نرخ تورم اردیبهشت ۸/۲۹ درصد اعلام شد

نرخ تورم سالانه اردیبهشت ۱۳۹۹ برای خانوارهای کشور به ۸ر۲۹ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۴ر۲ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.به نقل از مرکز آمار ایران، همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت ۱۳۹۹ به عدد ۲۱ درصد رسیده است‌. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۲۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. در عین حال نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت ۱۳۹۹ در مقایسه با ماه قبل ۲ر۱ واحد درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۳ر۱ واحد درصدی به ۱۲درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش یک واحد درصدی به ۷ر۲۵ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳ر۲۱ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱ر۱ واحد درصد افزایش داشته است، همچنین ‌این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳ر۱۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲ر۱ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین ‌نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ۱۳۹۹ به ۵ر۲درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ۴ر۰ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» هم به ترتیب ۴ر۰ و ۵ر۳ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۶ر۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ۶ر۰ واحد درصد افزایش داشته است، همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱ر۲درصد بوده که نسبت به ماه قبل یک واحد درصد کاهش داشته است.

در عین حال، ‌نرخ تورم سالانه اردیبهشت ۱۳۹۹ هم برای خانوارهای کشور به ۸ر۲۹ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۴ر۲ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۷ر۲۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲ر۲ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۸ر۳۰درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱ر۳ واحد درصد کاهش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نان و غلات» (انواع برنج خارجی)، گروه «میوه و خشکبار» (لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب، پرتقال)، و گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر) است.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع اتومبیل سواری)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه «تفریح و فرهنگ» (تبلت، لپ تاپ و تجهیزات رایانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین گروه «سبزیجات» (پیاز، بادمجان، فلفل دلمه‌ای، خیار و گوجه فرنگی) و گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری نشان می دهد: دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ۱۳۹۹ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۸ درصد برای دهک اول تا ۹ر۳۱ درصد برای دهک دهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =