سیگنال‌های قدرتمند رشد بورس

کارشناسان بازار سرمایه بررسی کردند

به نقل از جهان صنعت : گروه بورس- در حالی که اغلب سهامداران انتظار داشتند بازار سرمایه معاملات هفته جاری را با اندکی افت‌و‌خیز آغاز کند اما بازار با عملکردی غافلگیر‌کننده در روز شنبه بیشترین رشد شاخص کل از ابتدای سال را ثبت کرد. در همین حال شاخص هم‌وزن نیز رشد مناسبی را به ثبت رساند که نشان از روان شدن معاملات در نمادهای کوچک‌تر بازار دارد. این روند صعودی در روز گذشته نیز با رشد بیش از هشت هزار واحدی نماگر اصلی بازار ادامه یافت. گفتنی است طی روزهای گذشته با کاهش امیدها نسبت به توافق ایران و ۴+۱ بر سر برجام، نرخ دلار همواره افزایشی بوده و رقم ۲۶ هزار تومان را نیز لمس کرده است. این در حالی است که بازارهای کالایی و بخش تولید نیز طی هفته‌های گذشته شاهد بالا رفتن قیمت‌ها بوده‌اند. بر همین اساس گفته می‌شود افزایش انتظارات تورمی طی یک ماه گذشته یکی از محرک‌های قدرتمند رشد بورس و شتاب گرفتن شاخص کل در روند صعودی بوده است. با این حال اما نمی‌توان از ارزنده شدن بخش بزرگی از نمادهای بازار و انتشار گزارش‌های مثبت یک و سه ماهه شرکت‌ها و اثر آن بر جذابیت معاملات سهام غافل شد. روز شنبه همچنین بازار سرمایه سیگنال رشد دیگری نیز از سوی بانک مرکزی مبنی بر کاهش مجدد نرخ سود بین بانکی تا سطح ۱۸ درصد دریافت کرد.
اثر مثبت رشد کامودیتی‌ها
نصیرزاده با بیان اینکه بورس از نظر بنیادی به شرایط با ثباتی رسیده است، گفت: بازار بر اساس متغیرهای بنیادین پیش می‌رود و معاملات با توجه به گزارش مناسب شرکت‌ها و رشد قیمت‌ کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی وضعیت طبیعی و بدون هیجانی را در پیش می‌گیرد. وی روند معاملات بورس تا پایان مردادماه را مورد ارزیابی قرار داد و افزود: در چند وقت گذشته شرکت‌های پتروشیمی، فولادی، سنگ آهنی و سیمانی گزارش‌های خوبی را نسبت به سایر شرکت‌ها ارائه دادند و با شرایطی مناسب‌تر برای سرمایه‌گذاری همراه شدند. به گفته وی، نماد هر یک از این شرکت‌ها که در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند مورد توجه سهامداران خواهند بود و شاهد اثر معاملات آنها در تابلوی معاملاتی بورس و بهبود وضعیت شاخص بورس هستیم. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در هفته دوم مرداد ماه، بازار به دنبال روند معاملات نخستین روزهای آغازین این ماه شرایط مطلوب‌تری را در پیش می‌گیرد ، اما به نظر می‌رسد که بازار در نیمه دوم مرداد ماه تا حدودی تحت‌تاثیر برخی از مسائل سیاسی باشد. وی معتقد است، این احتمال وجود دارد که بازار در نیمه دوم مرداد ماه رفتار محافظه‌کارانه‌تری را داشته باشد که این موضوع به طور حتم در روند معاملات مردادماه بازار موثر خواهد بود. نصیرزاده اظهار کرد: در مجموع بازار بر اساس متغیرهای بنیادین پیش می‌رود و معاملات این بازار با توجه به گزارش مناسب شرکت‌ها و روند قیمت‌ها در بازار جهانی وضعیت معقولی را در پیش می‌گیرد.
