند؛ بلکه از طریق شرکت‌های تخصصی بازار سرمایه و سبدگردان‌ها اقدام به خرید سهام کنند. به نظر می‌رسد گام‌های آموزشی در جهت افزایش آگاهی سرمایه‌گذاران به تدریج نتایج خود را آشکار می‌کنند.
تعمیق بازار سرمایه با افزایش نهادهای مالی
در همین ارتباط خسروشاهی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) اظهار کرد: افزایش تعداد نهادهای مالی به تعمیق بازار کمک می‌کند. وی افزود: هرچند که هر توسعه‌ای با مشکلاتی نیز همراه است، اما در بلندمدت توسعه کمی که همراه با افزایش کیفیت و کارای این نهادها باشد به طور قطع می‌تواند به توسعه بازارسرمایه کمک کند. این کارشناس بازارسرمایه اظهار کرد: آمار موجود نشان می‌دهد که با توسعه نهادهای مالی مانند صندوق‌های بازارگردانی، شرکت‌های سبدگردانی و مشاورسرمایه‌گذاری، شرکت‌های رتبه‌بندی و شرکت‌های پردازش اطلاعات تا حد قابل توجهی مشکل دسترسی سرمایه‌گذاران به بازار از طریق نهادهای مالی مرتفع شده است. وی اضافه کرد: هرچند ما در ابتدای راه هستیم و هنوز تا بازار کاملا توسعه یافته فاصله داریم، اما با این وجود در مسیر درستی قدم می‌گذاریم.
سبدگردانی، واسطه غیرحرفه‌ای‌ها و بازار
خسروشاهی تصریح کرد: در این بین یکی از نهادهای مالی که می‌توانند به خوبی به عنوان واسط بین سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای و بازارسرمایه نقش ایفا کنند، شرکت‌های سبدگردان هستند. این شرکت‌ها با توجه به رعایت الزامات و استانداردهای لازمی که نهاد ناظر (سازمان بورس و اوراق بهادار) برای آنها وضع کرده، به طور حرفه‌ای به وظیفه خود یعنی مدیریت دارایی‌ها می‌پردازند. وی گفت: سبدگردان‌ها می‌توانند از ورود غیرحرفه‌ای سرمایه‌گذارانی که تخصص و زمان کافی برای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه ندارند، جلوگیری کنند؛ این روند سبب می‌شود تا بسیاری از هیجانات و رفتارهای غیرحرفه‌ای تا حدود زیادی کنترل شود. این کارشناس بازار سرمایه همچنین در خصوص رکن مهم «امین سبد» توضیح داد: امین سبد، یکی از ارکانی است که در کنار شرکت‌های سبدگردان به عنوان مکمل و نقش نظارتی کمک می‌کند تا اطمینان بیشتری به سرمایه‌گذاران در خصوص سرمایه‌گذاری داده شود. خسروشاهی افزود: امین سبد با کنترل و نظارت بر فرآیند سبدگردانی و نیز ثبت و ضبط رویدادهای مالی تا حدود زیادی این اطمینان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که به درستی از سرمایه آنها در فرآیند سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.
لزوم توجه توسعه نهادهای سبدگردانی
خسروشاهی افزود: در حال حاضر میزان کمی از سرمایه‌گذاری‌ها به طور غیرمستقیم و از طریق نهادهای مالی واسط حرفه‌ای مانند سبدگردان‌ها در حال انجام است. وی اضافه کرد: سال گذشته نیز با ورود بی‌شمار سرمایه‌گذاران و همزمان منابع سرمایه‌گذاری، شاهد حضور مستقیم عامه مردم و سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه بودیم که به موجب آن شاهد رشد کمتر صنعت مدیریت دارایی بودیم. این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: امیدوارم با مجوزهایی که نهاد ناظر برای شرکت‌های سبدگردانی اعطا می‌کند و نیز با تشویق مردم برای استفاده از نهادهای واسطه سرمایه‌گذاری، همچون بازارهای توسعه یافته، شاهد سرمایه‌گذاری مستقیم افراد غیرمتخصص در بازارسرمایه نباشیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =