بهبود محیط کسب وکار در فصل کرونا

نمره شاخص کسب وکار در بهار ۹۹ نسبت به فصل گذشته بهتر شد

نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۱۳۹۹ منتشر شد؛ نتایجی که حاکی از بهبود فضای کسب‌وکار در بهار سال جاری نسبت به فصل گذشته است. هرچند بررسی‌ها نشان می‌دهد، شیوع کرونا به نامساعد شدن محیط کسب‌وکار دامن زده است؛ اما بازهم وضعیت نهایی شاخص محیط کسب‌وکار نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال قبل بهبود یافته است.

همچنین نتایج ارزیابی طرح پایش در بهار ۱۳۹۹ نشان می دهد که از منظر وضعیت مولفه‌های محیط کسب و کار، استان‌های «آذربایجان غربی، زنجان و مرکزی» دارای محیط کسب وکار مساعدتر و استان‌های «سیستان و بلوچستان، تهران و کرمان» دارای محیط کسب وکار نامساعدتری نسبت به سایر استان‌ها بوده‌اند. البته در فصل بهار ۱۳۹۹، میزان آسیب وارده بر کسب‌وکارها از شیوع ویروس کرونا در استان‌های اردبیل (۸٫۵۵) هرمزگان (۸٫۴۴)، خوزستان (۸٫۱۵) و خراسان شمالی (۸)، بیشترین مقدار و در استان‌های سمنان (۵٫۷۶)، قم (۵٫۸۵)، زنجان (۵٫۹۳) و مرکزی (۵٫۹۸)، کمترین مقدار نسبت به سایر استان‌ها توسط فعالان اقتصادی ارزیابی شده‌اند. از سوی دیگر، سه مولفه «غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» و «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار کشور از سوی فعالان اقتصادی عنوان‌شده است.

کسب وکار  در بهار ۹۹

نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران صورت می‌گیرد برای فصل بهار ۹۹ منتشر شد. نتایج این پژوهش از رسیدن عدد این شاخص به ۶٫۰۱ (نمره ۱۰ بدترین ارزیابی است) حکایت دارد که مساعدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته یعنی زمستان ۹۸ با میانگین ۶٫۰۵ است. این ارزیابی بیانگر آن است که از نظر فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، وضعیت برخی مولفه‌های موثر بر محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۱۳۹۹ تا حدودی مساعد شده است. عدد شاخص در بهار ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲٫۵۹ درصد مساعدتر شده است. لازم به ذکر است که این شاخص از طریق ادغام اطلاعات حاصل از مولفه‌های پیمایشی (۲۸ مولفه) و داده‌های مولفه‌های آماری (۴۲ مولفه) به نسبت ۸۰ و ۲۰ محاسبه شده است.در بهار ۱۳۹۹، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، به ترتیب سه مولفه «غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات»، «دشواری تأمین مالی از بانک‌ها» و «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار» را نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار کشور نسبت به سایر مولفه‌ها ارزیابی کرده‌اند.بر اساس یافته‌های این طرح در بهار ۱۳۹۹، استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران و کرمان به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‌وکار و استان‌های آذربایجان غربی، زنجان و مرکزی به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‌وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند.همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین ظرفیت تولیدی (واقعی) بنگاه‌های اقتصادی شرکت‌کننده در طرح در فصل بهار معادل ۳۵٫۵۷ درصد بوده که نسبت به همین میزان در زمستان گذشته (۴۰٫۳۴ درصد)، با کاهش تقریبی ۵ واحدی مواجه شده است. ازآنجایی‌که شیوع ویروس کرونا، تمامی فعالیت‌های اقتصادی در این فصل را تحت تأثیر قرار داده بود، در این دوره، فعالان اقتصادی با امتیاز میانگین ۷٫۱ میزان تأثیر این ویروس بر کسب‌وکار خود را ارزیابی کردند. لازم به ذکر است که شاخص کل کشور، شاخص استانی و سایر شاخص‌ها نیز در این فصل با در نظر گرفتن این عامل محاسبه و گزارش شده‌اند. همچنین در فصل بهار ۱۳۹۹، میزان آسیب وارده بر کسب‌وکارها از شیوع ویروس کرونا در استان‌های اردبیل (۸٫۵۵) هرمزگان (۸٫۴۴)، خوزستان (۸٫۱۵) و خراسان شمالی (۸)، بیشترین مقدار و در استان‌های سمنان (۵٫۷۶)، قم (۵٫۸۵)، زنجان (۵٫۹۳) و مرکزی (۵٫۹۸)، کمترین مقدار نسبت به سایر استان‌ها توسط فعالان اقتصادی ارزیابی شده‌اند.

منبع

Taadol-07

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + بیست =