تداوم ریسک‌های سیاسی
این کارشناس بازار سرمایه به ریسک‌های تهدیدکننده معاملات بورس در شرایط فعلی بازار اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور، مهمترین ریسک پیش روی بازار وجود برخی از ریسک‌های سیاسی است که تا حدودی معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و سهامداران را دچار شک و تردید برای سرمایه‌گذاری در این بازار کرد. وی خاطرنشان کرد: در بخش بین‌الملل با توجه به ابهامات موجود در حوزه برجام، فضای سیاسی حاکم در کشور با قرار گرفتن در کنار دیگر مسائل داخلی کشور بر روند بازار تاثیرگذار خواهند بود و این احتمال وجود دارد که برخی از مسائل سیاسی روند معاملات و سرمایه‌گذاری در این بازار را با احتیاط همراه کند. نصیرزاده اظهار کرد: بنابراین می‌توان گفت به لحاظ فضای بین‌المللی برخی از ابهام‌ها در کشور وجود دارد که در صورت رفع آنها می‌توان شاهد روزهایی بهتر در بازار بود. این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: از نظر بنیادی، بازار به شرایطی با ثبات رسیده است و قیمت سهام در وضعیت منطقی‌تری قرار دارد که این موضوع می‌تواند انگیزه سهامداران را برای ورود دوباره نقدینگی‌های در اختیار خود و سرمایه‌گذاری در بازار سهام افزایش دهد. وی در گفت‌و‌گو با ایرنا، به بهبود روند معاملات در تیرماه اشاره کرد و گفت: معاملات بورس در تیر ماه گزارش‌محور بود، بیشتر توجه خود را به سمت سهام بنیادین معطوف کرد و به دنبال آن شاخص بورس تحت تاثیر همین صنایع، شرایط خوبی را در پیش گرفت.
محرک دلاری
نوید قدوسی دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز در گفت‌وگو با بورس‌نیوز با بیان اینکه رشد شاخص کل طی دو روز گذشته دو دلیل عمده داشته است، اظهار کرد: رشد دلار و رشد قیمت‌های جهانی موجب رشد شاخص شده است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: اصلاح قیمتی که طی ماه‌های اخیر در بازار اتفاق افتاد به همراه گزارش‌های منتشرشده مثبت سه‌ ماهه و تیرماه شرکت‌ها، بازار را آماده رشد کرده بود که با توجه به سیگنالی که از دلار دریافت شد این رشد رقم خورد. وی گفت: هفته گذشته پس از تعطیلی شش روزه یک فشار فروش بیش‌ازحد انتظار در بازار به علت متوقف شدن نقدینگی در بازار وجود داشت و همین موضوع در برخی نماد‌ها یک اُفت قیمت قابل‌توجهی را در زمان بازگشایی به وجود آورد، این مورد نیز یکی دیگر از عوامل رشد بازار بود. قدوسی بیان کرد: قطعا بازار سیگنال‌های اقتصادی را به‌دقت رصد خواهد کرد و اگر رشد دلار تداوم داشته باشد و قیمت بالای ۲۵ یا ۲۶ هزار تومان حفظ شود به نظر می‌رسد رشد بازار ادامه‌دار خواهد بود. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اتفاق عجیبی در بازار نیفتاده بلکه پتانسیل رشد در بازار وجود داشته است. اما روحیه بازار به‌گونه‌ای نبود که صف خرید سنگین بزند یا اگر صف خرید شد عرضه نشود. اما روز شنبه بازار با توجه به رشد دلار، در موضع خریدار قوی‌تر عمل کرده است. وی تصریح کرد: ازنظر بنیادی تحول بزرگی در بازار اتفاق نیفتاده و حتی از دلار ۲۵ هزار تومان تا ۲۶ هزار تومان، چهار درصد افزایش است و این درصد به میزان زیادی نمی‌تواند محرک باشد؛ اما سیگنالی که بازار از تشدید انتظارات تورمی گرفته آن را تحت‌تاثیر قرار داده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =