۱۷درصد فاصله تورم نقطه‌ای بین استان‌ها

تورم ماهانه ۷ استان در شهریور منفی بود

آنگونه که گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم ماهانه ماه شهریور ۰٫۵ درصد است. کمترین نرخ تورم ماهانه در میان استان‌ها به کردستان با منفی ۲٫۶ درصد و قم با ۱٫۷ درصد تعلق داشته است. در آخرین ماه سال گذشته، تورم ماهانه ۷ استان کشور منفی بوده است.

همچنین تورم نقطه‌ای شهریور ماه ۳۵ درصد بوده است. در تورم نقطه‌ای بین استان‌ها شکاف ۱۷ درصدی وجود دارد. به این ترتیب که استان فارس با تورم ۲۹٫۸ درصدی کمترین تورم نقطه‌ای را داشته و تورم استان ایلام با ۴۶٫۲ درصد در صدر جدول تورم استان‌ها قرار داشته است.

به گزارش «تعادل»، مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود اطلاعات مربوط به وضعیت تورم‌ در استان‌ها را منتشر کرده است.آنگونه که گزارش مرکز آمار ایران درباره شاخص قیمت‌ها در استان‌های مختلف کشور نشان می‌دهد در شهریورماه ۱۳۹۸عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۸۱٫۷رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۵درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان قم با ۱٫۷درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ۱٫۶درصد کاهش است. همچنین در مجموع تورم ماهانه ۷ استان منفی بوده است. این استان‌ها عبارت‌اند از گلستان، زنجان، بوشهر، کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان و کرمان. همچنین تورم ماهانه ۲۷ استان زیر یک درصد برآورد شده است.درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) هم برای خانوارهای کشور۳۵٫۰ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (۴۶٫۲درصد) و کمترین آن مربوط به استان فارس (۲۹٫۸درصد) است .تورم نقطه‌ای سه استان بالای ۴۰ درصد همچنین نرخ تورم نقطه‌ای ۳ استان بالای ۴۰ درصد و تورم نقطه‌ای ۲۷ استان در کانال ۳۰ درصد و یک استان زیر ۳۰ درصد شده است.

۱۷ درصد شکاف تورم سالانه میان استان‌ها

بررسی وضعیت تورم سالانه نشان می‌دهد که نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به شهریورماه ۱۳۹۸برای خانوارهای کشور به عدد۴۲٫۷ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ماهه مربوط به استان ایلام (۵۱٫۹درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (۳۶٫۳درصد) است.۲۴ استان تورم سالانه بالای ۴۰ درصد دارند و دو استان از آنها تورمشان بالای ۵۰ درصد است و ۷۰ استان هم تورمی بین

۳۰ تا ۴۰ درصد دارند.

رصد وضعیت تورم شهری

همچنین در شهریورماه ۱۳۹۸عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۸۰٫۸رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۶درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان قم با ۱٫۷درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با ۱٫۶درصد کاهش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور هم ۳۴٫۵درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام (۴۵٫۳درصد) و کمترین آن مربوط به استان فارس (۲۷٫۶درصد) است. نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه ۱۳۹۸برای خانوارهای شهری به عدد ۴۱٫۹درصد رسید . بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان ایلام (۵۱٫۳درصد) و کمترین آن مربوط به استان فارس (۳۶٫۰درصد) است.بررسی وضعیت تورم در خانوار روستایی نشان می‌دهد که در شهریورماه ۱۳۹۸عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (۱۰۰=۱۳۹۵) عدد۱۸۷٫۱را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل هیچ‌گونه تغییری نداشته است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان قم با ۱٫۲درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان زنجان با ۱٫۷درصد کاهش است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) هم برای خانوارهای روستایی ۳۸٫۱درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام (۵۰٫۱درصد) و کمترین آن مربوط به استان سیستان وبلوچستان (۲۹٫۳درصد) است. نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه ۱۳۹۸برای خانوارهای روستایی به عدد ۴۷٫۴درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲‌ماهه مربوط به استان کردستان (۵۶٫۵درصد) و کمترین آن مربوط به استان البرز (۴۰٫۲درصد) است.

تورم در دهک‌های هزینه‌ای

همچنین مرکز آمار ایران در گزارشی جداگانه شاخص قیمت مصرف‌کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای شهریور ۱۳۹۸ را منتشر کرده است.بر اساس این گزارش، نرخ تورم کل کشور شهریورماه ۱۳۹۸برابر ۴۲٫۷ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۴۲٫۶درصد برای دهک اول تا ۴۴٫۹درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه درگروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات » بین ۵۸٫۹ درصد برای دهک اول تا ۶۵٫۸درصد برای دهک دهم است. همچنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بین ۴٫۹۲درصدبرای دهک اول تا ۴۰٫۲درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی دهک‌ها

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۲٫۳درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۲٫۹درصد) ۰٫۶واحد درصد کاهش داشته است. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰٫۳واحد درصد افزایش و در گروه عمده «کالاهای

غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل۱٫۰ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.تورم نقطه‌ای دهک‌ها یا تغییر در قدرت خرید خانوارهای مختلف کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل، درماه جاری برای کل دهک‌ها کاهش یافته است.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دوازده =