چالش پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در معاملات نسیه

مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حسابداری تعهدی به عنوان مبنای حسابداری در قانون مالیات بر ارزش افزوده منجر به بروز مشکلاتی برای معاملات نسیه و فعالیتهای پیمانکاران شده است.

 به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، احمد تشکینی بیان کرد: تاریخ تعلق مالیات، تاریخ صدور صورتحساب (ثبت در دفاتر) است، یعنی پس از صدور صورتحساب، مالیات بر ارزش افزوده بر معامله مذکور تعلق می‌گیرد و طرفین معامله باید تکالیف قانونی خود را انجام دهند.

او گفت: در قانون مالیات بر ارزش افزوده تمایزی میان تاریخ تعلق مالیات و تاریخ پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی وجود ندارد (ماده ۱۱ مالیات بر ارزش افزوده).

تشکینی اظهار کرد: در معاملات نسیه مؤدی موظف است همزمان با ارائه صورتحساب یا تحویل کالا (ارائه خدمت)، مالیات بر ارزش افزوده را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند. این امر به تشدید مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی منجر می‌شود بدان دلیل که دریافت وجه معامله در آینده؛ اما پرداخت مالیات به‌هنگام انجام معامله صورت می‌گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: انجام اصلاحاتی در ماده ۱۱ قانون مالیات بر ارزش افزوده (تعلق مالیات) مبنی بر لحاظ شرایط لازم و فرصت کافی برای معاملات نسیه و پیمانکاران، کمک شایانی به حوزه تولید خواهد کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =