به گفته مدیرکل سیاست‌گذاری وتوسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تسهیلات حمایتی کرونا برای ۱۳ رسته شغلی که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش‌فرمایی هستند، درنظر گرفته شده است. وی همچنین اعلام کرده است که البته در چند روز گذشته کارگروه اقتصادی مقابله با کرونا یک رسته دیگر (کشاورزی) برای دریافت این وام را معرفی کرد و مرغداران و کارگاه‌های فعال در این رشته باید کد کارگاهی داشته باشند.  طبق اعلام ازوجی محدودیت زمانی برای ثبت‌نام کارفرمایانی که پیامک دریافت کردند، وجود ندارد و بازپرداخت این تسهیلات دو ساله است که سه ماه پس از واریز (مهرماه) شروع می‌شود. مطابق آخرین آمار (٣٠ اردیبهشت) ۶٠ هزار نفر برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. در مرحله نخست پرداخت تسهیلات به بیمه‌شدگان پرداخت می‌شود و در مرحله بعد بیمه‌نشدگان از این تسهیلات برخوردار می‌شوند.

براساس این گزارش، یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول به‌کار بوده‌اند، توسط وزارت کار شناسایی شده و مشمول دریافت تسهیلات می‌شوند. این تسهیلات به واحدها و کارگاه‌هایی اختصاص می‌یابد که نیروهای کار در آنها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه‌پردازی تا قبل از شیوع کرونا است.

میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده‌اند مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام و برای واحدهای کسب‌و‌کاری که فعال بوده و تعطیل نشده‌اند به ازای هر فرد شاغل ۱۲ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

چه وثیقه‌هایی لازم است؟

برای دریافت تسهیلات با مبالغ مختلف، وثیقه‌های متفاوتی نیاز است. برای مبالغ تا ۱۲ میلیون تومان فقط ارائه سفته توسط متقاضی کافی است. اما در تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومان علاوه‌بر سفته معرفی یک ضامن ضروری است.

در تسهیلات بین ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومان علاوه‌بر سفته تعداد ضامن‌ها به ۲ نفر اضافه می‌شود. برای تسهیلات ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان علاوه‌بر ارائه سفته توسط متقاضی معرفی سه ضامن الزامی است.  شرایط دریافت تسهیلات بیش از ۱۸۰ میلیون تومان متفاوت است و باید تضمین‌ها از سوی صندوق ضمانت صادر شود. رقم سفته ارائه شده توسط فرد متقاضی ۵/ ۱ برابر اصل و سود تسهیلات در نظر گرفته شده است. طبق مصوبه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد است.

منبع