سمینار « بحث و بررسی پیرامون راهکارهای حل مشکلات اجرایی قانون مالیات­ های مستقیم »برگزار شد

در ساعت ۱۴ روز یکشنبه مورخ  ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ سمینار «بحث و بررسی پیرامون راهکارهای حل مشکلات اجرایی قانون مالیات­ های مستقیم» در محل انجمن و با حضور جمعی از مدیران مالی و حسابداری شرکت­ های عضو انجمن برگزار شد و جناب آقای غلامعلی طالبی رییس مرکز عالی دادخواهی مالیاتی و تشخیص صلاحیت حرفه­ ای وزارت امور اقتصاد و دارایی در خصوص بخش هایی از قانون مالیات­ ها که به دلایل مختلف از جمله عدم شفافیت مدارک ارائه شده و یا عدم آگاهی کامل مؤدی و ممیز مالیاتی ایجاد مشکل می­ نماید، نکات ارزنده­ای را بیان نمودند و به سوال­ های مدیران حاضر در جلسه پاسخ دادند.

از مهم ترین سوالات مطرح شده آن بود که استانداردهای مربوط به محاسبه بهای تمام شده و تقسیم هزینه ها چیست که مورد پذیرش سازمان امور مالیاتی قرار گیرد؟

پاسخ: باید بتوان قیمت تمام شده را بر اساس تمام شاخص های تاثیرپذیر بر آن واقعی نمود. مثلاً چنانچه سود در شرکت های خارجی ۳۱ درصد و در شرکت های بورس ۱۷ یا ۱۸ درصد و در شرکت خصوصی ۴ درصد برای یک صنعت خاص نشان داده شود، در دنیا پذیرفتنی نیست، چون سود دارای استانداردی است که همه با سود صنعت آشنا هستند و این میزان سود یک جایش مشکل دارد، لذا سود یا زیان چنانچه قیمت تمام شده واقعی باشد به نَُرم واقعی خواهد رسید و مورد پذیرش قرار می گیرد.

در بحث تقسیم هزینه ها حداقل کاری که می توان کرد مراجعه به بخشنامه ۵۴۵ است که راجع به هزینه های مالی است و اصولاً صورت های مالی برای آگاهی و اطلاع از وضعیت مالی است که باید شفاف باشد. سازمان امور مالیاتی هم شفافیت می خواهد و برابر قانون شرکت ها موظف اند به طور شفاف وضعیت مالی خود را ارائه نمایند.

در پایان نیز به شرکت کنندگان در سمینار گواهی نامه دوره آموزشی اعطا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 7 =