سمینار «مشکلات واحدهای صنعتی در اجرای بررسی دفاتر قانونی توسط سازمان حسابرسی سازمان تامین اجتماعی» برگزار شد

برابر برنامه­ ریزی انجام شده در ساعت ۱۴:۰۰ روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ سمینار «مشکلات واحدهای صنعتی در اجرای بررسی دفاتر قانونی توسط سازمان حسابرسی سازمان تامین اجتماعی» با حضور جمعی از مدیران مالی شرکت های عضو در محل سالن اجتماعات انجمن برگزار شد و جناب آقای محمد محمدی مشاور عالی معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی مطالبی را که مورد نیاز کارفرمایان بود مطرح کردند.

ابتدا تعاریفی از مواد قانون سازمان تامین اجتماعی مانند بیمه شده، کارفرما، نرخ بیمه، مشاغل سخت و زیان آور و ۴ درصد مازاد آن گفته شد و سپس یادآور شدند هر شغلی که سخت و زیان آور اعلام شود ۸۰۰ میلیون تومان برای سازمان بار مالی دارد.

درباره اصلاح آیین نامه سخت و زیان آور نیز مطالبی ارائه کردند. همچنین اعلام شد سازمان حسابرسی سازمان تامین اجتماعی برای شرکت های دانش بنیان و شرکت های انفورمایتک اعمال ضریب حق بیمه نمی کند و فقط لیست بازرسی مبنای حق بیمه قرار می گیرد. سازمان فعالیت هایی را که اعمال ضریب نمی شوند از ۱۲ به ۳۰ نوع فعالیت تعمیم داده است.

در قراردادهایی که کار به تنهایی انجام شود مثل راننده ای که با ماشین شخصی خود چند نفر از پرسنل شرکت را جابه جا می کند و سرویس می دهد، سازمان اعمال ضریب نمی کند.

در خصوص ماده ۴۱ قانون رفع موانع تولید گفته شد طی بخشنامه ۱۴/۹ برای برخی از فعالیت ها نیز اعمال ضریب نمی شود.

ضریب حمل و نقل مواد نفتی قبلا ۷/۸ بود که طی بخشنامه اخیر به ۴/۸ کاهش داده شده است.

در ادامه گفته شد زمانی که بدهی مؤدی برای اجرا می رفت و اخطار می خورد هنگام تقسیط، ضمانت نامه بانکی دریافت می شد که اکنون مشکل حل شده و به جای ضمانت­نامه بانکی می توانند چک و سفته دهند.

همچنین مطرح شد که حسابرسی سازمان تامین اجتماعی با حسابرسان رسمی تفاهم نامه­ای بسته است که وقتی برای بررسی مالیاتی می روند، بازرسی تامین اجتماعی را هم انجام دهند. دستورالعمل اجرایی آن نیز تا سال آینده عملی خواهد شد.

– مطرح شد حدود ۳۰۰ هزار میلیارد توامان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی است و یادآور گردید بر اساس برسی های انجام شده بحران آب ، بحران محیط زیست و بحران صندوق های بازنشستگی از مشکلاتی هستند که در دهه های آینده گریبانگیر کشور خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =