رشد تولید در کالای منتخب

آمار ۸ ماهه وزارت صمت در حوزه تولید و تجارت منتشر شد

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت حکایت از این دارد که تا پایان آبان‌ماه از میان ۴۱ محصول و کالای منتخب صنعتی و معدنی، ۲۷ محصول رشد و ۱۴ محصول کاهش تولید داشته است. «فولاد خام، سیمان، کاتد مس، انواع روغن ساخته شده نباتی، داروی انسانی، انواع کاغذ نئوپان، فیبر، سموم دفع آفات نباتی، نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف، نخ پلی استر، لوازم خانگی و انواع وانت و تراکتور و…» از جمله کالاهایی هستند که رشد تولید را در این بازه زمانی تجربه کرده است. اما بنگاه‌های تولید برای رونق تولیداتشان چه میزان وام دریافت کرده اند؟ جزییات آماری گویای این است که از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان آبان‌ماه ۱۳۹۸ در مجموع مبلغی حدود ۷۹ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال تسهیلات به ۴ هزار و ۱۳ واحد در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شده است. این واحدها در واقع بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت کاری بالای ۶۰ درصد بوده‌اند و تعداد واحدهای ثبت‌نام‌کننده برای دریافت این تسهیلات در مجموع ۱۰ هزار و ۱۱۶ واحد ذکر شده است. در همین حال، آمارها نیز حکایت از افزایش صدور جواز تاسیس صنعتی و پروانه بهره‌برداری صنعتی در ماه میانی فصل پاییز ۹۸ دارد.

  آمارها از وضعیت صدور جوازها

براساس آماری‌های منتشر شده از سوی وزارت صمت، در هشت ماه منتهی به آبان‌ماه امسال ۱۷ هزار و ۵۴ جواز تاسیس صنعتی صادر شد که با در نظر گرفتن رقم صدور جواز تاسیس صنعتی در مدت مشابه سال گذشته که۱۴ هزار و ۷۲۸ فقره بوده است، ۱۵٫۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. البته مطابق آمارها، برای جوازهای تاسیس صنعتی در هشت ماهه امسال پیش بینی اشتغال۳۹۴ هزار و ۹۲۱ نفری شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اشتغال پیش بینی شده ۳۴۵ هزار و ۸۲۲ نفر با افزایش ۱۴٫۲ درصدی روبه رو بوده است. آمارها از سوی دیگر برای پروانه بهره‌برداری صنعتی صادره در ۸ ماه منتهی به آبان ۹۸ برابر ۳ هزار و ۹۶۰ فقره گزارش شده که با توجه به صدور ۳ هزار و ۸۱۱ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی در هشت ماهه ۱۳۹۷، افزایش ۳٫۹ درصدی را تجربه کرده است.  جزییات آماری منتشر شده از سوی وزارت صمت، همچنین حاکی از این است که گواهی‌های امضای الکترونیکی نیز در بخش تجارت الکترونیک افزایش ۶۰٫۹ درصدی را در هشت ماهه امسال تجربه کرده است. در این حوزه در هشت ماهه امسال، ۱۰۰ هزار و ۱۰ گواهی و در هشت ماهه سال ۹۷ برابر ۶۲ هزار و ۱۶۹ گواهی امضای الکترونیکی صادر شده بود. اما در حوزه نرم افزار نیز با اهتمامی که وجود داشت با افزایش۳۱٫۳ درصدی صدور پروانه‌های بهره‌برداری نرم‌افزار روبه رو بودیم. در این حوزه در هشت ماهه امسال ۲۱ فقره و در هشت ماهه سال گذشته ۱۶ فقره پروانه‌ بهره‌برداری نرم‌افزار صادر شد. از سوی دیگر میزان اشتغال پیش بینی شده این پروانه‌های بهره‌برداری نرم افزار در هشت ماهه امسال ۴هزار و ۷۷۴ نفر و در هشت ماهه پارسال ۵۹۲ نفر بوده که افزایش ۷۰۶٫۴درصدی داشته است. همچنین مطابق آمار ارایه شده، صدور جواز خدمات فنی و مهندسی نیز در حوزه پژوهش، فنی و مهندسی و تحقیق و توسعه نیز افزایش۱۴٫۷درصدی داشته است. به‌طوری‌که تا پایان آبان‌ماه سال جاری برابر با ۲۱۸ و در هشت ماهه سال گذشته ۱۹۰ جواز خدمات فنی و مهندسی صادر شده بود. همچنین با توجه به صدور ۱۱۱پروانه فنی و مهندسی در ۸ ماهه امسال، صدور این پروانه نیز افزایش ۰٫۹ درصدی داشت. در هشت ماهه سال ۹۷ برابر با ۱۱۰ پروانه فنی و مهندسی صادر شده بود. همچنین صدور جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی در هشت ماهه امسال با افزایش ۵۷٫۱ درصدی مواجه بود. در هشت ماهه امسال ۱۱ فقره و در هشت ماهه سال گذشته برابر با ۷ فقره جواز تاسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی صادر شده بود. در حوزه پژوهش، فنی و مهندسی و تحقیق و توسعه صدور پروانه تحقیق و توسعه نیز افزایش ۲۶٫۴ درصدی داشت. تعداد پروانه‌های صادره این بخش در هشت ماهه امسال ۱۱۵ مورد و در هشت ماهه پارسال ۹۱ فقره بوده است.

افزایش تولید ۲۷ کالای منتخب

اما روند تولید کالاهای منتخب صنعتی و معدنی به چه شکل است؟ ارزیابی‌های آماری، حکایت از این دارد که در ۸ ماهه ۱۳۹۸ از میان ۴۱ محصول و کالای منتخب صنعتی و معدنی، ۲۷ محصول رشد و ۱۴ محصول کاهش تولید داشته است. جزییات آماری حکایت از این دارد که فولاد خام با ۱۶ میلیون تن تولید، رشد ۶٫۲ درصدی داشته است، سیمان با تولید ۴۱٫۵ میلیون تن رشد تولید ۱۰٫۳ درصدی را تجربه کرده و کاتد مس با ۱۷۵٫۸ هزار تن ۱۰٫۲ درصد افزایش تولید داشته است.

در سوی دیگر، در حوزه کالاهای خودرویی، نیز انواع وانت با تولید ۳۸٫۸ هزار دستگاه افزایش ۷٫۳ درصدی و تراکتور با تولید ۱۲ هزار و ۲۶۲ دستگاه ۱۷٫۱ درصد افزایش تولید داشت. همچنین افزایش تولید روغن ساخته شده نباتی ۸٫۵ درصد، داروی انسانی ۳۱٫۹ درصد، انواع کاغذ ۶٫۸ درصد، نئوپان ۱۹٫۹ درصد و فیبر ۲ درصد بوده است. در زمینه تولید سموم دفع آفات نباتی افزایش تولید ۳۱٫۴ درصدی و در زمینه تولید نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی نیز افزایش ۱٫۱ درصدی داشته‌ایم. همچنین تولید الیاف و تاپس پلی استر ۱۷٫۶ درصد افزایش تولید و تولید نخ پلی استر ۲۱٫۹ درصد افزایش تولید داشته است. در زمینه چرم افزایش تولید ۲٫۸ و در حوزه الکترو موتور ۱۶ درصد رشد تولید داشته‌ایم. همچنین لوازم خانگی، شامل تلویزیون، یخچال، فریزر و ماشین لباسشویی، با یک میلیون و ۶۱۹ هزار دستگاه ۴٫۶ درصد رشد تولید داشته است. در همین حال، آمارها حکایت از این دارد که در ماه میانی فصل پاییز ۹۸ صادرات کالاهای غیرنفتی ۸۸٫۴ میلیون تن با ارزش بیش از ۲۷ میلیارد دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱۳۹۷) به لحاظ وزنی ۱۶٫۴ درصد افزایش داشته است. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنین میزان واردات به کشور در هشت ماهه امسال ۲۲٫۱ میلیون تن به ارزش ۲۸٫۴ میلیارد دلار بوده که به لحاظ ارزشی ۴٫۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان واردات در هشت ماهه پارسال (۱۳۹۷) حدود ۲۱٫۸ میلیون تن و به ارزش بیش از ۲۹٫۸ میلیارد دلار بوده است. همچنین صادرات در هشت ماهه پارسال (۱۳۹۷) بیش از ۷۵٫۸ میلیون تن و به ارزش ۳۰٫۳ میلیارد دلار بوده است. آمارها همچنین گویای این است که در حوزه تجارت خارجی در ماه هشتم سال ۹۸ برابر با ۴ هزار و ۹۴۲ کارت بازرگانی و در هشت ماهه سال گذشته ۴ هزار و ۷۷۷ کارت بازرگانی صادر شده بود که حاکی از افزایش ۳٫۵ درصدی در این حوزه است.

چقدر وام به تولید اعطا شده است؟

از سوی دیگر، براساس آمارهای منتشر شده، تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری در ۷ ماهه ۱۳۹۸ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۴۴۷٫۸ هزار میلیارد تومان گزارش شده، که تسهیلات بخش صنعت و معدن به ۱۳۷٫۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. در بخش بازرگانی نیز ۸۳٫۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی، به ترتیب ۳۰٫۷ و ۱۸٫۷ درصد بوده است. این در حالی است که در ۷ ماهه پارسال (۱۳۹۷) ۳۵۱٫۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های اقتصادی پرداخت شد. از این میزان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن۹۹٫۳ هزار میلیارد تومان و تسهیلات پرداختی به بخش بازرگانی ۴۹٫۶ هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداختی در هفت ماهه پارسال ۲۷٫۷ درصد و سهم بخش بازرگانی ۱۳٫۸ درصد بوده است.

همچنین در راستای اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و با اهتمام ویژه‌ای که به این مهم وجود داشت، از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان آبان ماه ۱۳۹۸ در مجموع مبلغی حدود ۷۹ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال تسهیلات به ۴ هزار و ۱۳ واحد در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شده است. این واحدها در واقع بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت کاری بالای ۶۰ درصد بوده‌اند و تعداد واحدهای ثبت‌نام‌کننده برای دریافت این تسهیلات در مجموع ۱۰ هزار و ۱۱۶ واحد بوده است. از سوی دیگر در قالب تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ تا پایان آبان ۱۳۹۸ تعداد یک هزار و ۴۴۹ واحد به بانک‌های عامل معرفی که از این تعداد، ۱۶۳ واحد تسهیلات خود را به ارزش ۹۷۱٫۶ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند. تعداد کل ثبت‌نامی‌ها در این حوزه ۴ هزار و ۳۸۱ مورد بوده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =